Ticaret,Siyaset ve Mustafa Ağabey..

TİCARET SİYASET VE MUSTAFA AĞABEY!...
Benim siyasetle tanışmam doksanlı yılların başında Sosyal Demokrat Halkçı Parti'de oldu.
Kimler..kimler... 
Mehmet Tüm, Dursun Mirza, Ozan Onur, Erol Tarlı ve değerli büyüğüm Yaşar Kırbıyık hocam la birlikte ismini hatırlayamadığım bir çok eski dost. Tabi ki; şu anda aramızda olmayanlar, sağlık sorunu yaşayanlar, Allah nazardan korusun hâlâ daha aktif siyasetin içinde olanlar var.
Ben yaşamım boyunca aktif siyasetle hiç uğraş vermedim. Sadece çok ender de olsa arada bir yapılan delege seçimlerinde partinin kapısında karşılanır, elimize renkli bir pusula sıkıştırıp oyunuzu buraya atacaksınız diye sıkı  sıkı tenbih ederlerdi. İşimiz bitince bir daha da ne arayan olurdu ne de soran. Onun içinde o dönemlerde yoğun bir ticaretin içinde olduğumdan aktif siyaset bana hep ters gelmiştir. Gerçi ticareti de başaramadık. Güvendiğimiz dağlara kar yağınca, iflas ettik, battık çıkamadık ama hiç bir zaman aktif siyasetin içinde de olmadık. Çünkü hem ticaret hem siyaset yapıyorsanız inanın ikisinin bir arada yürümesi mümkün değildir. 
Politika ve aktif siyasetin içindeyseniz, önemli yerlerde, önemli koltuklarda oturuyorsanız istediğiniz kadar iyi niyetli olun, "işimi siyasete karıştırmayacağım" deyin, olmaz, rahat bırakmazlar. Bir şekilde o çirkin çarkın içine çekilirsiniz. İnsanoğlunun ağzı torba değil büzemezsiniz. Her türlü iftiralara, hakaretlere, aslı astarı olmayan söylentilere, şaibelere  maruz kalabilirsiniz. Öncelikle hırsızlıkla suçlayacaklar. Çalıyor, paraları indiriyor, köşeyi  döndü diyecekler. İhalelerde, komisyonlarda usulsüzlük yaptığınızı, yakın arkadaşlarınıza, eş dostlarınıza rant sağladığınızı dile getirecekler. Hazine yerlerini, yeşil alanları, şuulu yerleri hısım akraba, yakın müteahhit dostlarınıza peşkeş çektiğinizi piyasa bilinçli bir şekilde yayacaklar. Kısaca bunlara benzer daha neler neler...Maalesef kaçış yok! Hem siyaset, hem ticaretin içindeyseniz işlerini görmediğiniz menfaat çetelerinin dilinden kurtulamazsınız. 
Bakın! Mimar, Mühendis, Reklam işleri, Şehir Plancısı, Müteahhit, Hafriyatçı, Emlakçı, İnşaat Malzemeleri Satıcısı, Sanayici gibi benzer işlerle uğraşıp, politika ve aktif siyasetin içindeyseniz ve gelecek zamanlarda başım ağrımasın diyorsanız, kesinlikle ticari faaliyetlerinizi askıya alıp, tasfiye etmeniz sizler için çok iyi olacaktır. 
İsterseniz bu konu ile ilgili bir anımı anlatabilirim. Bandırma'nın eskileri çok iyi tanır. Seksenli doksanlı yıllarda Bandırma siyasetine damga vurmuş bir ağabeyimiz vardı. İNŞAAT MÜHENDİSİ MUSTAFA GÖNENLİOĞLU. Bir dönemler CHP'yi Bandırma siyasetinde uzun yıllar sonra iktidara buluşturan insan.

Mustafa Ağabey uzun bir dönem Bandırma Belediye Meclis Üyeliği yaptığından kendisiyle Bandırma'nın sorunlarıyla ilgili devamlı sohbet ederdik. Bir gün kendisine "Ağabey sen politikaya atıldın, siyasetin içine girdin, işini gücünü bıraktın, ofisini kapattın neden" diye sordum. Mustafa Ağabey de bana, "Bak oğlum,  siyasette önemli yerlerde isen, önemli görevler yapıyorsan hem siyaset, hem ticaret ikisi bir arada yürümez! O yüzden bende arkamdan yapılacak dedikodulara, arkamdan edilecek küfürlere önlem almak için ticari faaliyetlerimi görev sürem bitene kadar sonlandırma kararı aldım. Artık bilgilerimi Bandırma halkı için harcayacağım" deyince çok şaşırdım ve "Ağabey sen ne kadar güzel bir insansın" diyerek yanından ayrıldım.

Evet Mustafa ağabeyimi rahmetle, saygıyla anıyor, darısı hem siyaset, hem ticaretle uğraşan tüm politikacılarımızın başına demek istiyorum.

02-06-2024/SERHAT OZAR /BANDIRMA