Belediye Başkanımız Sayın Tolga Tosun

Sayın Başkan Bandırmanın sorunlarını  çözmeye çalışıyor ve de olanaklarınız elverdiğince layıkıyla çözüyorsunuz  Bandırma halkı adına teşekkürler.

Vicdansız eleştirilerde olacaktır ama  kervan yürür’ü ilke edinin kulak asmayın.

Sayın Başkan, size bir sokaktan söz edeceğim, hani kuş uçmaz kervan geçmez diye bir tanım vardır ya bu onun biraz farklı versiyonu. Kuşlar uçar ama Belediye Başkanları geçmez sokağı.

Bu sokağın resmi adresi, 17 Eylül mahallesi 41. Sokak.

Bulunduğu yer, eskiden sebze hali dediğimiz şimdi ise kasaplar hali olarak tanımlanan HAL binasının sol yan sokağı. Bu sokağın bir yüzünde sırasıyla, Beyaz eşya satan firma aşağı doğru bitişiği diş tabibi, devamı Ekmek fırını, bayan ve erkek kuaförleri, Spor salonu, arzuhalci ve bir kargo şirketi yer almakta ve tam karşısı da Hal binasının sokak boyunca yan duvarı.

Bu sokaktan Sedat Pekel’in geçtiğini hiç hatırlamıyorum. Dursun Mirza’nın hakkını yemek olmaz, bundan altı yılı aşkın bir zaman önce bir akşam parti teşkilatındaki bir takım arkadaşlarıyla OY istemek için, Kenan Doğulu’nun “Güzeller içinde ben seni seçtim, Kalbimi sana ben sana verdim" şarkısıyla muhteşem bir geçiş yapmış hal duvarına arkası dönük olduğu için, o duvarı görememişti. O sadece coşkuyla gülümseyerek ! bizlere bakıyor oy istiyordu.

Ama belli oldu ki, ilk ve son kez geçişiymiş bu sokaktan, bizler de balkonlarımızdan kendisini alkışladık ve oylarımızı verdik. Verdiniz de karşılığında ne buldunuz? derseniz, Bizler oylarımızın karşılığını asla beklemedik ama böylesine bir çirkinlik te beklememiştik. Bu sokağın Kaşif Acar caddesine bakan köşesine berbat görünümlü iki adet çöp konteyneri, bir de geri dönüşüme kağıt, karton toplanan bir depo, alt köşesindeki boşluğa da dört beş adet konteyner daha yerleştirdi mi kardeşim, mahalle oldu mu çöp merkezi ve sineklik!.

Görüntü kirliliği ise tam turistik.

Semt sakinleri olarak tam beş yıl bu kirliliğe katlandık, zaman zaman yazılarımda Bandırma'yı b.k götürüyor cümlesini kullandığım için ağzı bozuk olduğumu düşünenler olmuştur, lakin akşam olunca kasapların konteynerlerin dışına bıraktıkları kemikler ekmek fırınının önüne kadar yayılıyordu.

Ve sen geldin, o çöp konteynerlerine münasip bir yer bulup azalttın, yüreğine ve mantığına sağlık.O çöp merkezini güzel bir projeyle çok güzel bir yeşil alana, bir park’a dönüştürdün. Palmiye ağaçları, etrafına güller ve zeminine rulo çimlemelerle ve aydınlatmasıyla küçük ama harika bir park meydana getirdin.

Aynı zamanda Eski stadyum’un bulunduğu yerdeki otoparka giren çıkan araçların yol güzergahına da bir düzen getirmiş oldun mahallemiz ve semtimiz adına çok çok teşekkürler.

Ancak sayın Başkan, yeni yaptığınız parktan Kaşif Acar caddesine doğru hal binasına bakarak “Belediye Başkanı Geçmez Sokağı’na 41. sokağa yürüyerek girin lütfen, ilk köşede üst katta HAL CAMİİ var onun duvarı biraz beyazca, birkaç yıl önce müezzinler yıkamıştı ama binanın kalan bölümü sanki yapıldığından beri ne boya badana yapılmış ne de yıkanıp temizlenmiş, yılların biriktirdiği toz ve kir içinde olduğunu göreceksiniz, İlçenin orta yerindeki bu kirlilik inanılır gibi değil.

Binanın ortalarına geldiğinizde binanın hayat damarı olan yan kirişi kesilerek bir kapı açılmış ve önceleri “Kan tahlil Laboratuvarı idi, MİRZA döneminde bir halk oyunları ekibine epeyce geniş olan bu yer verilmiştir, orada S.A.S.F.A.G. diye yazan bir tabela göreceksiniz.

Bu tabelanın açılımı, “(Sanatsal, Kültürel ve Sportif Faaliyetleri Araştırma Geliştirme Gençlik ve Spor Kulübü Derneği)”.

O tabelanın yanında iki bayrak direği var, birinde sarı siyah görünümlü bayrak direğine sarılı bir bez var, sanırım o kirlenmiş sararmış kararmış bez, bayrağımız ama ne resmi ne de dini Bayramlarda açılıp dalgalandığı görülmedi öylece kaderine terk edilmiş halde duruyor. (resimde görüldüğü gibi).

Bu derneğin evli çiftlerden, bekar kız ve erkeklerden oluşan çok sayıda üyesi var bunlar burada çeşitli halk oyunlarını prova çalışmalarını yapıyor ve iş aldıklarında düğünlere, kına geçlerine ücreti mukabilinde giderek sahne alıyorlar. Yaptıkları iş harika, çeşitli halk dansları ve oyunları kültürünü yaşatıyorlar.

Ancak, sıcak yaz gecelerinde provalara mola verdiklerinde dışarıya kapının önüne yaya kaldırıma çıkıp oturuyorlar, tabii hepsinin elinde sigara ve telefon, içeriden provaya çağırıldıklarında hemen hepsi sigaraları yarımken ve söndürmeden ya yola park eden araçların altına ya da oturdukları yaya kaldırıma atıp içeriye giriyorlar.

Hani bunların “KÜLTÜREL SPORTİF FAALİYETLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME diye bir ünvanları vardı bu araştırmacılar(!) Duvar dibine İçinde bir miktar su bulunan bir plastik kap bulup sigara izmaritlerini atmayı çok biriktiğinde giderken çöpe götürmeyi düşünemiyorlar mı? Yoksa çevreyi kirletmekten zevk mi alıyorlar? Yoksa benmi aykırı düşünürüm hep.

Halimiz böyle sayın Başkan derdiniz çok  belki problem sayılmayacak kadar küçük bir sorun bizimki de ama sinekte küçük lakin mide bulandırıyor. Hal binasının terası, su sızmalarına karşı izolasyonu yapıldı yan duvarının görüntüsüne de bir el atıverin artık sayın Başkan, saygılarımızla… Esen kalınız!

08-08-2020