Eyy Ahali...Şeker Fabrikaları Satılıyor..Amma Yaygara Kopardınız

EYYY AHALİ ŞEKER FABRİKALARI SATILIYOR.

Şeker fabrikaları satılırsa muhtemel olarak neler yaşanacak acaba? 
Bu soruyu son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Hatta bir kısım vatandaşımız fikirde yürütmekte 

 Dedikleri aynen şu;
- şeker fabrikaları özelleştirildiği takdirde ne olacak ki?
- sanki alan şirket şeker üretmeyecek.
- Amma yaygara kopardınız.

    Bak güzel kardeşim önce sana şunu söyleyeyim. Özel şirket kuruluş amacı gereği her türlü önceliği kar etmektir. Bir şirket ne kadar fazla kar ederse o kadar başarılıdır. Bir şirketin para kazanmak dışında bir ülküsü olmaz. Bunu önce cebimize koyalım şimdi bunun ışığında ne olacak ki ? Soruna dilimin döndüğünce olasılıklar üzerinden cevap vereyim.

      Şimdi şeker pancarı üreten çiftçi hasatını kaldırdığı zaman aldığı mahsul üzerinden maliyet hesabı yapar. Mazotu,gübresi,tohumu,işçiliği vs. Bir maliyet hesabı yapar. Misali rakam üzerinden 1 ton pancarın çiftçiye maliyeti 10 lira bir maliyet çıkartır ve bunun üstünde bir rakamla fabrikaya mahsulü satmaya çalışır. Şimdi fabrika devletin elindeyken bu maliyetleri göz önünde bulundurarak bir alım fiyatı açıklar. Ama özelleşen bu fabrikanın böyle bir zorunluluğu yoktur. 9 liradan pancar alımı yapacağını söyler ve alternatifi olmayan çiftçi de ürünü zarar ederek satmak zorunda kalır. Ucuza alan bu özel fabrika tabi ki raf fiyatı belli olan ürünü maliyeti düştü diye daha ucuza satmaz sadece daha fazla kar eder.

Zarar eden çiftçi de bir daha pancar ekmez ekemez. Bunun sonunda gelecek sezonda özel şirket yeterli pancar bulamadığı için stoklarında ki mevcut şekeri piyasaya 2 katına sürer ve eş zamanlı olarak bu özel şirket Pancar üretiminin düştüğünü,dolayısı ile şeker üretemediğini gerekçe göstererek iktidarın kapısını çalar. Artan şeker fiyatlarının verdiği panikle( bunu et sektörü sürekli yaşamaktadır.) İktidar Komşu ülkelerden çok ucuza pancar ithal etmeye başlar. Hammadeyi ucuza alan şirket tabiki fiyatları düşürmez sonuçta öyle böyle piyasa belirlenmiştir ve en azından varolan yeni fiyatlardan şeker satışına devam eder. Sonuç olarak daha çok kar eder.

 Fiyatların düşmemesi ve şekere bağlı tüm gıda ürünlerinde yaşanan enflasyon iktidarı yeni bir müdahale de bulunmaya mecbur bırakır elinde ki tek ve son koz NBŞ ( nişasta bazlı şeker ) dir. İktidar  enflasyonu düşürmek için NBŞ kotasını yavaş yavaş kaldırır. Muhtemelen bu şeker fabrikasını satın alan hakkında hiç bir bilgiye sahip olunmayan Google ın bile çaresiz kaldığı bu özel şirketin yurt dışında NBŞ üreten yada ülkeye ithalat yapabilen şirketi yada şirketlerde vardır. Bu işi de onlar alırlar ve yine kar ederler.

Heee birde şu var güzel kardeşim hani hergün tv de gazete de et fiyatı zamlandı 
haberleri duyuyorsun ya heh işte bu pancar var ya bu pancar bu pancarın şeker olduktan sonra çıkan artıkları aynı zamanda hayvan yem sanayisinin en önemli ham maddelerinden biri yani bu sektöre vurulacak bir darbe aynı anda et sektörü üzerinde de etkisini gösterecektir.

Sonuç aynen şu
Raflarda yükselen şeker ve şekere bağlı tüm ürünlerin fiyatları 
Pancar üretemeyen işsizler ordusunun bir neferi haline gelen çiftçiler 
NBŞ zehirine mahkum çocuklar 
çok çok zengin olmuş bir şirket.

Üretemeyen ve üretemediği için her geçen gün dibe doğru giden bir VATA

  Anlatabildim mi güzel kardeşim bizim kopardığımız tantana vatan sevdamızdandır.

MEHMET METİN CANER (Çoban Mehmet)- BANDIRMA - 12-04-2018