Yine Zam Yükünün Kervanı Geldi

YİNE ZAM YÜKÜNÜN KERVANI GELDİ!..

Fikret ÇAĞIN.

(Akaryakıt 30 TL'yi Enerji, Gıda ve SU zamları yüzde yüzü geçti)

ÇEKEMEM BU ZAMLARI MUHTEREM, BÖLEK SENİNLE….

Değerli okurlar, bilindiği gibi her ülkede iktidarlar, ülkelerini mamur, halklarını dünyadaki yaşam normlarının en üst seviyesine çıkartıp refah içinde yaşayabilmeleri için çalışır çaba gösterirler.

(örnek, 20 yılda ekonomide ülkesini dünya birincisi seviyesine getiren Almanya’nın eski Başbakanı Angela MERKEL gibi)

Bizim ülkemizde de iktidarlar halkını aynı biçimde, Hak(!), Hukuk(!), Adalet(!), Eşitlik(!) ve Demokrasi ilkeleri(!) doğrultusunda yönetmeye ant içerek göreve gelirler.

Lakin ne kadar başarılı olurlar, seçim öncesi vaatlerini ne kadar yerine getirirler, halkını, milletini ne kadar severler ve ne kadar söverler onu sizler değerlendirirsiniz.

Ben sadece İLLET ve ZİLLET sözlerini kabul etmiyor, edemiyor *Kem söz sahibinedir* diyorum.

Çünkü ben milletim, Türk Milletiyim bundan da büyük gurur duyuyorum.

İçlerinde seçildikleri andan itibaren halktan kopan, seçim öncesi vaatlerini unutan, halka karşı göbeklerini kaşıyan, koltuk sevdalıları olabilir, hatta oluyor.

Örneğin, Ekonomi otobüsü duvara toslamış, kaportası feci şekilde yamulmuş tamiri ve düzeltilmesi imkansız haldeyken ve o otobüsün içindeki fakir fukara, garip guraba yolcular da büyük ekonomik hasar ve yaralar almışken.

Yani açıkçası milyonlarca insan bu haksız ve ardı arkası kesilmeyen ZAM’lar karşısında ezim ezim ezilirken, sivri zekalı birileri çıkıp, ben kasaptan yüz liralık iki yüz liralık et almam, pahalıya gelir, köye gidip kuzu kestiriyor "bütünce" alıyorum daha ekonomik oluyor, siz de öyle yapın diyebiliyor.

Kime diyor? Halk ekmekten ‘et değil’ ucuz ekmek alabilmek için saatlerce sıra bekleyen yaşlı ve fakir insanlarımıza diyor.

Bir diğeri sende iki kilo et alma, yarım kilo al, domatesi iki üç kilo alıp çürütme bir iki tane al hem mevsimsiz sebzeler sağlıklı değildir diyor, ne akıl ama.

Bir başkası Amerika’da Almanya’da market rafları boş, yiyecek sıkıntısı var diyor, bir haddini bilmez(!) de kafiyeli yanıt veriyor, Bizde Hamdolsun raflar dolu da cepler BOŞ diyor.

Ülkemizde, bugünlerde kahve sohbetleri haline gelen bu ve benzeri saçmalıklar pek çok yaşanıyor, bu da siyaset zanaatının kolay bir şey olmadığını yönetim becerisi gerektirdiğini gösteriyor.

Bakın mesela, Sigaraya AŞIRI boyutta ZAMLAR yapıldı, niçin? sizin sağlığınız için(!), (SİGARA ÖLDÜRÜR) sigara paketinin üstünde yazıyor okumuyor musunuz?!.

(Sigara alamıyorsanız onun yerine PUDRA ŞEKERİ(!) alın).

Rakıya korkunç ZAMLAR yapıldı, niçin? Pazar yerlerindeki artık çürük meyve ve sebzelerden RAKI yapın ki ülke ekonomisine katkınız olsun diye(!).

Ama bazılarınız bunu yanlış anladı, denetim gevşekliğinden de yararlanıp gizli saklı yerlerde metil alkolden sahte RAKI yapıp, maddi çıkarlarınız uğruna vatandaşların gözlerini kör ettiniz, dahası ölümlerine neden oldunuz!.

Bu gibi zararlı ve ZAM’lı şeylere itibar etmeyin(!), hem ZAM dediğiniz nedir ki bazen gelir, bazen gider, (yeter ki gözlerdeki ışık sönmesin), (bugünlerde de ZAM hep geliyor, hiç gitmiyor o da ayrı bir dert ya neyse)

Tıpkı DOLAR gibi, dolar da bazen yükselir bazen alçalır oynaklık genlerinde vardır bunların, maaşınızı dolarla almıyorsunuz ya(!) üzülmeyin, biraz büyük sözü dinleyin(!), biraz sabredin(!), çok yakında büyük müjdelere de hazır olun(!).

2500—3000 TL, maaş alan emeklilerimizin Elektrik, Su, Doğalgaz faturalarına yüzde seksen, doksan bandında indirimler geliyor(!), ayrıca Kurban Bayramı İkramiyeleri de büyükçe bir ZAM’la verilecek (!) (Hani var ya harca harca bitmez), Size özel çarşı pazarda da büyük ucuzluk olacak, buna da şükretmeyi bilmelisiniz…

Nereden biliyorsun derseniz, rüyamda gördüm.!

GÖRDÜĞÜM RÜYADA GÖZLERİM KAMAŞMIŞ,

DÜKKANLAR MAL DOLU YOLLARA TAŞMIŞ,

UCUZLUK SÖZLERİ DAĞLARI AŞMIŞ,

İÇİMDEN ÖYLE TATLI BİR HAZ GEÇER,

DONSUZUN GÖNLÜNDEN TOP TOP BEZ GEÇER’ miş benimki de o hesap, olsa iyi olmaz mı?..... Esen kalınız….

13-06-2022/FİKRET ÇAĞIN/BANDIRMA