Erdek Oulard Kafe'de Sanat Günleri

Erdek Oulard Kafe'de Sanat Günleri

Değerli okurlar bugün yine ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞUNDAN kısaca söz etmek istiyorum.

Erdek’in yüz akı ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞU, “OULARD SANAT KAFE’DE, her ay bir araya gelerek, kuruluşlarından bugüne faaliyetlerini gözden geçirme ve yakın gelecekte hayata geçirmek istedikleri etkinliklerin plan ve projelerini görüştükleri toplantılarının ötesinde, her 15 günde bir de, sevgi ve saygı öncelikli dayanışma ve kaynaşma toplantılarını gerçekleştiriyorlar.

Siyasetin kesinlikle uğramadığı bu toplantılar tamamen Kültür & Sanata dayalı geçmekte.

Örneğin 6 Nisan 2019 Cumartesi günü gerçekleştirdikleri toplantıda, Halk eğitimin verdiği çeşitli kurslara gidenler kurslardan söz ederken yerel şairler de bazı yeni şiirlerini, diğerleri de ünlü şairlerden karma şiirler sunmak için kendi aralarında hazırlık yapıyorlardı.

İlk olarak, Nurten Öztürk’ün “SEVİLMEZ Mİ, SEVİLMEZ Mİ” şiirini Nazmiye Mut, bir deniz meltemi naifliğinde sundu, Ersin Çorbacı ÜMİT YAŞAR’dan “ABBAS”ı Nurten Öztürk, Bekir Sıtkı Erdoğan’ın ünlü “HANCI” şiirini sunarken, eşi Muharrem beyle birlikte toplantıya katılan İsmigül Zengi, Ö. HAYYAM’IN rubailerinden bir dörtlüğü şöyle sunuyordu.

“Gülün yüzünde çiy tanesi Nevruzun ne hoş,

Yeşillikte canı aydınlatan yüzün ne hoş,

Geçmiş gitmiş gün üstüne ne söylesen boş,

Bırak dünü, hoş et gönlünü, bak bugün ne hoş……

Em. Öğretmen Müzeyyen Uçar, Yusuf Hayaloğlunun duygu yüklü“ AH ULAN RIZA” şiirini boğazı düğümlenerek ve gözlerinden yaşlar gelerek sunuşu görülmeye değerdi, Plates hocası eşiyle toplantıda bulunan Mehmet

Özpamukçu Necati Cumalı’dan “GÜNEŞ DELİSİ”ni sunarken kendi şiirlerini de bize göndereceğinin sözünü veriyordu.

Pepo Zarko bey’in de eşiyle katıldığı toplantının, her zaman olduğu gibi organizasyonunu Ressam Alp Ediz ve Nurten Öztürk’ün yaptığı topluluğun bugünkü sekreterliğini de Feruhser işler hanım yerine getiriyordu.

Topluluk mensubu bir arkadaşlarının (Sevda Çitören’in) doğum gününün bugüne rastlamasını, “ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞU’ nun özel logosu bulunan bir kupayla ve pastalar keserek kutlayan, BEN değil BİZ anlayış ve davranışlarından topluma güzel örnek oluşlarından dolayı, ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞU’NU kutluyor, Başarılarının artarak devam etmesini diliyorum, imrendimm... Esen kalınız…

FİKRET ÇAĞIN - 07-04-2019  ERDEK - Fotoğraf : İBRAHİM ŞAHİN