Bandırma'nın Yeni Günceli

BANDIRMANIN YENİ GÜNCELİ Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, bir önceki yazımızda “BANDIRMANIN GÜNCELİ- EPEYCE EĞLENCELİ” demiştik ama bitti dememiştik çünkü BANDIRMANIN EĞLENCELİ GÜNCELİ, hız kesmeden devam ediyor.

Bakınız Balıkesir Milletvekilimiz sayın Ahmet AKIN, bilindiği gibi Balıkesir Büyük şehir Belediyesi Başkan adayıdır, seçimi kazandığı takdirde, Kalkınmayı KÖY den başlatacağından söz ediyor ve eğer Köylümüzü, Çiftçimizi ve Hayvancımızı kalkındıramazsak Esnafımızı, Eşrafımızı kalkındıramayız gibi sözlerin en ağdalısını, en güzelini söylüyor.

Alâ, hatta aliyyülalâ sayın AKIN ama o KÖY dediğiniz nasıl bir şeydi, Nerelerde bulunur, yenir mi, içilir mi? diye düşünüp hafızamı biraz zorladığımda, KÖY adında yerleşkeler olduğunu hayal meyal hatırladım, ama onlar çok gerilerde kaldı, siz de mi oralardasınız yoksa sayın AKIN?.

Bölgemizde KÖY diye bir yerleşke yoktur, Hayvancılığın olmazsa olmazı, KÖY Tüzel kişiliklerine ait olan Mera ve hazine arazileri satılmış ve satılmakta. Tarımda girdi maliyetlerinin yüksekliği karşısında (Mazot gübre ilaçve Tohum gibi) elde edilen tarımsal ürünlerin bu maliyetleri karşılayamadığı günümüzde Köyden kentlere göç hızlanmış, eskiden KÖY denilen o yerleşkeler, Büyükşehir uygulamasıyla şimdi birer Mahalle olmuş, geleceklerinden emin olamadan meçhule doğru yol almaktadır.

KÖY! Köktü, KÖY! Tohum’du, KÖY! Et’ti Süt’tü, Ekmek’ti, KÖYLÜ Harmanı savuran, Ülkeyi Doyuran’dı, Ulu Önder ATATÜRK’ÜN tanımını yaptığı işte bu tür köylüydü Milletin efendisi olan, ama dedik ya geçmişte kaldı, Geçmiş Mazi, Yenmiş kuzu oldu…..

“ÖNCE KAZA, SONRA YAYA GÜVENLİĞİ” şeklinde bir güzel(!) haber daha.

Kazadan sonra yaya güvenliği alınmış, caddeye yaya geçitleri işaretlenmiş,

Pekii ya ne yapılsaydı?, İnönü caddesi dört şeritli hale getirilmiş, trafik vızır vızır işliyor, böylesi yoğun trafikte kaza’nın nerede ve nasıl olacağını bilmek için hiç kimse müneccim loku’mu yiyecek ya da falcı Abdurrahman’a gidecek değildi (çünkü falcı Abdurrahman ölmüştü) elbette bu yolda bir kaza olması

beklenecek(!) ve kaza nerede oluyor ona göre yaya geçitleri belirlenecekti(!) ama ne yaparsınız ki ağzı olan konuşuyor(!), nereden baksanız yaralanan bir kişi kalan sağlamlar bizimdir(!) o kadar kusur KADI baldızında bile bulunur.!

Bu da gerçekten ciddiye alınması gereken bir haber.

Bandırma Barış Manço Kültür Merkezinde (Genç Bilallerin)“EZAN’I güzel okuma töreni düzenlendi”, bu kategoride Balıkesir’in 14 ilçesinden gelen liseli genç yavrularımız arasından BANDIRMA İMAM HATİP LİSESİ Öğrencisi Hasan Ömer DURAN İl birincisi olmuştur.

Bu yavrumuzu gönülden tebrik ediyoruz, Camilerimizdeki Kadrolu Maaşlı bazı Müezzin efendilerin de bu küçük yavrumuzu örnek alarak, Üslup, Telaffuz, Makam ve Kaidelere dikkat ederek Ezan’ı EZAN gibi okumalarını, Adeta nefes yarışı yapar gibi Ezanı yaydıra yaydıra, kelime bütünlüğünden ve Anlamından uzaklaştırmamalarını temenni ediyoruz.

Esen Kalınız…