Yağmurlu ve Serin Bir Günde İçimizi Isıtan Sergi.

YAĞMURLU VE SERİN BİR GÜNDE İÇİMİZİ ISITAN BİR SERGİ!

Değerli okurlar, Bandırma sahilinde bulunan “BANDIRMA BELEDİYESİ KÜLTÜR & SANAT MERKEZİNDE” 24 Aralık 2019 da açılışı yapılan ve 4 Ocak 2020 tarihine kadar ziyarete açık kalacak olan, çok yönlü sanatçı Şair Gültekin ÖZCAN’ın sevgili torunuyla hazırladığı,” ARMAĞAN İLE EL ELE” isimli yağlı boya RESİM sergileri Bandırma’lılara ve tüm sanatseverlere sunuldu.

Yağmurlu bir günün sonunda saat 17 de çok kalabalık bir izleyici huzurunda ilk açış konuşmasını Ressam Gültekin ÖZCAN gerçekleştirirken, Doğuda görev yapan oğlunun açılışta hazır bulunması, “ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞU”ndan ve İSTANBUL’dan çok sayıda gelen sanatseverlerin, davetine icabet etmeleri kendisini çok duygulandırmış olmalı ki konuşmasını eksik değil ama ağlayarak zor tamamladı.

Bandırma Kaymakamı ve Belediye Başkanı’nın protokol gereği konuşmalarından sonra sergilenen sanat eserlerini izlemeye başladık, Torun Armağanın yaptığı resimler, Baba anneden aldığı GEN’lerin yansımasını gösteriyordu.

Değişik ve dikkatli bir doğa gözlemcisi olan, Şiirlerini Kalemiyle kağıtta dillendiren, Kırşehir doğumlu Gültekin ÖZCAN, Doğanın Hazanını da Hüznünü de güzel yurdumun Bozkırını ve Kültürünü de büyük bir ustalıkla tuvale yansıtmış.

Tıpkı Hemşerisi, üstün hizmet ödüllü bir Halk sanatçısı olan “BOZKIRIN TEZENESİ” Kırşehirli Merhum NEŞET ERTAŞ GİBİ, Malumunuz Neşet ERTAŞ nasıl bozkırı, Anadolu Halk deyişleri Kültürünü tezenesiyle saza söyletip gönüllere taht kurmuşsa, Şair ve Ressam Gültekin ÖZCAN da Resim ve Şiirde aynı kulvarda başarıya koşuyor dersem abartmış olmam, (sergi orada gidip görebilirsiniz).

Bu arada, üç şiir kitabı bulunan Ressam Gültekin ÖZCAN’ın “GÖNLÜMDEN KOPANLAR” adlı şiir kitabından çok küçük bir örnek vermek isterim.

“UÇURTMA”

Gökyüzünde uçurtma olmak isterim,

Ama ipini senin tuttuğun.

Eğer koparsa ipim

Kederlenip üzülme sakın!

Öylece uzaktan yine severim ben.

Sadece sen unutma yeter ki…

Sergiyi dikkatlice gezerken, bazı tablolarda ön yüzünde Türk Bayrakları asılı kara çadırlar görüyoruz, çok dikkat çekici ve anlamlı olan bu güzel tablolar karşısında, Ulu Önder Gazi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün şu güzel sözü geliyor akıllara.

“EY AĞALAR, BEYLER, TOROSLARA ÇIKIN BİR BAKIN, NEREDE KARA BİR YÖRÜK ÇADIRI GÖRÜRSENİZ, DUMANI DA TÜTÜYORSA, DÜNYADA HİÇ BİR GÜÇ BİZİ ASLA YENEMEZ”.

Devletimizin önemli unsurlarından olan Konar göçer Yörüklerin Osmanlıdan günümüze varlıkları, varoluşları, devletin ve toplumun sosyal ve temel ihtiyaçlarını karşılamaları ve bunun için çok büyük zorluklara göğüs germeleri varlık nedenimizdir dersem abartmış olmam inşallah.

Vatana sadık Türkmen ve Yörükler hala o geleneklerini ve Kültürlerini sürdürme gayreti içindeler, Toroslarda ve yurdumuzun bozkırlarında insanca mücadele veriyorlar, ama nedense pek fazla da kıymetleri bilinmiyor.

Ne yaparsınız, Dünya kapitalizm kültürü onları da bizi de topuktan vuruyor, başımız dönüyor, ayakta durmakta zorlanıyoruz.

Böyle Sanatçı cevherler bizlere bu sıkıntılı günlerimizde moral oluyor, umut veriyor, Nice sergilere dileklerimle, ELLERİNİZE, DİLLERİNİZE, KALEMİNİZE ve FIRÇANIZA SAĞLIK güzel ruhlu güzel kalpli güzel İnsanlar. Sevgiyle kalınız.

Ben sevgiyle kalmaya karar verdim. Nefret taşınamayacak kadar büyük bir yük, onu taşımayı sevenlere bırakıyorum. Martin Luther King…..

FİKRET ÇAĞIN…26-12-2019/BANDIRMA