Başarının Sırrı

BAŞARININ SIRRI

Hayat müşterektir sözü eşler arasında devamlı söylenen önemli sözlerden biridir.

Genelde de eşler zaman zaman birbiriyle tartıştıklarında bu cümleyi sıklıkla söylerler. Aile içinde her şeyin ortaklaşa yapılmasını zaman zaman tatlı bir dille birbirlerine hatırlatırlar! Aslında neresinden bakarsanız bakın ne kadar doğru bir söz olduğunu anlamak için "dil bilimci" olmaya gerek yoktur. Yaşam aile içinde ve sosyal hayatta yardımlaştıkça, acıyı tatlıyı paylaştıkça güzeldir. Bu olgu sadece eşler arası ilişkilerde değil, toplumun diğer katmanlarındaki bütün kollektif çalışmalar için de geçerlidir. Sizler de özel ve sosyal hayatta birliğin sağladığı faydaları düşünerek şu şekilde bir düşünce düzeni kurabilirsiniz; Büyük işlerin başarılması, zorlukların yenilmesi için insanlar arasında birliğin gerekli olduğudur. İnsanlar arasında birliğin ve dayanışmanın bir işi başarma ve mutlu olma yolunda gerekli olduğuna inanan atalarımız  "BİR ELİN NESİ  VAR, İKİ ELİN SESİ VAR" sözünü sanki bunun için söylemişlerdir.

Hayatın zorlukları ve doğal olaylar karşısında tek insan ACİZ ve kudretsizdir. Silinmeye ve başarısızlığa mahkumdur. Başkalarından uzaklaşan, yalnız kendilerine inanan insanların daima yenilgiye uğrayışları bu gerçeği ispatlamak için yeterlidir. Yaşamak, zorlukları yenmek, başarı yolunda mesafe kazanabilmek için insanların birbirlerinin güçlerine, fikir ve düşüncelerine her zaman ihtiyaçları vardır. Birinin düşünce ve görüşlerinin tükendiği yerde, diğerinin zekası ve buluşları sonuca ulaşmada yararlı olabilir. Birlik olunan yerde ele alınan işlerin başarı yolları daha doğru ve sağlam olarak bulunabilir. Çalışma düzeni daha sağlam bir şekilde kurulabilir. Fikir ve görüş çatışmaları dahi, gerçeğin ortaya çıkmasına yardım eder. Bütün girişim ve atılımlarımızda, daima bizden daha tecrübeli olanların fikir ve görüşlerine, yardımlarına başvuralım. Birliğin güçlü ahenginden ayrılmayalım.Yine çok beğendiğim bir değişle konuya devam edelim. "BAŞ  BAŞA  VERMEYİNCE  TAŞ  YERİNDEN  KALKMAZ" Evet birlik ve  beraberliğin olmadığı yerde başarı sadece tesadüflere bağlıdır, birlik beraberlik kolektif anlayışı tetikler buda büyük bir çoğunlukla başarıyı getirir.
Avrupalıların çoğu konuda bizden daha başarılı olmasının altında, her işte iyi bir planlama ve kollektif bir anlayışın esas alınmasıdır. Tabiki hukuk içinde kuvvetli bir "Denetim" sisteminin olması olmazsa olmazımız olmalıdır. Bize gelince, tam anlamıyla "KERVAN YOLDA  DİZİLİR" anlayışı hemen hemen toplumumuzun her kesiminde hakimdir. Tabiki buna liyakat sistemindeki kötü örnekleride ilave edebiliriz. Ülkemiz birlik ve beraberliğin nirvanasını kurtuluş savaşında göstermiştir. Ordumuzun, Türk halkının ve toplumun diğer bütün katmanlarının iyi ve güçlü BİR  lider olan ATATÜRK 'ün önderliğinde birleşince neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Zaten Türk ulusunun bu özelliği tarihle ilgilenen insanların bildiği bir gerçektir. Türk ulusu teşkilatçı bir ulustur. Tarihte bunun bir çok örneği vardır.

Hal böyle iken neden biz böyleyiz diye de insan kendi kendine de bu soruyu sorar olduk.  Alman 'ın, İngiliz'in, Fransız 'ın bizden üstünlüğü nedir? Bence; kollektif anlayışı sadece savaş halinde değil, hayatın her safhasında uyguluyor olmalarıdır! Her hangi bir başarısızlıkta SİL baştan yapmamaları, yanlışın nedenlerini tespit edip sistemi onarıp yollarına aynen devam etmeleridir. Bu konu böyle devam eder gider. Kollektif çalışma, yardımlaşma, planlı çalışma ve iyi bir kontrol mekanizması kurmak başarının en önemli sırrı olsa gerek diye düşünüyorum. "BİRLİKTEN  GÜÇ  DOĞAR"  diyerek satırlarıma burada son verirken,

SEVGİ,  saygıyla kalın diyorum...

04-09-2023/ MUSTAFA ORHAN ACU/ERDEK