Bandırma İmam Hatip Lisesi ve Halk Eğitim Merkezi

BANDIRMA İMAM-HATİP LİSELERİ…ve MEŞHUR YALAKALIK…

Bandırma İMAM-HATİP LİSESİ… 
Öğretmenliğimin SÜRGÜN yıllarında (DYP-REFAH İktidarı), Bandırma İmam Hatip Lisesinin KIZ ve ERKEK bölümlerinde, geçici görevlendirmeyle (sürgün) Türkçe-Edebiyat Öğretmenliği yapmıştım.  1994 yılında, öğretmenlikten istifa ederek MHP Bandırma Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere girmiştim de, seçime giren ve kaybeden bütün memurlar geri döndüğü halde, ben BİR YILI aşkın bir süre görevime dahi dönememiştim. Döndüğümde de, eski görev yerime  (Recep Gencer Endüstri MESLEK lisesi) değil, BİLECİK İline, depo tayin ile dönmüştüm. Yasal hakkımdan ve eş durumumdan olmak üzere eski görev yerime döndüğümde ise, içlerinde ÜLKÜCÜ geçmişi bulunan ama DYP-REFAH İktidarının talimatlı veya iktidar yalakası Milli Eğitim Müdürleri tarafından, neredeyse 2 ayda bir, ayda bir…bir okuldan başka bir okula sürülüyordum. 
İmam Hatip Lisesindeki öğretmenliğimde, bu sürgünlerden biriydi… O  zamanki REFAH Partisinin Necmettin ERBAKAN’dan sonra gelen 2. Adamı Abdüllatif ŞENER’in kardeşinin kızını okuttuğumu öğrendiğim güne kadar, bir farklılık olmadan diğer okullarda çalıştığım gibi çalışıyordum. Abdüllatif ŞENER adını da ne zaman duydum ? Müdür bey, hakkınızda şikayet var diyerek beni odasına çağırıncaya kadar… Şikayet veçhilesini ve şikayet edenin siyasi referansını müdürden öğrenince müdür beye tepki göstermiştim ve akabinde de, başka okula ( HEM Çıraklık Kalfalık Eğitimine) sürülmüştüm. Bu sürgün de sonuncu olmuş ve mesleğimden bir daha geri dönmemek üzere, 1995 te tekrar İSTİFA etmiş ve ayrılmıştım.

BANDIRMA’ya İMAM–HATİP ORTA KISMI VE BİNA LAZIM MI?

HALK EĞİTİM MERKEZİ  GEREKSİZ Mİ?

Bir haftadır, değişik görüşmelerimde vakıf olduğum (Halk Eğitim Merkez Binası İmam Hatip yapılıyor) bu konuda önce iyice araştırma yaptım ve fısıltı gazetemi de kullandım. Ama gereken ilgi ve tepki damarını göremeyince, işbu yazımı yazma gereği duydum. Bence ve Bandırmalıların ekseriyetle söylediği-düşündüğü gibi, BANDIRMA İlçemize İHL-Orta Kısmı ve binaları lazım değil. Çünkü mevcut İHL ni ve açılan orta kısımları dahi, öğrenci olarak dolduramıyoruz.
Ama, Halk Eğitim Merkezlerinin verdiği halka verdiği hizmet düşünülünce, BANDIRMA Halk Eğitim Merkezine, hizmet kalitesini geliştirmesi için mutlaka ama mutlaka bir BİNA lazım. Ve bu talebin karşılığı olarak ta, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Paşakent Mahallesine bir H.E.M Binası yapıldı. 
Şimdi işbu H.E.M Binasının 8 dersliğinin alınarak, 1 ve 2. Katlarına  İmam-Hatip Lisesi veya orta kısmı, yerleştirmek isteniyor. Yani, H.E.M in bağımsız ve geniş hizmet sunması, engelleniyor hem de milli eğitimin temel yasa ve kurallarına aykırı YETİŞKİNLER ile İMAM VE HATİP Adayı küçük çocukların bir arada olacağı, bir uygunsuz ortam yaratılıyor. 11-12 yaşındaki çocuklarla, Halk Eğitime kursa gelmiş 40-50 yaşındaki kursiyerleri, bir arada olacaklar !
HEM Binası, HEM Müfredat ve işlerliğine uygun yetişkinler için ve onların değişik meslek kurslarını alabilmelerine dönük dizayn edildi ve içinde ; Mutfak, kadın-erkek kuaför salonları, iki adet bilgisayar salonu, Resim Atölyesi, Seramik Atölyesi v.s. Bahçesi yok denecek kadar az ve küçük. Yani okul olması durumunda öğrencilerin teneffüslerinde çıkabilecekleri bir alan yok. 4+4+4 Eğitimin temel amacı aynı yaş grubundaki öğrencilerin bir arada okuması iken, bu öğrencileri öğrenci olmayacak yetişkinlerin içine salmak akıl karı değil, düpedüz YALAKALIKTIR. Düpedüz İSTİSMARDIR…
Bandırma ya İmam Hatip Lisesi veya orta kısmı gerekiyorsa (bu imam hatip öğrencilerinin kız mı erkek mi olduğu henüz belli değil !) başka okullar bina için iyi etüd edilmeli. Örneğin, nasılsa daha önce Süleyman Şeker İ.O’nu İmam Hatip yaptınız madem, yanında ATATÜRK İ.O var. Bu okulunda 18 dersliği var, öğrenci yokluğundan İŞ OKULU olarak kullanılıyor. Neden burasını düşünmüyorsunuz da, Halk Eğitim Merkezini, pasifize ve enterne ediyorsunuz ?
Mal bulmuş magribi gibi, Bandırmada yılların ihtiyacı olan bir Halk Eğitim Menkezi tam kurulmuşken, bunu yok etmenin ne anlamı olabilir ? Sakın, iktidara yaranmak ve yalakalık için Bandırmanın HEM’e değil İHL ye ihtiyacı var olayını ispatlamak için mi bunu yapıyorsunuz ? 
Yoksa, binayı yeni öğretim yılına Bandırmaya yakışır şekilde taşımaya çalışan HEM Yöneticilerinin tam da, 100 kişilik konferans salonunun malzemeleri gelmişken, tam da (2) tane bilgisayar sınıfının malzemeleri gelmişken, dikiş-nakış atölyeleri tefriş edilirken, tam da öğretmen odası ve kütüphane tefriş edilirken…..Sizler durun ! Bilgisayar salonları da neyin nesidir ve ne demek oluyor, bize İMAM ve HATİP lazım ve biz bunları yetiştirecek yer bulamıyoruz, siz halka mesleki eğitim vereceğinize, gelen gidene nasihat verin yeterli… der gibi bir hamle yapılıyor. Bu hamlenin arkasındakileri de, çok iyi biliyorum. Fakat şimdi bu eleştirilerim karşısında onları açık teşhir etmek istemiyorum.

 Kendilerinden ricam ; Biraz daha düşünsünler ve H.E.M nin üzerinden ellerini çeksinler. BANDIRMA ve BANDIRMALILAR olarak bunu bekliyoruz !
Bu konuda, H.E.M Binasının İmam-Hatip ile ORTAK KULLANIMA DÖNDERİLMEMESİ KONUSUNDA, tüm Bandırmalı STK ların ve Bandırmalıların tepkisine ihtiyacımız var ve bunu lütfen esirgemeyelim.

Yazının İlk Yayınlanma Tarihi :TTK 05.07.2014  - NOGAYTÜRK -RAMAZAN NARİN - 15-01-2021