Bandırma 1 Mayıs'ında CHP Ağırlığı ve Patronlar..

BANDIRMA 1 MAYIS'INDA CHP AĞIRLIĞI ve PATRONLAR...
Bandırma da kutlanan 1 MAYIS eylemleri ile,  bu konuda düşüncelerini ilk  yazan Cevdet AYAN müstear isimli arkadaşımız (kendisi bildiğim kadarı ile samimi sosyalist ve sol görüşlüdür.), ön aldı ve bana göre de ; yerindelikleri olan, bazı özeleştirilerini, REZALET! nitelemesini ortaya koydu. Kendisini, bu bakış açısı ve medeni cesaretinden dolayı tebrik ederim...
1-MAYIS, Vahşi Kapitalizme direnişin sembolü olarak, bütün dünyada eylemlerle kutlana gelen bir etkinlik olmakla, ülkemizde de uzun yıllardır İŞÇİ BAYRAMI, EMEKÇİNİN BAYRAMI v.s adlarla, saptırılarak kutlanmaktadır. Öncelikle 1 MAYIS' ı "Bayram" diye adlandıranlar, yönetimsel faşist güçlerdir. Kapitalist düzenlerde 1 MAYIS,'ın bayram olmadığını çocuklar bile bilir.  Ne Bahar Bayramı, ne de işçinin hak kazandığı özel bir günün bayramıdır. Resmi tatil olsa fabrikalarda merdivenaltı yerlerde çarşılarda milyonlarca işçi çalışıyor olmazdı.  1 MAYIS, öncelikle bir protestodur. Nereden ve nasıl doğduğunu, lütfen kaynaklardan inceleyiniz.  
Bu yüzdende; BAYRAM olarak kutlanılması hep garibime gitmiştir.  Sendikalar neyi kutluyor anlamamışımdır. Yüzyıl önce kazanılmış 12 saat çalışmadan 8 saate indirilen çalışma saatleri hala aynı. Aynı sömürü aynı sistem. İşbirlikçi sendikalar neyi kutluyor sizce. AKP Hükümetleri döneminde, AKP’nin iktidara geldiği Kasım 2002’den beri... iş cinayetlerinde en az 28 bin 380 işçi hayatını kaybetmiş… Ekmek parası için güvencesiz, sigortasız bu işçiler, iş kazalarında ölmüş, şimdi gıkı çıkmayanlar mı BAYRAM yapıyor ? 
Kutlanacaksa ki; kutlanılacak birşey de yoktur, sadece ANMA yapılabilir ki, anılacaksa da... bunun vahşi kapitalist ve faşist güçlere karşı bir ültimatom ve talep olarak eylemleştirilmesi gerekir.

 Bu etkinliğe, öğrencilik ve siyasi yıllarım dahil, hep komünistler sahip çıktı diye, bizzat hiç katılmadım. Karşı kamplardaydık. Sömürücü patronlar varken, emperyal dış güçlerin yönlendirmesi varken... bana düşmez diye de... katkı da sunmadım. Sunmaya kalksaydım da, hatta katılmaya kalksaydım da, eski ülkücü geçmişimden dolayı, sosyalist ve sözde komünist arkadaşlardan, muhtemelen tepki alırdım. Sana mı kaldı!  Eeee, 70 li yıllarda ‘KOMÜNİSTLER MOSKOVAYA !’ diye onlara az bağırmamıştım değil mi ? Önceki günkü gibi, artık bir ülkücü komünist olarak, sadece uzaktan izledim.

İmdiiiiii, gelelim kuru fasulyenin faydalarına... Bandırma 1 Mayıslarında ve işçi hareketlerinde hep ön sıralarda görmeye alıştığımız bir sarı sendika var. Adı PETROL-İŞ... İlçemizde, işçi hakları konusunda, taşeronları konusunda hep sınıfta kalmış ve çevre kirliliği bakımından önderlik yapan BAGFAŞ Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş diye de, bir fabrika var. Çok eski değil, daha geçen sene... BAGFAŞ a ve patronlarına, 21.10.2021 imzaladıkları toplu sözleşme için yıldızlı yıldızlı teşekkürler ederken. Teşekkür eymeleri düzenlemekten geri kalmamış. Belki diğer şubeler farklıdır ama bizim kısmetimize bu çıkmış.  http://bandirmamanset.com/haber/petrol_isten_buyuk_basari-46093.html, ezim ezim ezilen, göğsü kabarık bu sözde sendikacılar, sözleşmeden hemen sonra, işten atılan 150 işçi için, kıllarını bile kıpırdatmadılar, https://www.gercekbandirma.com/petrol-sendikasi-bagfasla-toplu-sozlesme-... diye biliyorum. BAGFAŞ ın vahşi kapitalist olup, çevreyi kirlettiği konusunda kitaplar yazan sözde solcu gazetecinin, daha sonra patronla el sıkıştığı fotoğrafını yayınlayarak, nasıl BAGFAŞ ve PATRON savunucusu olduğunu da, hatırlıyorum tabii.

Bandırmalılar da iyi hatırlar. 
BAGFAŞ ta iş kazalarında ölen-sakat kalan işçiler veya iş şartlarında kanserlere yakalanıp, hayatını kaybeden işçiler konusunda da, gıkları hiç çıkmadı... Çıkmaz. Peki, 1 MAYIS larda arz-ı endam yapan sözde işçinin-emekçinin hakları için, meydanda olduklarını haykıranların ağzından, iş cinayetlerinde ölenlerin hak mücadelesi konusunda, tek bir kelime... duydunuz mu ?  Arşiv unutmaz !
Haa, ben de BAGFAŞ ta taşeron olarak çalışırken, 18 yaşında bir işçim, iş kazası olmasa da bir şekilde hayatını kaybetmişti de, onu hala rahmetle anıyorum...BAGFAŞ Patronajı tek kuruş yardım etmediği gibi, sorumluluğu tamamen benim üzerime bırakmış ve ben de taksirle ölüme neden olmaktan yargılanmış ve hüküm de giymiştim. Büyük patronun, işçisinin ölümüne soğuk bakışını, ilgisizliğini... o olayda yaşamış üzüntüsünü taşımış bir kişiyim yani.
İşçiyim diye, emekçiyim diye... 1-MAYIS a katılan adı Komünist olan ,Sol ,İşçi olan, başkanları da en azından  patron olmayan partileri ,samimi işçi ,vatandaşlarımızı ve örgütleri tenzih ediyorum . Yürekten katılım yapanlar çok. Da,neden sahnede onlar yoktur. Niçin konuşturulmazlar. Sadece titrleri için, geçmişlerinde hiç işçi ve emekçi olmadıkları halde, sahneye bir milletvekilini ( CHP Genel Başkan Yardımcısı - işveren - geçmişinde de işveren) ve ne tesadüftür ki  bir Belediye Başkanını (Başkan olarak da işveren, geçmişinde de işveren) çıkartmalarını... Anlayamıyorum. Bunlar solcudur diye mi sahne verdiniz, işçilerini seven patronlar günü değil ki 1 Mayıs. Sahnede ne işleri var diye kimseler sormaz. Bandırma Emek Platformu da sormaz. Çünkü kol kolalar ki; pankarti birlikte taşırlar . Her solcu emekçi midir, işçi midir arkadaş ? Anlamıyorum !  ÇELİŞKİLER DİZ BOYUNU GEÇMİŞ. 1 MAYIS KİMİN ARKADAŞ!

Bandırma 1-MAYIS Tertip Komitesindeki ; Genel iş, Petrol iş, SES, Disk Emekli Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş, Enerji İş ve diğerlerine ve gördüklerini vatandaşlara aktaramayan sözde gazeteci geçinenlere soruyorum şimdi. Türkiye, yüzde 150 lere varan enflasyon altında, hayat pahalılığı altında inim inim inlerken, vatandaşlarına... Özellikle işçilere ŞÜKRETMEYİ öğütleyen idareye karşı, neden ŞÜKR-ETMİYORUZ ! diye haykırmadınız ?
Bandırma merkezli Güney Marmaraya kurulacak, katı atık, ağır metal, atık kimya, ana metal OSB Patronlarıyla, kapalı kapılar arkasında pazarlıklar yapıp, yedikleri yemekleri-iftar yemeklerini basına gururla boca eden, sözde çevreci, sözde solcu-devrimci beylerin 1-MAYIS gösterileri de bana ilginç geldi. Öyle ya, kurulduğunda, ortalama yaşam süresini 40 yaşlarına indirecek bir sanayii için 1. Sınıf tarım arazilerimiz 48 milyon metrekare bir sanayi kurulacak, kurucu patronlarla ilk kucaklaşanlar nedense solcular, nedense Rotaryenler ve Lionslar ve nedense CHP içinde yuvalanıp boy gösterenler...Hepsinin savunusu istihdam olacak şeklinde. Yahu hanginizin maaşlı işçiliğe ihtiyacı var ? Kimi/kimleri kandırıyorsunuz ? Bkz Bandırma 1 MAYIS fotoğraflarına...Fabrika patronları, kamu patronları, sendika ağaları,tuzu kuru Rotaryenler, Lionslar ön safta...İşçiler güdülmesi gereken sürü onlara göre değil mi? Arkalarında ise gerçekten işçi ve emekçi olup, bugün de akşama eve ekmek,erzak  götürebilir miyimin hesaplarını yapan mazlum sessiz,sindirilmiş  kitle  var. Yakıştı mı ? 
Bu sahneye onları almanız, onları konuşturmanız ama kendiniz susmanız gerekmez mi?... Siz sözde emekçi ve işçi arkadaşlarıma hiç yakışmadı arkadaş. Sendikalar, örgütler... size de hiç yakışmadı !  Sendika ve örgütleri, kendi özel ve şahsi ve siyasi çıkarlarınız için kullandığınız o kadar belli oldu ki... hiç yakışmadı!  Kompradorların temsilcisi olan  iktidarı AKP yandaşlarını ne çok mutlu ediyorsunuz bilseniz. OSB kurulunca, hangi CHP li solcu geçinenler milyoner olacak, bence düşünün derim. Kırmızı yelekli bu sözde solcu-devrimci ve sol ellerini havaya kaldırmış kişileri kripto ve sızmış patronlar, işçi haklarından beslenen aslında elleri kanlı, ama sol elleri havada kriptolar olarak görüyorum.  1-MAYIS a ihanet edildi... 1 MAYIS proveke edildi !

VELUTSAN olayını hatırladım şimdi. O şirketin, Alman TRÖSTER in vergi kaçırmak için bu sözde yatırımı yaptığını belgelediğim için, VELUTSAN ŞİRKETİNİN Bandırma basınına verdiği yemeğe de katılmıştım da, orda VELUTSAN işçilerine asgari ücretin üstünde maaş verildiğini söyleyerek (o günlerdeki  durun bir yanlışlık var diyen yazılarımdan dolayı da, yargılanmıştım ..) VELUTSAN ı öven ve Velutsan patronlarına yalakalık yapan sözde eski komünist-solcuları, gazetecileri duyunca, belgelerimle ortaya çıkıp, bu şirketin ileride büyük sorunlar yaratacak bir şirket olduğunu açıklamıştım da, ki Velutsan şimdi kayyumda ve sözde ortakları tarafından da içindeki herşey soyuldu ve şimdi bir enkaz !  O günü, üzerime yürüyen solcu yalakaları hala unutmadım ve ben haklı çıktım değil mi ? 
Haaa, BAGFAŞ ile sözleşme yaparken, BAGFAŞ patronlarını öven sözde solcu sendikacılar da bana saldırdılar beni şaşırtmamıştı da, sadece üzülmüştüm. 
Şimdi de üzülüyorum çünkü ; İŞÇİ-EMEKÇİ hala bazı aklıevveller ve burjuva tarafından kullanılıyor arkadaş. Sözde işçi emekçi hakları savunucusu gibi gözüküp, haksız zenginleşen vahşi kapitalistlere verdikleri sinsi destekleri  görünce ise kahroluyorum arkadaş. İşçinin önderi işçi, emekçinin önderi bizzat emekçi olmalıdır arkadaş.Patronlar da onları temsil edenler olmamalı.  Rotaryenlerden, Lionslardan el almış  sıfatları titrleri omuzu kalabalık generaller gibi olan siyasetçilerden medet uman işçilere de üzülüyorum arkadaş ! İçinizden çıkanları paçalarından tutup aşağı çekeceğinize, içinizden çıkan işçileri önder yapın, emekçileri önder yapın ve hakkınızı doğru yerde, doğru olarak arayın arkadaş ! Bandırma'da 2022 1 Mayıs'ında KAHROLSUN İSTİBDAT ! KAHROLSUN ZULÜM ! YAŞASIN ÖZGÜRLÜK ! niye diyemediniz ?
BANDIRMA, gelişen ve gelecek 10 yılda 500.000 nüfusa ulaşacak bir kent. SOL yanı ağır basan bir kent ki, pekçok dönemde Belediye Başkanlıklarını almış ve halen de CHP li bir Belediye ile yönetiliyor. CHP ne kadar sol, ne kadar solun temsilcisi... tartışılabilir de, ben 2022 1 MAYIS organizasyonunu, sunduğum nedenlerden dolayı beğenmedim ve üzüldüm.

70’li yıllarda KOMÜNİSTLER MOSKOVAYA ! diye bağırıp çığırıyorduk ya... Şimdi, bu 1 MAYIS ta arzı endam eden siyasetçileri, sendikacıları, sözde solcuları, emperyal ve diktatör PUTİN in işgal ettiği ülkeye, BUYRUN UKRAYNA'YA! Diye uğurlamak istiyorum. Bırakın kapitalist uşaklıklarınızı da, biraz hümanist olun bari, olmaz mı ?

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN.

03/05/2022 - RAMAZAN NARİN- NOGAYTÜRK