Nasıl ve Niçin Belediye Meclis Üyesi Olunur?

NASIL ve NİÇİN BELEDİYE MECLİS ÜYESİ OLUNUR ? (1)
DEŞİFRE EDECEĞİM "elmecbur" !

Ramazan Narin

Azerbaycan da ; Neriman Nerimanov "Karabağ'ı ermenilere verelim" diyen Ali Haydar’a * "Karabağ senin g’tün değil ki her gelene veresin !" Demiş, trend olmuştu !

2024 Seçim oyunlarını DEŞİFRE, Meclis üye adaylarını AFİŞE ediyorum...

Bandırma da, 30 sene önce 1994 te Belediye Başkan Adayı olup-olarak seçimlere girmiş biri olarak, 30 yıldır... gazetecilik adına köşe yazarlığı da yaptığımdan, ama siyasi ama vatandaş olarak Bandırma ve Balıkesir Belediye Meclis toplantılarını ; ama bizzat, ama açık kaynaklardan (gündemlerini ve kararlarını) takip edip, değerlendirmeye ait köşe yazılarımı yazıp, gerektiğinde... Meclis Kararlarının iptali için yasal yollara başvurmuş biri olarak, 31 Mart 2024 Seçimlerinde ortaya çıkan Meclis Listeleri hakkında, ilk değerlendirme yazımdan olmak üzere... Meclis üyeliklerinin nasıl pazarlandığını, seçmen milletine gösterebilmek adına, bu yazımı kaleme aldım.  İlk 3 teki siyaset, AKP-CHP-İYİ PARTİ...

Siyaseten bir soru ile gireyim konuya... Ben ;  siyaseten birini Başkan, meclis üyesi, bilerek milletvekili yapmışsam, o kişi de... yarın karşımdaki partiye gidip, bana parmak sallıyorsa... bendeniz o siyaseti anında bırakırım arkadaş..!   Geçtiğimiz günlerde İ. OK devamındaki İyi Parti eski İl Başkanı ve İyi Parti Mv. Balıkesir B.Ş Belediye Başkan Adayı Turhan Çömez in sponsoru... geçtiğimiz dönem 2. Sıra milletvekili Adayı da yapılan, bulunmaz Bursa kumaşı gibi takdim edilen Özlem URAL ı, o sıralamaya kim koydu arkadaş ? Özlem URAL B.Ş Belediye Başkan Adaylığı beklerken, kim onu dışarıda bıraktı ? Özlem URAL şimdi CHP ve Ahmet AKIN lehine demeçlerle, gündem yapıyor değil mi ? 6 Yıllık partide, AKP ne ve CHP ne kendisini transfer edenleri, parmak sallayıcıları... İYİ Partiye kim aldı arkadaş ? Kim onlara caf caflı parti ünvanlarını, milletvekilliği sıralarını verdi ?  KİM ? KİM ? Kimsiniz ve ne yapıyorsunuz arkadaş ? S O R U M L U L U K üstlenmek, sorumlu olmak nedir, bilir misiniz acaba ?

Bir siyasi partide, hasbelkader bir etkili ve yetkili makamda eteketi bulanlar...Partinin genel amaçları için değil, kendilerinin özel amaçları için, etki ve yetki kullanırlar. Kendilerinin kullanabileceği, kendilerine kayıtsız şartsız biat edecekleri, sorgulamayan el-pençe divan durmasını bilenleri, altlarındaki kademelere tesis ederler değil mi ? 

Konumuz Belediye Meclis üyeliklerinde bile, Milletvekili diyor ki ;  BEN seçerim, İl Başkanı diyor ki BEN seçerim, İlçe Başkanı bile... arkadaş BEN de seçerim diyor yaa, bu seçimler veya seçtikleri, onlara  borçları olduğu için midir ? Yoksa, alacakları için midir ? Yoksa ; meclis üyelikleri bizim ULUFE mizdir, istediğimiz kişilere biz dağıtırız mı denilmektedir ? Adeta Parti BEN’im, BEN kime ne istersem, BEN veririm mi denilmektedir ?

BELEDİYE, Belediyecilik siyasetin sahası ama özel bilgi ve tecrübe gerektiren bir siyasi alandır. 5393 S. Belediye Kanunu, 5216 S. Büyük Şehir Belediye Kanunu, 09.10.2005 Resmî Gazete Sayısı: 25961 olan Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği ve ilgi kanun ve yönetmelikleri, kim bilir ? İşbu kanun ve yönetmeliklerin, kendilerine verdiği görev ve sorumlulukları, yetkileri... kaç kişi bilir ? Siyasi Partiler Kanununu, kim bilir ? Partilerinin kendi iç yönetmelik ve talimatlarını kimler bilir ? Sorumsuzsunuz arkadaş, sorumluluk size yakışmıyor arkadaş ! Gb, gb...

Belediye Meclis Üyeliğini, ayda bir defa gidip... parmak kaldır parmak indir at imzanı gel şeklinde yorumlayanlar var ya, onların en büyük havası mecliste değil, ceplerinde taşıdıkları kartvizitlerdedir. Çünkü ETEKET almışlardır, toplumda kiminle oturup kalksalar... ben MECLİS ÜYESİYİM derler ! 

Ama, meclise doğru dürüst gitmezler, devamsızlıkları zirvededir. Meclis gündemini bile doğru dürüst okuyup irdelemeden toplantılara girerler. Mesela Bandırma İYİ PARTİ veya MHP Meclis üyelerinin, meclis gündemine madde olarak girmiş ve görüşülmüş BİR TEK Önergeleri yoktur ? Belediyenin bürokrasisini dahi tanımazlar, kim nerenin müdürüdür bilmezler. Bildikleri sadece Belediyenin meclis salonudur ve Başkanın zaman zaman verdiği hediye paketleridir. 

İYİ Parti, CHP li Belediye Başkanının seçilmesinde ittifak olduğu halde, Belediyeye 5 senede 1 tarecik işsiz ihtiyaç sahibi birini işe sokamamıştır. Vazgeçtik eleman sokamadıklarından, Belediye Başkanının karşısına çıkıp, arkadaş 1 Başkan Yardımcılığı bizim bile diyememişlerdir. Bu acizliklerine elbette İlçe ve İl Teşkilatı ve milletvekilleri de dahildir. Hepsi ama hepsi, CHP li Belediyeye 19.000 oy verip, CHP kontenjanından 4 meclis üyesi sokmaktan mutludurlar. Ama soktukları meclis üyelerinin 2 si istifa etmiş birisi AKP ne geçmiştir...asla sorumluluk duymazlar. Giden gider kalan sağlar bizimdir diyerek siyaset yapmaktadırlar.

Çünkü bu lakaytlıklarının vurdumduymazlıklarının hesabını soracak bir il, bir ilçe, bir genel merkez yetkilisi de olmamıştır. 5 sene önce, birileri birilerine ulufe dağıtmış, liyakat aramadan meclis üyeleri seçtirmişler ve kendilerine oy veren 19.000 Bandırmalıya hüsran yaşatılmıştır. 19.000 seçmene hakaret edilmiştir. Ve bunun hesabı seçmen milletince 31 Mart ta sorulacaktır ! Seçmen size niye oy verelim diyecektir, seçmen siz ne iş yaparsınız diyecektir...Siz, sizin taltif edip ödüllendirdiğiniz ulufe verdiğiniz kişilere borcunuzu ödediniz... ama bizim oylarımızı heba ettiniz de diyecektir. 

Belediyemiz Meclisinde oturanların, sandalyelerinde zaman zaman vücutlarını gördüğümüz kişiler...sahi siz Bandırma ya ne sağladınız ? Bandırmalılara ne verdiniz ? Belediye bürokrasisinin hazırladığı gündemi, bol bol imar değişikleri kararlarını PARMAK KALDIR/PARMAK İNDİR onayladınız o kadar. İnin halka...Seçmen milletine bir sorun Allah aşkına, kaç tanesi tanıyor, biliyor meclis üyelerini ? İsimlerini cisimlerini bilen kaç kişi var ? 31 Meclis üyesinden 5 tanesinin adını söyleyebilecek kaç vatandaşımız vardır acaba ? 

Bandırmanın gündemi ; işsizliktir, açlıktır, uyuşturucudur, fuhuştur, yasadışı olayların çoğalmasıdır, OSB ile nüfusunun 1 milyona yükseleceğidir,  kiraların yüksekliği ve ikamet zorluğudur, Belediyenin bir misafirhanesi neden yoktur... hiçbir meclis üyesinin gündeminde değildir mesela. Belediyenin sağlamak zorunda olduğu BELEDİYE ÜCRETSİZ TUVALET ihtiyacını bir defa gündeme getiren, 1959 senesinden beri bir BELEDİYE TUVALETİ dahi yaptıramayanlar da, bu meclislerdir. Ramazan NARİN in, rezil olmak pahasına, her ortamda ÇİŞİM VAR-ÇİŞİM VAR ! diye bağırmasındaki sesi duyan Balıkesir B.Ş Belediye Başkanı Yücel YILMAZ ın, sahile yaptığı, ücretsiz ve son derece hijyen ve modern tuvalete bile, teşekkür edemeyen bir meclisimiz var. B.Ş kendi sahasında yaptı, biz de kendi sahamızdaki alanlara (Livatya ya, Çamlık a  v.d) bizde tuvaletler yapalım dediniz mi ? Meclisinizin gündemine girdi mi ? Peki, siz vergileriyle geçindiğiniz  halkınız için ne iş yaparsınız arkadaş ? Belediye Meclis üyelikleri müteahhitlerin, işadamlarının kendilerine ait ve eş dostlarına ait rantları takip etmek midir ? Rantçılık için meclise girmiş, rantların memuru olmuş olmak, meclis üyeliği midir ? 

GEÇMİŞ KARNENİZİ DEŞİFRE EDİYORUM !

Bandırma Belediye Meclisi, 2022 Mart ayı toplantısını gerçekleştirdi.  Toplantıda, AK Partili Meclis Üyeleri Zeynep Özdemir, Fahri Atlı, Ramazan Yaşar (yine listelerde)  ile Bağımsız Meclis Üyesi Ersan Kırbaş’ın (yine listelerde) üyeliklerinin düşürülmesi gündeme alındı. 12 toplantının yapıldığı 2021 yılı meclis takvimi içinde Özdemir’in 7, Ersan Kırbaş’ın 8, Ramazan Yaşar’ın 12 ve Fahri Atlı’nın da 12 toplantıya katılmadığı kaydedildi ve 2022 Mart Ayı Meclis toplantısında üyelikleri düşürüldü. Bu üyeler, mahkeme kararıyla meclise geri dönmüşse de, bugün listelerde yer alıyorlar mı ? Maalesef alıyorlar ! 2023/24 Meclis karnelerini sunmayayım...yazık dersiniz ! YAZIK !

Yani siyasetin ağaları diyor ki ; mahkemeler arkamızda nasılsa... bizim için bu adamlar çalışmasalar da bizim onlara borcumuz var ve yine seçtireceğiz ! SEÇMEN MİLLETİ bu defa seçtirmeyecek arkadaş ! 1 Nisan da bu isimleri, tekrar kontrol edelim. 

(16) CHP li meclis üyesinin karnesi ;
1- CHP Adem YILMAZ : 2019 Temmuz, Ekim, 2020 Ekim, Kasım, Aralık, 2021-Şubat (6) toplantıya, mazaret göndererek katılmamış !
2- CHP Metin OK : 2021 Temmuz, Kasım, Aralık... 1 mazaretli, toplam (3) toplantıya katılmamış !
3- CHP Yalçın CÖMERT: 2019 Temmuz, Ekim, 2020 Şubat, Mart, Ekim, 2021 Mart, Temmuz, Ekim, Kasım, 2022 Ocak olmak üzere ; 1 i mazaretsiz (9) toplantıya katılmamış !
4- CHP Adil Levent ÇOŞKUN : 2021 Ağustos meclisine (1) defa, mazaretli katılmamış !
5- CHP Onur ÇON : 2021 Ağustos meclisine mazaretsiz, 2022 Şubat meclisine mazaretli olarak (2) defa katılmamış!
6- Ozan ONUR : 2019 Haziran, Kasım, 2020 Mart, Ağustos, 2021 Haziran, 2022 Şubat olmak üzere mazaret göndererek, (6) defa katılmamış !
7- CHP Fatma Sibel SALI KARABACAKOĞLU : 2019 Kasım, 2021 Haziran, biri mazaretli (2) toplantıya katılmamış !
8- CHP Merve POLAT : 2021 Nisan da mazaretli olarak (1) defa katılmamış ! 
9- CHP Cihan YILMAZ : 2020 Kasım, Aralık, 2021 Eylül, Ekim olmak üzere mazaret göstererek (4) defa katılmamış !
10- CHP Mesut ÖZDEMİR : 2021 Nisan, Haziran da mazaretli (2) defa katılmamış !
11- CHP Aydın YAĞAR : 2019 Ağustos ta mazareti nedeniyle (1) defa katılmamış !
12- CHP Sıtkı AĞAN : 2019 Temmuz, Ekim, 2020 Eylül, Ekim, 2021 Haziran, 2022 Ocak ta mazaretleri nedeniyle (6) toplantıya katılmamış ! 
13- CHP Hüseyin KOÇYİĞİT : 2021 Şubat, Ekim, Ekim, Kasım, Aralık, 2022 Ocak, Şubat olarak biri mazaretsiz (6) toplantı da yok !
14- CHP Abdullah ERBAY, 2019 Kasım, 2020 Kasım, Aralık, 2021 Ağustos, Kasım olmak üzere 1 i mazaretsiz (5) toplantıya katılmamış !
15- CHP Nüvit ERTEN, 2019 Ekim, 2021 Mayıs olmak üzere mazaretli (2) toplantıya katılmamış !
16- CHP Ümit DURUKAN : 2020 Ağustos, Ekim, 2021 Mart, Temmuz, Eylül, Ekim olarak, mazaretli (5) toplantıya katılmamış ! 
CHP lilerin 16 kişiyle, tenezzül buyurmadıkları toplantı sayısı : 61 dir.

(8) AKP linin, devam-devamsızlık karnesi ; 
1- AKP Hasan Fahri ATLI : 2019 Haziran, Temmuz, Agustos, Ekim, Ekim, Kasım, Aralık, 2020 OCAK, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül,Ekim, Ekim, Kasım, 2021 Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, HAZİRAN, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Ekim, Kasım, Aralık, 2022 Ocak, Şubat.... (32) yazı ile OTUZİKİ toplantıya dördü mazaretsiz hiç katılmamış da, toplantıya lütfen katıldığı seçildiği ilk (3) toplantı var ! Savunma dilekçesini yazmıştım. Kendisinden savunma istenmesine kızmış, MİLLİ İRADEYE-DEMOKRASİYE SALDIRI demişti de... Kendisini, İSTİSMAR REKORTMENİ olarak görüyoruz. https://www.gercekbandirma.com/savunma-kutsaldirsa... atli?fbclid=IwAR1ITwTo7knm47OTXeeBAyR2nLJhNxZ-YkcVhqU1qRB8YTGWnSu9IYCLBOY
2- AKP Zeynep ÖZDEMİR : 2019 Haziran, Ağustos, Eylül, Ekim, 2020 Ocak, Şubat, Mart,Eylül, Kasım Aralık, 2021 Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, 2022 Ocak...olmak üzere (17) toplantıya, hep mazaret göndererek katılmamış ! İSTİSMAR REKORTMENLİĞİNDE üçüncü sayalım. 
3- AKP Ramazan YAŞAR : 2019 Temmuz, Eylül, Ekim, Aralık, 2020 Ocak, Şubat, Mart, Eylül, Kasım, Aralık, 2021 Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Ekim, Kasım, Aralık, 2022 Ocak, Şubat... (25) Toplantıya 4 ü mazaretsiz katılmamış ! İstismar rekortmenliğinde ikincilik, Ramazan da...

BAĞIMSIZ Basri Ersan KIRBAŞ (Şimdi AKP li) : 2020 Mart, Ekim, Ekim, Kasım, Aralık, 2021 Şubat, Mayıs, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Ekim, Kasım, Aralık, 2022 Şubat... (15) Toplantıya iştirak etmeyerek,  4.sıraya yerleşmiş !

4- AKP Oya YÜCEL : 2020 Mart, Kasım, 2021 Mart, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, 2022 Ocak olmak üzere (  toplantıya katılmamış !
5- AKP Zeynep ÖZGÜN : 2020 Mart ta sadece (1) meclis toplantısına katılmamış !
6- AKP Yusuf Ziya ÇELİKOĞLU : 2020 Şubat, Mart, 2021 Ocak, Eylül (4) toplantıya gelmemiş! 
7- AKP Salih Soner KOÇOĞLU : 2019 Temmuz, Ekim, Kasım, 2020 Şubat, Mart, Ekim, Ekim, 2021 Mayıs, Ekim, Ekim, 2022 Şubat... toplamda (11) toplantıya gelmemiş !
8- AKP Murat ATASOY : 2019 Eylül, Ekim, 2020 Mart, Ekim, 2021 Mart, Nisan, Ekim, toplamda (7) toplantıya gelmemiş ! 
AKP lilerin, CHP yarısı sayı ile tenezzül buyurmadıkları toplantı sayıları toplamda ; 120...

(3) IYI Partilinin, devam-devamsızlık karnesi ; 
1- İYİ PARTİ Aydilek GÖNENÇ : 2019 Ağustos (1) tane toplantıya, mazaretli katılmamış !
2- İYİ PARTİ Eren ÜLKÜ : 2020 Kasım, 2021 Temmuz, Eylül, Ekim, Ekim, 2022 Şubat... (6) adet toplantıya katılmamış.
3- İYİ PARTİ Müjdat GÜNDOĞDU : 2021 Eylül, Aralık, (2) Toplantıya katılmamış !
Bandırma İYİ Partinin meclis üyelerini pek tanıyan eden yok ta, içlerinden birisi istifa ederek şimdi AKP ile parmak kaldırıyor da, meclise devam çizelgeleri (9) ile fena değil.

(3)  MHP linin, devam-devamsızlık karnesi ; 
1- MHP Harun ALGÜL : 2019 Temmuz, 2020 Şubat, Mart, Ekim, Ekim, 2021 Ocak, Temmuz, Ağustos, Aralık, 2022 Şubat... (10) Toplantıya katılmamış ! Kendisi Şehir Plancısı, MHP ve İYİ partililere göre; ağzı tek laf yapan, karizması olan... imar Komisyonunda idi, şimdi Denetim Komisyonuna da girdi ve gelecek seçimlerde, muhtemel Belediye Başkan Adayı.
2- MHP Erol ÇAKIR : 2020 Mart, 2021 Mayıs... (2) toplantıya gelmemiş !
3- MHP Ender ACAR: 2020 Mart, 2021 Haziran, Ekim, Ekim (3) Toplantıda yok! 

İşbu karnede gözüken 4 meclis üyesi, benim yazılarımdan dolayı, mecliste üyelikleri düşürülmüş olduğu halde... mahkeme kararı ile geri döndüler değil mi ? Peki, bu meclisten attığınız kişiler 31 Martta, hangi partilerin meclis listesine tekrar girdiler acaba ?

Eyy Bandırma Seçmen Milleti... seçim zamanı adamların adamcılığını yaparken birçok kişiyi kırıp döktüğünüzü hatırlayın ve seçtiklerinizi de hatırlayın... Bandırma Belediye Meclisinin çalışma karnesi bu. Gündem çalışmalarından hepsi SIFIR... Sadece müteahhit ve mimarlar ve işadamları kendi işleri veya eş dostlarının işleri için meclis gündemlerine müdahale ettiler o kadar !  

Bu karneye göre önce hangi partilerin ilçe başkanları ve yönetimleri, meclisleri görevlerini yapmamış, onu siz görün. Mecliste kim bu uydurma mazeretlere parmak kaldırıp onay vermiş, onları da siz bulun! Bu listeler sizin partilerinizde ve başkanlarınızda bile yok, bence siyasetle ilgilenen üye, delege seçmen milleti bu yazının/yazılarımın çıktısını alıp cebine alıp koymalı ki, yarın size sunulan BULUNMAZ BURSA KUMAŞI BEYLER/BAYANLAR için savaşırken, bu isimler aklınıza gelsin.

Yerel seçimlerde örgütlü ve idealist olursanız, bunu genel seçimlerde de uygular ve milletvekillerinizi ona göre seçer veya seçtirirsiniz ! Şu devamsız ve sınıfta kalmış uzaklaştırılmaları gereken üyelerle ilgili, DÜŞÜRÜLMELERİ ÖNERGESİNİ 31 Mart ta sandığa kimler verecek bilemem ! Ama önce, seçmen milleti Bandırmalılar meclise gelmeli ! Sonraki yazılarımda CHP-İYİ PARTİ-AKP hepsinin meclis listelerini irdeleyeceğim ve kimin niçin oralara  getirildiğini, AKP li olup CHP den, CHP li olup başka partilerden, İYİ Partili olup CHP veya AKP den listelere girenleri, perde arkası oyunları göstereceğim. Yani bu seçimlerde, seçmen milletimiz, bile bile oy verecek !

NOT : * Ali Haydar: Azerbaycan'ı Ruslara peşkeş çeken zat olarak bilinir.. Ali Haydar  Garayev Kızılordu'nun Azerbaycan'ı ele geçirmesini sağlayan önemli  aktörlerden biridir. 

BANDIRMA/ 21/02/2024 NOGAYTÜRK