Bandırma'da Baski'nin Su Dansı !

BANDIRMA’DA BASKİ’NİN SU DANSI! 

Suyumuzun yönetimi, kontrolü ve getirisi Balıkesir Büyükşehir Belediyesine geçmeden önce, 2002 yılında faaliyete geçen, Bandırma içme suyu arıtma tesisinin yönetimi, çalıştırılması ve suların belli periyotlarla Laboratuvar ve üst düzeyde Analizleri hiç aksamadan yapılıyor ve sağlıklı suyumuz gönül rahatlığı ile içilebiliyordu.

Çünkü arıtma tesisimiz çok yönlü ünitelerden meydana gelen üstün bir teknoloji ürünüydü, su girişini dengeleme ünitesi, hızlı- yavaş karıştırıcılar, plakalı durultucular, hızlı kum filtresi, klorlama ünitesi, çamurdan arındırma filtresi ve temiz su deposu gibi ünitelerden oluşan, fiziki, biyolojik ve kimyasal arıtma tesisiydi, böyle bir tesisin çalıştırılması da Bandırma Belediyesinin kontrolünde ve bu konuda yeterli eğitim almış elemanlarca yapılmaktaydı.

Ne zaman ki, Büyükşehir bu tıkır tıkır işleyen, getirisi giderinden çok daha fazla olan su ve kanalizasyon işlerini eline geçirdi sularımızın da suyu çıkmaya başladı. (Gazeteci sayın Engin ARICAN’ın deyimiyle SU ÇÜRÜDÜ) mü diyelim, (Üstat’ın Bandırmanın suyu hakkında (SU ÇÜRÜDÜ) adında bir kitabı bulunmaktadır), kanaatimce tesisi gerektiği gibi çalıştıramadılar, suyun niteliğine ve kalitesine duyarsız kaldılar ama getirisine hassas davrandılar, önce atık su parası adı altında Bandırma halkını bir güzel kazıkladılar, yasal olmadığından atık su parasından itirazlar sonucu vaz geçtiler ama önceden aldıkları paraları iade etmediler, üstelik o paraların üzerine bir bardak su için diyebildiler.

Pekala, içelim dedik içmeye kalktık içemedik, çünkü suyumuz bozulmuş, Çürümüş, tadı kaçmış, kirli bulanık, berbat bir durumda. Koskoca Yenice ve Gönen barajlarından Bandırma’ya gelen ve 500 bin kişiye 50 yıl yeteceği hesaplanan suların durumu böyle iken, Kurban Bayramı günlerinde SU kesilmesi de cabası olmuştu.

Acaba Büyükşehir Belediyesi “BASKİ” suyumuzla oyun mu oynuyor, Dans mı ediyordu? Bir bardak su için demek kolay, Bandırma halkının bir bardak sağlıklı su içebilmesi için, yeni yapmış olduğunuz bir Laboratuvar çalışması, bir analiz raporunuz var mı?.

Suyumuz neden böyle oldu? Arıtma tesisinde yaz ve kış aylarında farklı uygulamalarla düzgün çalışması sağlanan sistemin gerektiği gibi çalıştırılmamış ya da ihmal edilmiş gibi söylentiler ne kadar doğru, bunun yanıtını ve parasını aldığınız yüzbinlerce insanın içmede ve yemeklerinde kullandıkları suların sağlık garantisini güvencesini vermek zorundasınız.

Arıtmasız ve kontrolsüz sulardan kaynaklanan hastalıkları bilmeyen yoktur sanırım, ama burası Türkiye burada insanın değeri yoktur, diye mi düşünülüyor?.

Balıkesir’deki su fiyatının en az iki katı fazla su paramızı alıyorsunuz ama Su ve kanalizasyon şikayetlerimize BASKİ değil BASKI oluyor, Fransız kalıyorsunuz, 21. Asırda Büyükşehir olarak amaç, merkezi yönetimle halkın refah düzeyini arttırmak mı? Yoksa

muhalefet azapta gerek misali CHP' li Belediyelere sıkıntı ve zorluk yaşatmak mı? Nedir bu duyarsızlık?.

Yıllardır Bandırma, Erdek ve diğer ilçelerdeki vatandaşlarımız su bedelini belirten faturalarının çok yüksek geldiğinden yakındılar, duyan umursayan olmadı, son günlerde Muhalefet tarafından 2022 nin Kasım ayında su bedellerini yüzde elli indirin, ucuzlatın diyen eylemlerle imza kampanyaları düzenlendi Büyükşehir yine duymaza görmeze yatarak Fransız kalacağa benziyor. Çünkü Büyükşehir Belediye meclis toplantısında Muhalefetin verdiği SU bedellerini % 50 indirin içerikli önergesini, İktidar mensupları görüşmeye bile lüzum görmeden meclisi karartmışlar, ve terk etmişler, bravo, belli ki karanlığı seviyorlar, yaz saati devam ettiğine göre.

(acaba MHP'liler ve AKP'liler su içmiyor, kullanmıyorlar mı?)

Gusül ve Namaz abdestlerini teyemmümle mi idare ediyorlar diye merak ediyorum doğrusu?.

Ama elbet birgün bu halkın sesine kulak verecek birileri gelecek ve inanın o zaman her şey çok daha (İYİ) olacak…. Az kaldı…

Esen kalınız…

27-11-2022/FİKRET ÇAĞIN