Meralarımızın Peşkeşi..Gerçekler..Ve Şovmen CHP

MERALARIMIZIN PEŞKEŞİNDEKİ GERÇEKLER ve ŞOVMEN CHP...

Peşkeşe maruz Aksakal ve Karaçalılık Meralarının toplamı ; 1500 Dönüm !

Bandırma Aksakal ve Karaçalılık Mahallerine ait MERALARIN, peşkeş e kurban gittiği hakkında daha önce yazmıştım. Bugün de bu hususta Aksakal a gittik ve merada yapılan toplantıya katıldım. Toplantının tertip heyetinde ; Cem ERÇAKAR ve Bilgin............ ismindeki yerel çiftçiler ve Mera Komisyonundaki çalışmalardan ötürü de, Aksakal Muhtarı Metin ATICI, Karaçalılık Muhtarı Mehmet EVRE var. Ve, bana ilk duyurulduğunda, MERALAR üzerinde gerçekleştirilen işlemleri anlatan, bir basın açıklaması yapılacaktı... Bir yol haritası ile ; gelecek dönemde. neler yapılacağı programlanacaktı... Öyle olmadı !

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=958917182512146&id=100051816... HABERASİ ; https://www.facebook.com/ramazan.narin.3705

Peki ne oldu ? Nasıl oldu ? Toplantı, neredeyse tamamen CHP lilerin, önümüzdeki yerel seçimlerinin reklam ve provası oldu. CHP şovu oldu. CHP lilerin, meraların peşkeşine karşı çıktığı... keşke gerçek olsaydı. Gelişmeleri başından beri bilmesi gereken ve bilen CHP Bandırma Belediye Başkanı Tolga TOSUN, Merayı alan şirketin BİLFEN (oysa BİLTUR) adıyla kendisine geldiklerini söyledi ama arkasından gerçekleşen olayları, söylemedi. Meraların, birilerine verilmesine karşı imiş gibi hamaset yapıp, söylev yaptı... Meraların özelleştirilmesini durdurmakla ilgili de bir kelam etmedi... Dinleyenler, nasılsa işin içyüzünü bilmiyor, biz de meraların özelleşmesine karşıyız (?), önümüz seçim, yeter ki biz tekrar Belediye Başkanı olalım...

Ahmet AKIN da... bol bol hamaset ile, CHP adına değil BALIKESİR PARTİSİ adına B.Ş Belediye Başkanı olacağını, meralar hakkında köylünün yanında olacağını falan söyledi de, bu safahatta, ve NİSAN Ayı safahatında neler yapacağını, tabii ki söylemedi. Öyle ya, meralar birilerine peşkeş çekiliyor madem, B.Ş Başkanı bunu nasıl durdurur ? Söylemedi, söyleyemedi !

Önce : peşkeşin arkasında olan, meraları kendisine tahsis ettiren firma ;  BİLTUR A.Ş  (https://bilturcatering.com/ ), aynı kişilerin ortak olduğu diğer şirket ise ; BİLFEN A.Ş (https://bilfen.com/tr/iletisim )

BİLTUR ve BİLFEN Şirketlerini incelediğimiz zaman ;  ÖZTÜRK soyadıyla karşılaşıyoruz. BİLFEN A.Ş nin Yönetim Kurulu Başkanı Manyas tan hemşehrimiz, Aliosman ÖZTÜRK mesela. (https://bilfengroup.com/tr/hakkimizda/yonetim-kurulu ) Başkan vekilleri ise ; Fatih ve İsmail Cem ÖZTÜRK.

BİLTUR CATERING VE GIDA A.Ş... Daha önce MHP den, en son da İYİ Partiden Balıkesir Milletvekili Adayı da olan, Manyas lı Kamil Gültekin ÖZTÜRK var.  Kamil Bey de, Aliosman ÖZTÜRK ün kardeşinin çocuğu, yani yeğeni. Manyas ta zengin ve büyük bir çiftçi olarak tanınıyor. Şimdi, şeytanın işi yok ve insanız... merak ediyoruz ? K.Gültekin ÖZTÜRK, işbu salça Fabrikası girişimi ve Meraların ele geçirilmesinde, hangi rolü oynuyor ? Bu şirketlerin ortakları arasında SARAYDAN kim var ?  Ticarettir. BİLFEN de, BİLTUR da... sahalarında Türkiye'nin en büyükleri konumundalar.

Hatta sayın Tolga TOSUN, kendisine gelenlerin BİLFEN adına geldiklerini söyledi de, ( BİLTUR u belki hatırlamadı!) sayın sözde sosyal demokrat ve şeffaf  CHP li Başkanımız, nedense o ziyaret tarihlerinde, Bandırma basınını ve kamuoyunu bilgilendirmedi ! Meraları isteyenler var, Salça Fabrikası da kuracaklarmış, ÇED Raporunu da almışlar v.d, meralarımız gidiyor falan da... demedi. Veya ; ben duymadım ! Bandırma CHP lilerinden kaç kişi, bu konuya vakıf ? Bilmiyorum !

Ben asıl, AKP lilerin shov yapmasını beklerdim !  Öyle ya ; herşeyin asıl sahibi onlar ve tek adam yönetiminde, yapamadıkları, nasılsa yok ! İstediklere yerlere, sahip olma konusunda bir sıkıntıları yok ! 

Gariptir ki ;  kendilerine seçimler için malzeme çıkmış gibi... AKP lilerle beraber değillermiş gibi, daha önceden bu gelişmeleri... bilmiyorlarmış gibi, CHP liler shov yapıyor..!  Bakalım gerçekler gün yüzüne çıkınca ; çözüm odaklı MERALAR HALKINDIR, buralar hayvancılık için, Tarım için vazgeçilmez alanlardır v.s diyebilecekler mi ? Davalar açabilecekler mi ?  Hukuki ve demokratik yollara, başvurabilecekler mi ? 1/100.000 Planlar yürürlüğe girerken, bu shovmenleri ortada görememiştik de... Söz konusu meralar da, OSB Planlaması çerçevesindedir, bilinsin de ! Meralar olayımızda da, CHP liler samimi değil !

Değil çünkü ; CHP Belediye Başkanı Tolga TOSUN un ikrar ettiği gibi ; meralara el koyanlar, buralara gelip gidiyorlar. Buralardakiler de, Ankara/İstanbul oralara, patronların yanına gelip gidiyorlar ve PLAN YAPILMIŞ PLAN diyen Rahmetli Ozan Arif in dediği gibi, patronların planları tıkır tıkır yürüyor. Meralarımızın peşkeşinin altından ; AKP liler, MHP liler ve Saray çıkmazsa şaşırırdım da, CHP liler, hatta İYİ Partililer falan çıkmazsa... daha çok şaşırırdım ve hepsi çıktılar !

İmdiiiii ; BİLTUR Catering ve Gıda A.Ş tarafından, Aksakal 2956,2958, 3023,3026 Parseller, Karaçalılık 134 Ada 16 parsel, 129 Ada 2 parsel, 120 Ada 1 parsel, 118 Ada 14 Parsel, 117 Ada 8 parsellerde, iki poligondan oluşan arazi üzerinde ; ENDÜSTRİ BÖLGESİ kurulması planlanmış. Mera Kanunun 14 Maddesi gereği denilerek te ; BALIKESİR İL MERA KOMİSYONU  ‘OLUR’ vermiş!

CALİB-İ DİKKAT !

BİLTUR AŞ, Endüstri Bölgesi ilan ettirdiği bu alanda, kendi projelerine göre bir SALÇA Fabrikası kuracaktır. Balıkesir Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü de, ÇED Yönetmeliğinin 17.maddesi gereğince diyerek, söz konusu alan ile ilgili ; ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ GEREKLİ DEĞİLDİR (?) diyerek olumlu bir ÇED Raporu vermiştir. Bu rapor da, Bandırma Kaymakamlığı İlan Panosunda, 30 gün askıda kalmıştır.

Şimdi, meraların elden gidişi, birkaç yıllık gelişimi olan bir hadise olup, elden gideceğini anlayan bazı muhtarlarımızın ve çiftçilerimizin de bulunduğu bir komite, bu hususu ; Balıkesir in 9 milletvekiline de rapor etmiş, dosyasını vermiştir ve ÇED in askıda kaldığı sürede, bugün MERADA Konuşan CHP Milletvekili Serkan SARI da dahil olmak üzere kimse, ÇED Raporuna itiraz sunmamıştır. İTİRAZ VARSA ASKIDA YAPILIR ! Bütün siyasi partiler ve milletvekilleri, sakın... timsah gözyaşı dökmeyin emi !  Bandırma STK ları, Siyasi Partileri ve sözde çevre dernekleri de... sunmamıştır. Plan ve ÇED Raporu artık kesinleşmiştir. Tıpkı, OSB sürecinde uyunduğu gibi bu olayda da uyunmuş veya bu shovmenler tarafından, toplumumuz uyutulmuştur. Artık ENDÜSTRİ BÖLGESİ netleşmiş ve sıra, iki mahalleye ait, aslında halka ait 1500 dönüme yakın meraların bu bölge kapsamına alınıp, 1500 dönümün, BİLTUR Patronlarına tahsis edilmesi zamanıdır.

Haaa bugün Ahmet AKIN, Tolga TOSUN orda konuştu diye, Dursun MİRZA gibi CHP Belediye Başkan aday adayları, orda boy gösterdi diye... bu meralar halka dönecek mi ? Elbette hayır !

Bugünkü eylem, tamamen shov ve nafile namaz gibidir ve halkta ; karşı çıkılıyormuş algısını yaratmak adına, eylem gerçekleştirilmiştir. CHP lilerin seçim havasında seçim otobüsüyle yaptıkları bu gösteri, halkı aldatmaktan ve yanıltmaktan başka bir şey olmayıp, rol alan adı BAŞKAN, adı  BAŞKAN ADAYI olanlara, üzülmekten başka bir şey yapamıyorum. Sahi halkı siz kullanıyor musunuz ? Yoksa kullanıldığınızı... hiç düşünüyor musunuz ? 

Eyyy AKSAKAL Mahallesi, eyyy Karaçalılık halkı... meralarınıza, sahip olmaya çalıştınız amenna!  bize sahip çıkın diye, parti parti de gezdiniz, amenna !... Ama bugün gördüğünüz gibi, orda partiler yoktu, HAK ARAYAN KÖYLÜLER VE HAYVANCILAR DA YOKTU ! Asıl hak araması gereken köylüler ve hayvancılar, organize edilmemişti.  Var olan CHP de... kendi reklamını yapmak için oraya gelmişti ve elleri de boş gelmişler ki, algı mühendisliği yaparken, orada bir çay ocağı bile kurmamışlardı. Hadi iyisiniz iyisiniz... Masrafsız reklam...!

Artık bundan sonrası, hukuki bütün yollar, demokratik bütün yollar kullanılmalı, katılım için de, o bölgede yaşayan bütün köylülerimize, meralarının nasıl elden gittiği, artık bedavadan hayvan otlatamayacakları doğru olarak anlatılmalı ve, fabrikalardan önce halkın direnci tesis edilmelidir. AKP liler bence samimi, meraların elden gitmesini açık açık savunuyorlar, salça fabrikalarında, hanımlarının-kızlarının çalışacak olmasından umutlular, MHP liler ise ; AKP nin açtığı bütün yolları mübah gördükleri için, onlarda o yolda yürüyorlar.  CHP ve İYİ Partililer... Umutlanmayın, onlar da bu kervanın yolcusu ve halkası olmaktan mutlular. Tarım ve hayvancılığın bittiği bölgemizde. Artık et-süt fiyatları için, tek laf etmeyeceğiz ! Selam olsun uyananlara !

29/12/2023  /RAMAZAN NARİN /NOGAYTÜRK