Ayağına Kurşun Sıkmak!

AYAĞINA KURŞUN SIKMAK!

Fikret ÇAĞIN.

İnsanlar, özellikle de siyasiler, partilerinin aleyhine kullanılabilecek hata yaptıklarında, önünü ardını düşünmeden, bilen birilerine danışmadan, kafalarına göre fikir beyan ettiklerinde veya mantıksız, tutarsız davranışlarda bulunduklarında, bu söz ve davranışları kamuda olumlu karşılık bulmadığı gibi aşırı derecede ters tepki yaratır.

İşte böyle hallerde, sokak jargonuyla “AYAĞINA SIKTI” denir.

Tıpkı CHP Genel Başkanı sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun sıkça yaptığı gibi, bana göre en son kırdığı pot.  Elektriğe gelen ZAM’lar geri alınıncaya kadar ben elektrik faturası ödemeyeceğim diye bir beyanda bulundu, Allah var, sizler de ödemeyin demedi, kendi adına konuştu.

Lakin, ben de kendisinden cesaret alarak  15 gün önce ZAM’lı gelen elektrik faturamı ödemedim, ama ne oldu? Evimin elektriğini kestiler, bir iki gün sabrettim  bekledim bir mucize olur indirim açıklaması gelir .. Fakat elektriksiz olmuyor, Kombi çalışmıyor, TV yok, ışıklar yok, baktım donarak öleceğiz..Bizi bu durumlara düşüren sülük şirketlerin insafına bırakanlara da şirketlerine de, insanca yaşamamı çok görenlere de diye söylenerek elektrik şirketine gittim. Ben borcumu ödemek istiyorum dedim tamam dediler, borcun şu, gecikme cezan şu, kesme açma bedeli de şu kadar hepsini ödemen gerekiyor, ‘sıkıysa ödeme’ demeye getiriyorlar. Bende bir küçük eylem yapayım dedim (ağam pazardan geliyor ,eşeği satmış zarardan geliyor) durumlarına düştüm.

Geçtiğimiz günlerde bir milletvekili bu elektrik, doğal gaz zamlarında bizim en ufak bir dahlimiz yok tek ‘dahil’ dahl diyecek CHP dir dediği gibi, ben de suçu sayın KILIÇDAROĞLU’na yükledim rahatladım.Sayın KILIÇDAROĞLU, özünde çok iyi bir insan, Türkiye sevdalısı, dürüst ve temiz bir insan, öncelikli amacı, Ülkemizi Refah’a kavuşturmak hak ve Adaletle yönetilmesini sağlamak, Makam mevki ve ‘BEN’ Bencillik sıkıntısı pek olmayan bir lider.

Son seçim öncesi İYİ Parti genel Başkanı sayın Meral AKŞENER’in teklifini kabul edip 15 Milletvekilini vererek mecliste grup kurdurmasını ve seçimlere girmesini sağladığında büyük düşünen büyük Başkan sıfatını bir kez daha hak etmiş bir lider, ancak çok fazla mütevazi davrandığı haller de az değil, LİDER biraz da sert ya da sertçe olmalı diye düşünüyorum.

Her seçim yaklaştığında, parti üyelerinden ipe sapa gelmez açıklamalar, saçma sapan davranışlar birbirini kovalamaya başlıyor.

Örneğin, yıllar önce, milletvekillerine tanınan özlük hakları kapsamında sınırsız telefon iletişim masraflarını TBMM'ce ödendiğinde Bir CHP li bayan milletvekilinin, bir milyon iki yüz bin liralık iletişim faturası çıkmıştı, ki o günün parasıyla (Bandıma’dan altı adet yeni daire alınırdı)Siz sayın KILIÇDAROĞLU bu konuda (Milletvekillerine tanınan bu hakkın sınırsız olması etik değil) dediniz, hepsi bu kadar, bu olay tam da EVET, HAYIR oylamasının az öncesiydi.

Rahmetli Erdal İNÖNÜ zamanında da benzer bir olay yaşanmıştı, bir bayan BAKANIN, bir cenazeye gönderdiği çiçek ve cenaze ilanının bedelini  bakanlığa fatura ettirişini duyduğunda, hemen o bakana telefon edip istifasını istemişti, Bizler burada yanlış yapmak için değil yanlışları düzeltmek için bulunuyoruz demişti.

İşte tevazu ile otorite budur topluma örnek budur. (nur içinde yatsın)

Eski Kültür Bakanı Fikri SAĞLAR, bir TV programında ’Yargılandığım zaman türbanlı bir hakim’in adaleti yerine getirebileceğinden kuşku duyarım’ diyor, bu zamanda bu söylem üstüne vazife miydi?  Ayağınıza kurşun sıkmak zorunda mısınız? A siyasi kültürden uzak kültür bakanı.!  22. dönem CHP Milletvekili Berhan ŞİMŞEK, Cuma hutbeleri diyanetten geldiği için hutbe dinlemeden cumanın farzını kılıp çıkıyorum,!! diyerek cuma namazından bi haber olduğunun farkında olmadan saçmalığını o da TV de ilan ediyor o da partisinin ayağına kurşun sıkıyordu. Halbuki CHP nin içinde öyle çok değerli, bilgili siyaset ve bilim İnsanları var ki ama bu insanlara danışmadan görüşleri alınmadan, önüne gelen parti disiplinini hiçe sayarak abuk sabuk konuşmalarıyla ayağa kurşun sıkmaya devam ediyorlar, işte bu nedenlerle yönetimin başı biraz otoriter olmalı, ama sayın Muharrem İnce gibi değerleri de küstürmeden otorite diyorum .

Her milletvekili katılacağı TV programlarında ve basın röportajlarında neleri ne ölçüde konuşabileceklerini gerek genel başkandan ve gerekse partinin diğer yetkili organlarından öğrenmelerinde fayda vardır.Bunu düşünemiyor musunuz? Bir çok oy kaybına neden olacak saçmalıkları yapmak, konuşmak zorunda mısınız?.

Bırakınız, başkaları doğalgazın, elektriğin, petrolün ve hatta ekmeğin, her şeyin anormal pahalılandığından CHP'yi sorumlu tutsun, bırakın birileri köye gidip kuzu kestirsin ve eti ucuza getirsin, şaşkın ördek ters dalarmış lütfen dikkatli olun…. Esen kalınız…

FİKRET ÇAĞIN -12-02-2022