Balıkesir ve Belediye Seçimleri

BALIKESİR ve BELEDİYE SEÇİMLERİ                                      

31 Mart 2024 Pazar. Beş yıllık Belediye yönetimlerinin yeniden belirlenmesi için sandığın halkın önüne konulacağı gün .Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçimi sonrası sandık yeniden halkın önünde. Türkiye’nin genel ekonomik ve sosyal tablosuna baktığımızda , 22 Yıldır Türkiye ‘de halkı yoksullaştıran, emekliyi bir dilim ekmeğe muhtaç eden, tarihin en büyük gelir adaletsizliğini yaşatan, halkın kaynaklarını eşe dosta yandaşlara peşkeş çeken ,kindar -dindar diye toplumu ayrıştıran ,hukuk devletini ve adaletin bütün dengelerini yok eden, tekçi otoriter, zihniyetin karşısına.. Halkçı  ,özgürlükçü ,Atatürkçü ,laik devlet değerlerinle ,kamucu ,çevreci, ekolojik, kendi tarımsal ve öz kaynaklarıyla üreten ,kooperatifçiliği,üretimi ,kadınları ,gençleri , üniversiteleriyle işbirliği yapan bir Yerel Yönetim Modeli Türkiye’yi de, Balıkesir ‘i de  ayağa kaldırır.

Herkesi iş sahibi de aş sahibi de ev sahibi de yapar, hiçbir aile aç da kalmaz ,açıkta da kalmaz.

Bu anlayışı hayata geçirdiğimizde toplumu alev topu gibi sararız. Türkiye‘nin gelişmeye en açık ,potansiyeli en güçlü bölgesidir Balıkesir. 

2009 -2011 yılları arasında CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptığımda Balıkesiri Türkiye’nin Hollanda’sı ,tarım ve hayvancılığın başkenti olarak tanımlardık. Artık bu tanıma sanayisi,turizmi , lojistik üsleri ile Kuzey Egenin parlayan yıldızı da ilave oldu diyebiliriz. İki dönemdir Balıkesir Büyükşehir ‘i AKP yönetiyor.2023 Genel seçim aritmetiğine bakıldığında AKP Balıkesir ‘i artık kaybediyor ve CHP ilk kez kazanmaya çok çok yakın. Tabi Balıkesir şu an  1.257.590 il nüfusunun nerede ise 500-600 bin insanımızın yaşadığı Edremit,Bandırma,Burhaniye ,Ayvalık,Gönen,Erdek, Gömeç,Manyas İlçelerini CHP ‘li Belediyeler,Susurluk’u da ittifak ortağımız İYİ parti yönetiyor.

2024 Martında İYİ Parti ile işbirliği yaptığımızda Balıkesir Büyük şehir Belediyesi başta olmak üzere Balıkesir ‘in nerede ise dörtte üçünü yönetmeye hazır olduğumuz görülmektedir. Başarıya giden yolda adaylarımız önemli olmakla birlikte esas olan partimizin yerel yönetim ilkeleri ve politikalarıdır . Belediye başkan adaylarımız bu Temel ilke ve projeleri ,rotası ve hedefleri Parti kurullarında belirlenmiş ,tabiri caizse hedefi ve rotası belirlenmiş geminin kaptanıdır sadece. Hiç kimse partinin kurumsal kimliğinin üzerinde kendine kutsiyet atfetmemelidir, kişiler bizim için önemli olmakla beraber, Belediye Başkanlarımız Parti ilkeleri ve politikalarını hayata geçirmekle görevlidir. Parti kişilerin her zaman üzerindedir. O nedenle de aday adaylığı sonrası aday olamayan arkadaşlarımızın başarısı için elbirliği ile birlikte mücadelesi şarttır. Burada en önemli sorun Belediye Başkan ve Meclis üyelerinin belirlenmesinde yani temsilde adaletin sağlanmasıdır. CHP ‘de bugüne değin en çok tartışılan ve sorun yaratan konu bu olmuştur.

Burada temel yaklaşım ve sorulması gereken soru şu olmalıdır. Kimi Belediye başkanı yapalım değil,1-En fazla oyu kiminle alırız? 2- Seçimleri hangi aday ile kazanırız ?En doğru ve vicdanlı anket de partiye kayıtlı bütün üyelerin ortaya koyduğu iradedir.Önümüzdeki yerel seçimlere temsilde adaleti sağlayacak yöntem bu olmalıdır.Bu sorulara verilecek yanıtlar çıkılacak yolu da belirleyecektir. Balıkesir ve İlçelerinde İYİ Parti ile yapılacak ilkesel işbirliği bizleri Balıkesir ‘de bizi somut bir seçim zaferine taşıyacaktır. Zira 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan sonuç bunu açık  bir şekilde göstermektedir, CHP ve ittifak yüzde 52,20  AKP ve ittifak 47,80 oy oranı matematiksel bir gerçektir. İşbirliğine gidilecek yolda CHP ve İYİ partinin yerel yönetim yaklaşım ve ilkeleri parti programlarında bellidir. Gerisi bu programları yaşama geçirecek kadroların belirlenmesidir. Burada da temel ölçü demokratik orantısal temsildir. O halde Balıkesir ve İlçelerinin Belediyeleri Kuvayi Milliye İttifakına hazır olmalıdır.

Unutulmasın Kazanmanın birinci kuralı kaybettirme olasılığı olan bütün riskleri minimize edecek önlemleri almaktır. Un var,şeker var ,yağ var ,ateş var e geriye ne kalıyor, Helvayı da biz yapacağız. Atatürkçü,Kuvayi Milliyeci,Halktan ,Emekten Köylüden ,üreten emekçiden yana kadrolar göreve hazırdır.

04.12.2023   /NAMIK HAVUTÇA/ 24,25,26. Dönem CHP Balıkesir Milletvekili.