Mirza, Mehmet Tüm'e Hakkını Ödeyemez

MİRZA, MEHMET TÜM'E HAKKINI ÖDEYEMEZ!
CHP'nin Bandırma Belediye Başkan Adayı Dursun Mirza, büyük bir şovla Cumhuriyet Meydanı’nda sevenleriyle buluştu. 
Tabii ki bu buluşmanın baş aktörleri de Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm ile oğlu Ozan Tüm' dü.  Ayrıca Mehmet Tüm'ün üniversite yıllarından beri “yoldaşız” dediği Dursun Mirza'yı, Ozan Tüm'ün sahibi olduğu milyonlar değerindeki lüks aracıyla Atatürk Caddesinde vatandaşlarla buluşturması   ilginçti.
Ama asıl ilginç olan Mehmet Tüm'ün zafer kazanmış komutan edasıyla yaptığı konuşmada Tolga Tosun'a sarf ettiği övgü dolu sözlerdi. Şaşırdım mı; Evet şaşırdım!!! Çünkü bundan üç dört ay önceydi. Benimde kırk beş yıllık yoldaşım olan Mehmet Leventoğlu'yla çay içiyorduk. Aradan bir ses "Selam dostlar" dedi. Bir de baktık ki Mehmet Tüm. Hoş geldin, hoş bulduk faslından sonra oturduk ama Tüm çok sıkıntılı, morali çok bozuk bir haldeydi! Biz bir şey sormadan kendisi başladı anlatmaya.
Bandırma ve Balıkesir’deki kongrelerde yaşananları, kavgaları, gürültüleri, isminin kasıtlı olarak listelere yazılmamasını, büyük kurultay delegesi yapılmamasına çok içerlediğini söyleyerek öfkeyle  konuşuyor, ağzından çıkanları kulakları bile duymuyor, yaşadıklarının tek sorumlusu olarak da Tolga Tosun'u gösteriyordu. Hatta masadan kalkarken “2019'da oğlum Ozan'a, şimdi de bana yapıldı” diyerek sitemde bulundu.

İyi güzel de Sayın Tüm, Tolga Tosun bu gibi siyasi operasyonları tek başına yapabilir mi?.... 
Bence hayır.
O dönemde Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Ahmet Akın'ın, CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet  Atak'ın hiç mi parmağı yoktu?.... 
Bence vardı.
Peki niye savaşmak için siyasetin en zayıf halkası olan Tolga Tosun'u seçtiniz? Mesela Bandırma'nın büyük kurultay delegelerinin tespit edildiği son gecedeki toplantıda Ahmet Akın, Tolga Tosun, Mehmet Atak ve Ahmet Akın'ın sağ kolu olarak ismi geçen iş insanı Murat Karakoyun'un bile olduğu iddia edilirken, oradaki son karar verici Ahmet Akın'dır diyenlerin seslerinin çok fazla çıkmasına rağmen siz Sayın Mehmet Tüm, intikam çubuklarınızı yakarak sadece zayıf halka diye Tolga Tosun ismini hafızanıza yazdınız. 
Önce Ankara'da kamp kurdunuz, devamında en az elli- elli beş şehre giderek CHP'nin kurultay delegelerini  tek tek ziyaret ettiniz. Sonrasında Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak'ın da katıldığı Ankara - Oran'da üç yüze yakın delegeye muhteşem bir yemek verdiniz. Sonuçta Özgür Özel'in anahtar listesini delerek parti meclisine girmeyi başardınız. İşte o gün ben yanımdaki arkadaşlara “Şimdi Bandırma'da taşların yeniden yerinden oynayacağını, artık Tolga Tosun'un işinin çok zor olacağını, büyük bir ihtimalle CHP'nin Bandırma Belediye Başkan Adayı Dursun Mirza olacaktır”  dediğimde bana kimse inanmadı. Ama ben her zaman söylediklerimin arkasında durdum. Sebebi ise, benim tanıdığım Mehmet Tüm maddi-manevi böyle bir emek harcadıysa tamamen Tolga Tosun'a olan kini ve öfkesindendir. Yok efendim "Tolga kardeşime hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim, bundan sonra omuz omuza çalışacağız" sözleri bence ironidir. Baba-oğul Tüm'ler zafer sarhoşluğu içinde Tolga Tosun'un arkasından kıs-kıs gülüyorlardır.
Evet, Mehmet Tüm, Tolga Tosun'a adaylık verilmesin diye çok uğraştı. Elindeki bütün imkanları kullanarak Dursun Mirza'nın yeniden CHP Bandırma Belediye Başkan Adayı olmasını sağladı. Kendine göre de geçmişle hesap gördü. Vallahi ne yalan söyleyeyim ki Mirza, Mehmet Tüm'ün hakkını ödeyemez!!! 
Tolga Tosun'un adaylığının önünü kesen sadece Mehmet Tüm değildir. Ben perdenin arkasında Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın'ın da olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu şayet başımıza herhangi bir iş gelmezse başka bir yazımda mutlaka kaleme alacağım.

15-02-2024 / SERHAT OZAR /BANDIRMA