Futbol Niçin Sevilir?.

Yıllar önce şöhretli bir sosyolog futbol için şöyle bir tarif yapmıştı.  Futbol, insanoğlunun içinde kalmış, savaşma içgüdüsünün modernize edilmiş halidir - ya da buna benzer bir şey-… Aklımda böyle kalmış.

Aslında gerçekçi bir yaklaşım ve tutarlı bir benzetme. Sosyolog üstada katılmakla birlikte söyledikleri kesinlikle geçerli değil. Yani futbolu açıklamaya yetmiyor. Ben tamamlamaya çalışacağım ne kadar becerebilirsem.

*

FUTBOL VE İNSAN birlikteliği hatta tutkudan öte aşkı, her ikisinin de kahpeliğin doruğu olmalarından kaynaklanır.

İnsan doğadaki en kahpe canlı türüdür. Çünkü doğadaki en vahşi canlı cinayet işlemez, sadece türlerinin devamı için gereksinimleri için öldürürler. Yüzlerce yırtıcı, hiç biri katil değildir. Hatta öldürdüğünün farkında bile değildir.

Ancak insan bilerek ve isteyerek ve planlayarak öldürür. Öldürmek bir yana insan, öylesine aşağılıktır ki an gelir düşmanının önünde diz çöker ve ona yalvarabilir. Ya da buna benzer bir sürü yalakalığı yapmak ruhunda, hatta genlerinde vardır. (ortalama insandan bahsediyorum. Elbette bu tiplerin tersi vardır ama bu insan türü azınlıktır)

Diğer yandan dünyadaki sporların içinde "en kahpesi" tartışmasız FUTBOL’dur. İşte bu kaçınılmaz ortaklık zorunlu olarak, insan ve futbolu ayrılmaz bir biçimde birleştirir.

Yani insanın yaşamda yaptığı bir çok kahpeliği, futbolun içinde görebilirsiniz. Yeter ki bakmasını ve görmesini bilin. Kendi türünü acımasızca öldüren insan gibi, futbol da rakibini öldürmek için her sahtekârlığı dener. Unutmayın ki futbolda kazanan çoğu zaman kahpe ve daha sahtekâr olandır. Konu karmaşık olduğu için biraz daha açalım; Ve bunun tersi nadiren de gerçekleşebilir.

*

Tek cümleye sığdırırsak; Güçsüzün güçlüyü yenebildiği tek spor: futboldur.

Hangi sporu düşünürseniz düşünün, benzer ikinci bir spor bulamazsınız.

Modern futbolun ortaya çıkması da insanoğlunun kahpe karakterini dışarı vurma ihtiyacının kaçınılmazlığıdır. Yani insan, daha az vahşi olmak için futbolu yaratmış ve bunda da başarılı olmuştur. (Binlerce yıl önceki arena ve gladyatörleri düşünün) Yani futbol, insandaki kötülüğün, dinsel açıdan şeytanlığın vücut bulmuş halidir. Berça 90 topla oynadığı maçta Celtic’e 2-0 kaybetmişti. Benzer binlerce örnek mevcuttur. Futbol ve insan vazgeçilmez ikilidir. Ve onları birbirlerine böylesine sıkı ve ayrılmaz kılan basitçe iki kahpenin dünyaya sahneledikleri gösteridir.

İnsan içindeki vahşeti dışarı vurmak için futbolu icat etmek zorundaydı.  Roma’nın Colosseum’larında ki "GLADİATÖR"ler çağından bu yana değişen bir şey yok. 

Yani futbolun doğuşu,insanlık için kaçınılmazdı. İçindeki vahşetin rehabilite edilmesi başka bir oyunla böyle ilgi çekemezdi. Çünkü  KAHPE’ yi ancak böyle bir  "KAHPE OYUN" ıslah edebilirdi.

Son olarak. Doğuşu nasıl kaçınılmaz ise yok oluşu da kaçınılmaz olacaktı. Çünkü  doğada başlayan herşeyin bitişi temel yasalardan biriydi.

20-05-2022/SÜLEYMAN TAKUNYACIOĞLU