İstenirse Yapılır!

İSTENİRSE YAPILIR!

Değerli okurlar bir önceki yazımızda, “BALIKESSİR, EDREMİT’TE MUHTEŞEM BİR KÜLTÜR MERKEZİ” başlıklı yazımızda, Balıkesir’in Edremit ilçesinde İnşaatı bitmek üzere olan Kültür & Sanat merkezini, tanımlarken, bu Muhteşem yapının Düğün, Sahne ve sergi salonlarını, Sanatçıların çalışma atölyelerinden Kreşine Restoranına kadar bünyesinde bulunan tüm üniteleri imrenerek, gıptayla ve EDREMİT adına gurur duyarak bu köşemizde dile getirdik, Darısı BANDIRMA ve ERDEK’İN başına dedik.

Böyle, çok amaçlı büyük bir KÜLTÜR SARAYI’nı Bandırma Belediyesi gibi küçük Belediye bütçeleriyle yapmak mümkün değildir denilmesin.

İSTENİRSE YAPILIR, Edremit’in nüfusu 145 Bin, yani Bandırma’dan küçük ve üstelik, Edremit bununla da kalmamış, önceki Belediye Başkanı Sayın Kamil Saka, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün Edremit’e 14 Nisan 1934 yılında 2. Kez gelişinde kaldığı ve zaman içinde yıpranan 2 katlı evi güçlendirerek, tarihi dokusuna uygun restore ettirip “ATATÜRK KÜLTÜR EVİ yapmış.

Günümüzde ise Balıkesir Valisi Sayın Ersin YAZICI, Edremit Kaymakamı Ali SIRMALI ve yeni Belediye Başkanı Selman Hasan ARSLAN’ın sık sık denetledikleri çok yakında halkın hizmetine sunulacak olan söz konusu yeni Kültür Merkezinin açılışını yapacaklar, ne mutlu onlara.

Bandırma’da Konser ve konferans gibi etkinliklere elverişli fakat diğer kültürel çalışmalara ve etkinliklere yetersiz olan Barış Manço Kültür Merkezimiz var, yanında küçük bir Melih Çınar sergi salonu, Sahilde gözlerden uzak bir sergi salonu ve çeşitli panel ve toplantılara uygun, sahneli küçük bir Santral kültür salonumuz var, ancak bunlar kent içinde dağınık, gözlerden uzak ve yetersiz yapılar.

Kültür Sanat ve Yaşam Merkezleri, Bünyesinde sanatçıların çalışma atölyeleri, Sergi, Konser, Bale, Tiyatro ve Halk oyunları salonları, Plates gibi spor salonları, Fuaye, Kreş vs. gibi çok kapsamlı üniteleri bulunan bir yapıda olmalıdır.

Bunu Edremit başarmış Bandırma, Erdek, neden başarmasın. Esen kalınız…

FİJKRET ÇAĞIN - 01-07-2019