Boşluk

Çocukken henüz kendimi tanımaya çalışırken, ilk duygu içimdeki o tuhaf boşluk oldu. Küçükken dahi bana sunulmuş olan acı veren yaşam, çocukluğun getirdiği haylazlık ve özgürlükle çok da fazla açığa çıkmıyordu. Ergenleştikçe kendimi içinde bulduğum boşluğun sinsice büyüdüğünü farkettim . Ailemle,arkadaşlarımla her şeyden öte futbolumla olan ilişkime saldırıyor ve sürekli kazanan "boşluk" oluyordu.
O tarifi imkansız olan boşlukla kavga ederek geçirdiğim gençliğimde yaşamak istediğim aşklarımı da, dar zamanlara sığdırdı.
 **
Hayatım boyunca tüm başarısızlıklarımda, hiç kimseyi suçlamayan ben, başardığım şeyler varsa, hep onun eşliğinde ki engellemelerine rağmen başardım. Hayatın her anı ve alanında ruhumu kemirmekten bıkmadı. Babamı kaybettiğimde daha da büyürken kardeşim öldüğünde ise geriye kalan ömrümde olan ilişkim artık mucizelere kalmıştı.

***

O kahpe boşluğun tamamıyla esiri olmuştum artık. Yalanlar, sahte gülücükler, samimiyetten uzak dostluklarla uzaklaştırmaya çalıştım onu ruhumun derinlerine...Nafile...

Sonra ölümler hızlandı. Büyük Şair NİLGÜN MARMARA  "hayatın neresinden dönersen kardır" diyerek  kendini boşlupa bıraktı.

***
Akut'un kurucularından ve dağcı İSKENDER IĞDIR  Ağrı Dağına tırmanırken kayarak düşüp hayatını kaybetti. 99 Gölcük depreminde yüzlerce hayat kurtarmıştı. Trajik olan kendi hayatını kurtaramamasıydı. İçimdeki boşluk büyüyordu.

***
Kazım Koyuncu öleli 18 yıl olmuşta dün gibi sanki. Hastaydı ,son günleriydi. "Harbiye Açık Hava"da belki de son konseri olacaktı. Biletleri alıp eve geldik. TV de alt yazı. DİDO ÖLDÜ!  Karadenizin hırçın çocuğu "VİYA" deyip en yüksek dalgaya tırmanmıştı. 18 Yıldır dudaklarımda onun şu sözleri duruyor. - Ben nereden bilecektim ki ölümün ince belli bir bardak çayla dudak arasında olduğunu -.
***
Ardından BARIŞ AKARSU Anadolu Rock 'un Cem Karaca ve Barış Manço'dan sonra aldığı misyonu çok daha ileri taşıyacaktı. 28 yaşında şanssız bir kazaya kurban gitti. Ardında müthiş yorumlar bıraktı. Onun söylediği şarkıdaki gibi. " Ayrılıklar Hasretle Başlar" 

***
Sonra yakınlarımız, kardeşlerimiz, ağabeylerimiz ,dostlarımız öldü. Fark edemedik ama o güzel insanlarla birlikte bizlerde öldük..

***
Şimdilerde bakıyorum da; kimileri öylesine insanlık dışına çıkmış ki ; cenazeler bile çürümüş ,mekanlar futbol ve siyaset meydanlarına dönüşmüş, ruhlar yaşar gibi yaşayan ölülere dönüşmüş.
***
Bense içimdeki o boşluğu doldurmak için bunca yıldır hayatı anlamlandırma çabamın saçmalığını anlıyorum bugün. Doğduğum günden beri anlamlandırmaya çalıştığım hayat değil. O bilinmez ve anlaşılmaz boşluğun ta kendisiymiş meğer..

***
Artık bitti.

Anlamsızlık boşluğu tamamen yok etti . Kalan yaşamımda; ne anlamsızlık ne boşluk...
İnsanlık tarihinin en büyük kahramanı Ernesto Che Guevara'nın sözlerine inanıyorum . "ÖLÜM NEREDEN VE NASIL GELİRSE GELSİN .SAVAŞ SLOGANLARIMIZ  KULAKTAN KULAĞA YAYILACAKSA  VE SİLAHLARIMIZ  ELDEN ELE GEÇECEKSE  VE BAŞKALARI MİTRALYOZ SESLERİYLE ,SAVAŞ VE ZAFER NARALARIYLA CENAZELERİMİZE AĞIT YAKACAKLARSA ,  ÖLÜM HOŞ GELDİ SAFA GELDİ " 

09-07-2023 / SÜLEYMAN TAKUNYACIOĞLU / ERDEK