MASAK GELSİN..! (Tolga TOSUN dedi..!)

TOLGA TOSUN un ; sokağa çıkamaz diyen Dursun MİRZA ya verdiği cevapları dinledik.

MASAK GELSIN..!
(Tolga TOSUN dedi..!)

Basın açıklaması ile gündemi değerlendiren,  eski Başkan #TolgaTOSUN a 21 soru hazırlamıştım. Gazeteci arkadaşlarımızdan kimse soru sormayinca, 21.soruyu mikrofondan sordum ve  DİĞER sorularımı Başkana verdim.

18/04/2024

SORULAR...
1- Devir teslimde söylediğiniz kasadaki nakit ve borç ve alacak rakamlarının, yasal gerçeği yansıtmadığı ileri sürüldü ve yeni Başkan tarafından ve borcun yükselen miktarının 405 milyona ulaştığı, B.Ş den 30 milyon alacağın olmadığı söylendi. Bu konuda ne diyorsunuz ?

2- Yeni Başkanın SOKAGA ÇIKAMAZ, BANDIRMAYI TERK ETMELİ, FELAKET BİLANÇOSU BIRAKTI iddialarına... ne diyorsunuz ? 

3- Döneminizde, Belediyede liyakat üzerine mi kadrolaştınız... yoksa arkadaşlarınızı mı işe aldınız? Uzun süredir beklettiğiniz, kendi emekli olan işçilerinize tazminat ödemeleriniz varken, Arkadaşım diye sahip çıktığınız kişilere, giderayak ne kadar tazminatlar ödediniz ? Ödemeleriniz yasal olabilir ama... etik buluyor musunuz ?

4- FETÖCÜLÜKTEN hüküm giymiş basın kuruluşuna ve Adaylık sürecinde bazı basın kuruluş ve kişilerinize ödediğiniz miktarlar var mı ? Bunları Belediye bütçesinden mi, Belediye Şirketi bütçesinden mi ödediniz ? Belediye Şirketinde, örneğin Düğün Salonlarına ait gelir kalemi yokken, giderler nasıl oluştu?

5- ADAY olamayacağınız belli olduktan sonra, Temizlik Şirketine neden fatura kestirmediniz ? Birikmiş faturaların yeni döneme aksettirilmesi doğru muydu ? ADAY olmadığınız halde neden personelle ve halka yemekler verdiniz ve bunların faturalarını, ödediniz mi ?

6- Malta Müteahhidinin, araçlarının Taşocağında bulunan akaryakıt tankından "mazot çaldıkları" doğru mu ? Bununla ilgili idari soruşturmanız oldu mu ? Ve ne işlem yapıldı ?

7- Belediye bürokrasisindeki kişilere ait, ERİKLİ-DUTLİMAN-EDİNCİK te yapılan villalara, Belediyeye ait araç ve gereçlerin, malzemelerin kullanıldığı iddiasına yaptığınız bir işlem var mı ? Villalara hizmet yapan müteahhidin, villa sahibine açtığı alacak davası sonucu, varsa bir usülsüzlüğü ve yolsuzluğu örter mi ? Bu konuda Meclise verilen önergenin, akibeti ne oldu ? 

8- Kapalı Pazar yerinde 33 ve Belediyeye ait cafe türü işletmelerde istihdam edilen 130 personel sayısı normal midir ? Belediye şirketiniz bu yüzden mi 120 milyon zarar ile devir edildi ? 

9- Karaçalılık ve Doğruca Mahallerine yapılan yol v.d işlerinde müteahhitlerin sözleşmeye uygun çalışıp çalışmadığı, kontrol edildi mi ? Buralara harcanan miktarları hatırlıyor musunuz ?

10- Belediye Şirketinin denetimleri yapıldı mı ? Şirkete ait cafelerin doğalgazı, elektrik ve suyu işletme veya Belediye Şirketi tarafından mı ? Yoksa Belediye bütçesinden mi ödeniyordu ? Denetim isteyenleri, engellediniz mi ?

11- Dursun Mirza'nın size bıraktığı borç ile, sizin bıraktığınız borcu kıyaslar mısınız ?

12- Seçimlerden sonra, B.Ş. Başkan seçilen Ahmet AKIN'a, Balıkesir CHP İL Başkanına ziyaretler yaptınız. Aynı ziyaretleri, Bandırma da yaptınız mı ?

13- Belediyede bulunan 21 veya 24 adet birime, her birimden 2 kişiye, ayda 2 şer sefer, 9 ar bin TL AVANS çekme hakkı ve yetkisi veren sizin kararnamenize  göre, bu harcamaların yerindelik denetlemeleri, nasıl yapılıyordu ? Dönemizde örtülü ödenek gibi kullandırılan bu uygulamanın toplam maliyeti toplam kaç liradır ?
 
14- Belediye ait kayıtlı plaka ve araçlar ile, bu araçların varlığı veya yokluğu konusunda, nerelerde olduğu konusunda, bir araştırmanız oldu mu ? Sizce araçlarda eksiklik var mı ?

15- Sizin Başkanlığa başlarken devlete sunduğunuz MAL BEYANI-mal bildiriminiz var ise, ayrılırken ki  mal bildiriminiz de varsa, ikisini de... kamuoyuna sunmayı düşünür müsünüz ? 

16- 2007 yılında yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, Belediyenin yapısındaki NORM KADRODA gözüken, iç denetime ait TEFTİŞ KURULU MÜDÜRLÜĞÜNÜ neden kurmadınız ?

 17- Dursun MİRZA Döneminde de, Belediye de Meclis üyesi ve komisyon üyesi olarak görevleriniz vardı. Artık çok duyulan meşhur OTEL İhalesinde, 1. İhale iptal edildikten sonra da göreviniz vardı ve 2. Son ihaleye ait işlemlerde, hatta sözleşmede... imzanızın olduğu doğru mu ?
 
18- MALTA Projenizde ödediğiniz ve ödemediğiniz zorunlu kamulaştırma ve istimlak bedelleri ne kadardı ? Sonuçlanmayan davalardan sonra Belediye oradaki arsa sahiplerine daha ne kadar para ödeyecek ? Fikriniz var mı ?  MALTA da verdiğiniz yemeğin faturasını, 270 bin ödediniz mi, yoksa yeni gelen Başkana mı bıraktınız ?

 19- MALTA Projenizde çalıştırdığınız müteahhitlerle ilgili, açılan bir dava veya sizin açtığınız bir dava var mı ? Tatlısudadaki bir özel taş ocağından çalınan taşlarla, MALTA da iş yapan müteahhide açılan davada, Belediye davalı veya müdahil oldu mu ?
 
20- Bandırma KENT KONSEYİ'ne, Kardeş Şehir Pojelerine ve KALDER isimli şirkete, iç denetim yapmadığına göre, Belediyeye yaptıkları karşısından toplam ne kadar ödeme yaptınız ? 680 Milyona ulaştığı borçlu Belediye için yönetici olarak vicdanen rahat mısınız ?  

21- Annesi Semra DİNÇER (CHP Mv) olan, Avukat Oğulcan DİNÇER, Ankara'da oturduğu halde 2,5 yıldır Danışmanlık ücretini aylık olarak Belediyeden almış? Bu miktar ve danışmanlık hizmetinin iceriğini öğrenebilir miyiz?  

18-04-2024/Ramazan Narin /NOGAYTÜRK