300 Koyun Masalı

300 KOYUN MASALI  

   Başlığı biraz abartılı bulanlar olabilir. Anlayışla karşılıyorum ama yazımı sonuna kadar okursanız hiçte abartmadığımı sizde göreceksiniz.

      Sayın Bakanın köyden kente göçe engel olmak için köylüye 300 koyun dağıtacağız açıklamasıyla başlayan heyecanlı olduğu başından belli olan bir masaldı bu.

        Her kahvede her sokakta bu konuşuluyordu.  Kadınlar bile altın günlerinde bu konudan bahsetti. Herkes de bir umut tabi çok sürmedi bu umut bir kaç gün sonra 

    " 300 koyun karşılığı ipotek edilecek tarla" istendiği açıklaması geldi. Tabi umutlu kitlenin çok büyük bir bölümünün umutları tükense de hala babadan kalma 3 5 tarlası olan köylü umutluydu. 

  Taa ki başvuru koşulları açıklanana kadar burda başvuru koşullarını uzun uzadıya anlatmayacağım isteyen Google da kısa bir aramayla öğrenebilir. Kısacası şu ki yapılan hiç bir kıyak yada destek yok Devlet Ziraat bankası marifetiyle ipotek karşılığı vatandaşa kredi verecek bu kredi ilede Tigem den maksimum 300 adet olmak üzere koyun satacak.

      Şimdi soruyorum bankadan kredi alabilen yada almak isteyenler için zaten ipotek karşılığı ziraat bankası nın avantajlı  hayvancılık kredileri mevcutken sizin bu yaptığınız ne ola ki ben söyleyeyim sonu mutsuz biten bir masal Eeeee her masal mutlu bitecek diye bir kaide yok tabi.

      Zaten bu proje baştan hatalı baştan eksik dostlar. Bu işin içinde olmayanlar belki bilmiyor ama Küçükbaş hayvancılık dağlar kadar sorunlar yüzünden( bu sorunları yeni yazılarımda hep sizlerle paylaşacağım) her geçen gün kan kaybediyor her geçen gün Atadan dededen bu işi yüzlerce yıldır yapan aile işletmeleri bu sorunlar yüzünden kendi çocuklarını bu işe devam ettirmiyor yada çocuklar devam etmiyor ve kan kaybı domino taşı hesabı büyüyerek devam ediyor. Hal böyle iken varolan üreticinin sorunları üzerine yoğunlaşmak onları çözüme ulaştırmak gerekmez mi? Bu kadar sorun içerisinde zaten bu işin erbabı olanlar hatta kimseye 1 kuruş borcu olmayanlar bu işi bırakırken yada bırakma noktasına gelmişken piyasaya bu kadar hayvan ve yeni üreticiyi bu denli büyük bir borçla sokmak birilerini zengin edecektir elbet ama bu küçükbaş hayvancılık olmayacak.

      Küçük bir not ilistireyim şuraya da o şekilde bitireyim yazımı bu proje ile 500 bin baş küçükbaş hayvan satılacakmış.
Genç çiftçi projesi için 40 koyunu veremeyen Tigem sağdan soldan toplama hayvanları millete damızlık diye dağıtan Tigem 500 bin koyunu nereden bulacak? İthal mi edilecek? Yoksa bir yerlerden toplama damızlık vasfı olmayan  hayvanlar mı  dağıtılacak? Dedim ya birileri zengin olacak.