Bandırma'da Yaşam Sıkıntısı

BANDIRMADA YAŞAM SIKINTISI

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, “Bandırma’da yaşam ne kadar sıkıntılı değil mi”? desek çok karamsarsın, bak refahımız için Büyükşehir , Küçükşehir Belediyeleri Cumhuriyet meydanlarına Çadırlar, Kafe barakaları, eğlence platformları, İftar sofraları kuruyor, gönlünüzü hoş etmek için canla başla çalışıyorlar, derler.

Lakin İktidar Muhalefet çelişkisinden dolayı İlçemizde "Gerçek" sıkıntılar göz ardı edilerek, ucuz "Şov"larla daha fazla yaşam sıkıntısına neden olunmaktadır.

1.Sıkıntı: Empati yapınız lütfen,, Levent mahallesinde, yada Toki konutlarında, Çınarlıda veya yüz yılda oturuyorsunuz, aile bireylerinden biri gecenin bir vaktinde Böbrek sancısıyla kıvranıyor veya kalp krizi geçiriyor, ya da Apandisiti tuttu acı çekiyor vs. çok çabuk tedaviye alınması gerekiyor.

Özel arabanız yoksa, (hatta olsa bile) hastanızı Merinos Çiftliğindeki hastaneye ne kadar zamanda götürebilirsiniz? yada mezarlık daha yakın deyip vaz mı geçersiniz?...

Devlet hastanesine sık sık halk otobüsleri kalkıyor derseniz.

Nereden ve ne zaman kalkıyor bu otobüsler?.

Eken Prestij oteli önünden ve sabah yedi veya sekizden akşam en çok 11 e kadar mı bilemiyorum.

İnsanlar oraya gelmek için çekilen zorlukların farkındalar ve acil hastanızı da şehir otobüsüne getirip hastaneye yetiştirme şansınız hiç yok.

Devlet hastaneleri her ilin dışında İnşa ediliyor, nedeni kent içinde tam teşekküllü ve geniş otoparklı hastane yapımına elverişli yerler kalmadı plansız gelişen ve yapılaşan ülkenin her yerinde rant galip geldi denilebilir…

Doğrudur, ama her şeye rağmen kent içinde insanların  çabuk ulaşabileceği donanımlı bir acil hastane mutlaka olmalıdır.

Çünkü İnsan hayatı söz konusu. Özellikle Bandırmalı siyasiler ve Büyükşehir bu konuya ağırlık vermelidir…….

2. Sıkıntı: Nüfus Müdürlüğü Bandırmada yaylacı konar göçer yörük’lere döndü biliyorsunuz ilk yeri Bandırmanın ortasında Hükümet konağındaydı, sonra eski Belediye binasına, oradan eski devlet hastanesine, oradan son olarak Paşa konak mahallesi Hamit kaplan caddesine taşınmıştı, sanırım orada da kiracıydı ve şimdiyse yaklaşık bir yıldan buyana 600 evler Mahallesi Pirenlik caddesinde görevine devam etmektedir.

Niçin kentin merkezi bir yerinde olmasın? Üstelik bu kuruma herkesin sık sık işi düşüyor, hem masraf hem de aşırı zorluk, peki bu halk bu eziyetleri hak ediyor mu?.......

3. Sıkıntı: Hala geleceğe sırtı dönük ve plansız yapılaşan BANDIRMA’nın, evlere şenlik bir trafik sorunu var ki toplum Mühendisleri dahi işin içinden çıkamıyor ama çözüm bulmak zorunludur….

4. En çirkin sıkıntı: Şehrin en gözde yerlerinde konuşlanıp,yerlerde meyve satan, yazdıkları fiyat etiketleriyle halkı adeta aptal yerine koymaya kandırmaya çalışan, denetimsiz vergisiz haksız rekabet simsarlarını kimse hizaya getiremeyecek ve satış kurallarına ve hijyene uymalarını sağlayamayacak mı?.

MALİYEMİZ ve ZABITAMIZ nerelerde ve ne iş yaparlar?. Bunlara hep uzaktan mı bakarlar?

Hiç kimse kusura bakmasın Bandırma halkının içinde bulunduğu durum fotoğrafının görünen küçük bir kısmı böyle.

Bu sıkıntıların dışında daha birçok “Arabesk” durumları Bandırma’da mevcut ama onlara da gelecek günlerde değinelim.

21. Yüz yılda halkın refah düzeyine(!) imrenip oylarına talip olanlara selam olsun… Esen kalınız…

FİKRET ÇAĞIN - 12- 05-2019