Bandırma ve Yakın Çevresinin Tarihi

BANDIRMA VE YAKIN ÇEVRESİNİN TARİHİ!

Değerli okurlar, Bandırma 17 Eylül üniversitesinde görevli Dr. Ulaş Töre SİVRİOĞLU’nun önderliğinde “Aliye KARAHAN, “Erol YILDIZ, “Aydın AKBAL" gibi  çalışma arkadaşlarından oluşan bir ekip, bir yıl önce * BANDIRMA VE YAKIN ÇEVRESİNİN TARİHİ* diye, Bandırma’nın çok uzun yıllar ötesinden günümüze kadar geçirdiği tarihi süreci anlatan, Bandırma ve yakın çevresinde yaşayan topluma – bizlere- çok önemli ve yararlı bilgiler kazandıracak bir eser için yola çıkmışlardı.

Ve bundan yaklaşık 9 ay önce 5 Ocak 2018 de Bandırma Nikah salonunda. Önceden başlatmış oldukları bu çalışmaları paylaşmak için bir toplantı düzenlediler, toplantıya Sivil toplum kuruluşlarının yanında ERDEK, EDİNCİK ve BANDIRMA’DAN tarihi konulara duyarlı birçok bölge insanı katılmıştı.

Adeta bir istişare toplantısı gibi fikir alışverişi ile dostane geçen toplantıda, yazılması tasarlanan tarih kitabının içeriği hakkında epeyce bilgi verilmişti.

Ancak 6 Eylül 2018 de yine Bandırma Nikah salonunda tanıtımı ve takdim’i yapılan *ANTİK ÇAĞDAN CUMHURİYET’E BANDIRMA VE YAKIN ÇEVRESİ TARİHİ* isimli ciltli ve 600 sayfadan oluşan bu dev eser anlatılanların çok çok üzerindeydi.

Birçok kaynaktan araştırıp bölgemizde kazılar yapan ARKEOLOG’larla ve bölgemizde yaşayan bilgi sahibi yaşlılarla görüşerek ve ayrıca hummalı bir arşiv çalışmaları sonucu, fotoğraf ve belgeleriyle detaylandırdıkları geçmişin aynasını günümüze yansıtan çok mükemmel bir tarih kitabı yazmışlar, Ellerine, gönüllerine ve dimağlarına sağlık.

BANDIRMA Belediyesi'nin sponsorluğunda gerçekleşen bu dev eserin baskısını, yazan kişilerin “Hele de günümüzdeki kağıt fiyatlarına gelen zamlarla karşılamalarının zorluğu düşünülürse” Bandırma Belediyesi'nin, Belediye gelirlerinden harcayarak topluma ışık tutan, toplumu olumlu yönde bilgilendiren her türlü kültüre verdiği önem ve destek daha iyi anlaşılmaktadır.

Bu gibi "Kültür" hizmetlerine harcanan paraların son kuruşuna kadarı helal olduğu gibi, topluma ve kültüre yönelik tek bir satırı, tek bir cümlesi bulunmayan tamamen kişinin kendisini öven kişisel albümlere de Belediye bütçelerinden harcanan paralar asla helal olamaz.

Umarım Kültür ve Sanat’a yeterince değer ve destek veren Bandırma Belediyesi bu tür bir yanlışın içinde olmamıştır.

Not: söz konusu bu devasa eserin -maliyetine yakın- 30 lira gibi bir bedelle satılması kararı çok yerinde olmuştur, bu karar kitabın değer bilmez ellere geçip emeklerin heba olmasını önleyecek ve ayrıca da Belediyenin destek yükünü bir nebze olsun hafifletecektir diye düşünüyor ve doğru buluyorum. Esen kalınız…

Fikret ÇAĞIN Bandırma -16-09-2018.