Yüz Numaralı Bandırma Köyleri!

YÜZ NUMARALI BANDIRMA KÖYLERİ! 

Yerel basınımızdan: “Kırsal Mahallelerde, yani KÖY’lerde bulunan, Belediyemizce yaptırılan 34 adet umumi tuvaletler, yani HELA’lar bakımsızlıktan kısa zamanda pislik içinde berbat ve dökülür hale gelmiş.

Bandırma Belediyesi temizlik işleri Müdürlüğüne bağlı ekipler de bu helaları KÖY’lere gidip temizleme çalışması yaparken, oralarda yaşayan vatandaşlar tarafından bu hizmet (İLGİ) ile takip edilmiş”.

Bravo, ya birde bu keneflerin temizlik işine (İLGİ) siz kalsaydılar ne olurdu kim bilir? İlgi ilgidir, azı çoğu olmaz, İlgiyle bakan adamlar, buraları bizler nasıl zor kirletiyorsak, bu ekipler de o kadar kolay temizliyor, bundan böyle hayvanlarımızın dışkılama ihtiyaçlarını da bu keneflerde karşılamalarını sağlayalım nasıl olsa gelip temizleyen var gibi düşünmüş olabilirler mi acaba ne dersiniz?.

Belediyemizce KÖY’lere, yerleri duvarları seramik kaplı, ayaklı lavabolu, suyu sabunu hazır tuvaletler yapmak elbette 21. Asrın, Medeniyetin, hatta “Temizlik İmandandır” ifadesiyle İslam’ın önde gelen bir gereğidir.

Ama buraya kadar.

Bandırma’nın bazı yerleri kirlilikten geçilmezken, öyle birkaç ayda bir kırsal kesimin ayaklarına gidip helalarını, pisliklerini temizlemek olmaz, bırakın olduğu gibi kalsın.

Aslan yatağından belli olur derler, arada bir gözlemleyin bakın hangi Köyün insanı aslan, hangisi kağıttan kaplanmış cümle aleme gösterin, gösterin ki üzerlerine düşen görevleri anlayabilsinler.

O Köylerin Muhtarı, Kahyası, Hocası, Öğretmeni, Yaşlısı, Genci yok mu? bunlara balık vermek olmaz, Kendileri balık tutmayı öğrenmeliler.

Eskiden, gerçek yokluk zamanlarında, Okul’un, Cami’nin yada Köyün başka ihtiyaçları için (SALMA) diye bilinen hanelerin gücü oranında yardım talep edilir, bazı işler de imece usulüyle halledilirdi, şimdi bu İnsanlara ne oldu da
bu denli tembelleştiler ve her şeyi Devletten yada Belediyelerden bekler oldular, ayıptır yazıktır.

TV ler dünyaya açılan pencereler, akıllı telefonlarla ınstagram, Facebook, ve sosyal medya bütün gençlerin parmak ucunda, herkesin Ticaretten, Siyasetten, Müzik’ten, Moda’dan, Savaştan, Barıştan haberi ve bilgisi var ama temizlikten haberleri yok öylemi?.

Siz Belediye olarak işin güzelini yapmışsınız, bundan ötesi onlara kalsın, kim temiz kim tezekle geziyor kendileri ve yaratan bilsin. Esen kalınız…

Fikret ÇAĞIN.

01.12.2019