Bandırma Sahilinde Şenlik Var!

BANDIRMA SAHİLİNDE ŞENLİK VAR!

Fikret ÇAĞIN.

BALIKESİR Büyükşehir Belediye Başkanıyla BANDIRMA Belediye Başkanı sayın Dursun MİRZA can ciğer! Kanka! olmuşlar, birbirlerine bir iltifat bir iltifat ki değmeyin gitsin!.

Bilindiği gibi Bandırma sahil boyunu kardeş payı yapmışlar!, Bandırma’nın payına Deniz Bankın karşısındaki çınarların altı düşmüş, (ne de olsa küçük kardeş) Bandırma belediyesi önceki yıllarda, Festival nedeniyle geniş alanlara kurduğu stantları bundan böyle sevgi yolunun sonuna, bu daracık yere sıkıştırmak zorunda kalıyor ve sadece sahildeki tarihi eski orta okulun önünde Ramazan aylarında her akşam iftar sofrası kurup insanları doyurmaya çalışıyor.

Büyükşehir ise Aslan payını! iyi değerlendirerek sahildeki gezi yolunu ve çay bahçelerinin kira gelirlerini aldığı gibi, Cumhuriyet meydanının devamındaki meydanı da almış, bir bölümünü yaz aylarında çeşitli kafe işletmecilerine kiralıyor, bir bölümünde ise Ramazan eğlenceleri düzenliyor, (kiralarını aldığı çay bahçelerinin sezon gelirlerine maydanoz olunuyor ama olsun(!).

Bu davranışın özüne bakılırsa, “Dursun’cuğum, Balıkesir büyük şehir, işi ve problemi çok şehir, buna rağmen, bilirsin sizi pek çok severiz” o nedenle “Sizde yiyip içelim, Bizde gülüp oynayalım eğlenelim” diye size kıyak yapıyoruz anlamına gelen bir uygulama var sanki sahilimizde.

“Filler tepişir çimenler ezilir” misali yapılan bu gereksiz sürtüşmelerden Bandırma ve Bandırma’lılar zarar görüyor.

Bu partizanca didişmeler bir kenara bırakılmalı, şu an halkın sağlığına ve yararına olacak çözüm bekleyen acil sorunlar var, ancak İktidar ve Muhalefet işbirliği ile çözüme kavuşabilecek olan bu sorunları biraz yukarılara ve ötelere bakarak görmeye ve çözmeye çalışmanız gerekmiyor mu?.

Örneğin; Bandırmanın orta yerinde bir utanç abidesi gibi duran, eski PERTEVNİYAL hastanesinin tinerci yatağı olmuş, rezil ve perişan hali görülüp bu iğrenç görüntünün ortadan kalkması için gereğinin yapılması (şehir içinde böyle geniş alan bulmak zor) bu alana gerçekçi ve kalıcı bir çözüm bulunması gerekmez mi?.

Bandırma sahilinde gözlerinizin önünde, Binlerce konutu ve çevreyi, hiçbir önlem almadan kimyasallı tozumalı tahmil tahliye işlemleriyle kirleten ve on binlerce insanın sağlığını olumsuz etkileyen ÇELEBİ LİMANININ sorumsuzluğunu görmeniz ve gereken önlemleri aldırtmanız gerekmez mi?.

Dekanlık binası ya da (eski biray otel diye de bilinen) binanın kullanımı mülkiyeti Balıkesir Büyükşehir’in, Küçük bir ilçenin ana caddesindeki ticari kuruluşlardan ilan ve reklam, (tabela) vergilerini almak Büyükşehir’in, içme ve kullanma suyumuza hükmetmek “Metreküpünü yaklaşık 7 liradan satıp sözde Bandırma’lıları cezalandırmak Büyükşehir’in yetki ve tasarrufuna geçince, bunlar icraattan mı sayılıyor? (Bandırmada ne kadar CHP li varsa bir o kadar da AKP li var kimi cezalandırıyorsunuz ki).

Bandırma halkının sahildeki hava alabileceği yegane gezi yolunu parsellemek, sahip çıkmak, gibi kel alaka işler, Acar Pehlivanların heykelinde senin bayrağın var benimki niçin yok “ben de isterem” gibi atışmalar, çatışmalar icraattan mı sayılıyor?

Lütfen tarafsız değerlendirin, yakışıyor mu bu uygulamalar, bu hareketler, bu sürtüşmeler? Bunlar halkın yararına olan icraatlar mı? bunlara iyi bir şeyler yapıyoruz gözüyle mi bakılıyor?

Yapmayın Allah aşkına, Bandırmanın trafik sorunu her geçen gün daha da içinden çıkılamaz hale geliyor, Bazı semtlere çok katlı OTOPARKLAR gerekli ama bundan hiç söz eden yok.

Toplu taşıma araçları (halk otobüsleri) şehrin ortasına girmemeye sanki and içmişler, Eski hastane yoluna durak yapılıp otobüs konulacağı yerde, yaya kaldırımları genişletip koca caddeyi tek ve dar yola dönüştürmek çok mu elzemdi?.

Bandırma Modern şehir olma yolunda sınıfta kalmış, Mehter gibi iki ileri bir tam gaz geri gidiyor, yaya kaldırımları, sokaklar adeta özelleştirilmiş, geç geçebilirsen.

Kitap günleri “DAR ALANDA RÖVEŞATA” gibiydi ama güzeldi.

Bu durumda Ramazan’ı şerifler, diğer şenlikler, eğlenerek oynayarak, (ibadeti karıştırmadan) geçirilsin de Bandırmanın asıl sorunlarına da bir göz

atılsın istedim, Buyurun, BANDIRMA SAHİLİNDE ŞENLİK VAR, iyi eğlenceler.

Esen kalın…

BANDIRMA - 08-10-2018