“Zamana Işık Tutmak”. Diren ya kulum, İ.ASTUNÇ!

“ZAMANA IŞIK TUTMAK”. Diren ya kulum, İ. ASTUNÇ!

Değerli okurlar, çok kişiden zaman zaman duyduğumuz bir söz vardır, aah ah ben anlatsam hayatım ROMAN olur denir ya, İşte İrfan ASTUNÇ’un “ZAMANA IŞIK TUTMAK” isimli bu eseri, sıradan bir Roman değil, yaşadığı ibretlik hayatın ta kendisidir.

KOMÜNİSTLİK buysa, Gelin hep beraber “KOMÜNİST olalım...

**

Bir İnsan düşünün. Henüz 18 aylıkken babasını kaybetmiş, Devlet memuru (kırsal kesimde sağlıkçı EBE) olan Annesiyle yaşayan, okul çağı geldiğinde Dede Dayı ve teyze yanlarında okuyan, okul tatillerinde Ekonomik sıkıntılar nedeniyle her türlü ağır işlerde çalışan, çocukluğunu yaşayamayan, Eğitiminde, Sanat enstitüsü (Torna tesviye) bölümünü bitirip hayata atılan.

Yurt dışı ve yurt içinde yaşamın farklılıklarını gözlemlemiş. (Ülkemizde her zaman olduğu gibi) Emeğin ve Emekçinin ezildiğini görmüş , (Örnek, günümüzdeki zamlar karşısında asgari ücret).

Yasalarla kurulmuş, Demokratik yollarla Emekçinin haklarını arayan bir Sendikada faaliyet gösteren bir İnsan!.

Lakin ona ve onun gibilere mi kalmış, Hak mış, Hukuk muş, EMEK miş, EMEKÇİymiş, bu düpe düz KOMÜNİSTLİK (!) miş, Eğer bu Ülkeye KOMÜNİSTLİK gelecekse onu da biz getiririz mantığı devreye girmiş veee 12 Eylül 1980 de “NETEKİM PAŞA” ve dört arkadaşı demokrasiyi rafa kaldırıp Ülkenin yönetimini ele almışlardı (ve ne hikmetse Ülkenin dört bir yanını sarmış olan TERÖR bir günde bitivermişti).

Gerisi malum, Sendikalar Dernekler Lav edilmiş mensupları aranmakta ve tutuklanmaktadır.

Bu arada bu İnsan kendisi gibi gayretkeş ve sevecen bir kızla evlenmiş, küçük küçük çocukları vardır.

Şimdi bu Aile, İstanbul gibi bir mega kentte beş parasız kalıyor ve üstelik Solculuktan, Sendikacılıktan ve “KOMÜNİSTLİKTEN(!) aranıyor, yakalanırsa ne olacağı meçhul.

Bundan sonra yıllarca kaçak yaşamak zorunda kalmış olan bu mücadeleci İnsanı onların tabiriyle o KOMÜNİSTİ ben yaklaşık yirmi beş yıldır tanıyordum, On beş yıl çok yakın dostluğumuz oldu, bu yıllar içinde bir kez, haline, durumuna isyan ettiğini görmediğim gibi ağzından kötü bir söz, bir dedikodu ya da bir küfürlü söz çıktığına tanık olmadım.

Kendi yağı ile kavrulan, daima dik duran, hiç kimseye eğilmeyen, yük olmayan, Dürüst, çalışkan ve insancıl birisidir.

“Yedi düvelle barışık” diye bir söz vardır ya onun gibi, Uzlaşmacı yapısıyla, önce kendisiyle ve sonra da tüm İnsanlarla barışıktır, Eşi de kendisi gibi, her daim güler yüzlü, Hatırnaz ve sevecen bir yapıdadır.

Biri kız (ECE) ikisi erkek,(OZAN ve KAAN) isimlerinde üç çocukları vardır, (şimdi torunları da var Allah bağışlasın) onlar da Anne ve Babaları gibi çok dürüst, güler yüzlü cana yakın ve saygılıdırlar.

Özetle, Ailece aydın ve medeni insanlardır, Yıllarca Çeşitli basın organlarında Ülke ve toplum sorunlarını dile getiren kah ciddi, kah esprili ve mizahi köşe yazıları yayımlanmış ve yayımlanacaktır.

**

Ülkesini ve İnsanları çok seven, Emeğin hakkını arayan bu suçlunun Bandırma’daki işyerinin adı “ANADOLU ÇEYİZ” idi, Bir dönem C.H.P Bandırma ilçe Başkanlığı da yapmış olan ve Yazmış olduğu “ZAMANA IŞIK TUTMAK” İsimli kitabıyla günümüz İnsanına ve gelecek kuşaklara, akıcı bir dille, Ülkece nereden gelip nereye gidiyor olmamızı ibretlik gelişmeleriyle anlatan, Çevre korumaya ışık tutarak, bir kültür hizmeti sunan ve 1992- 1997 yılları arasında Kurmuş olduğumuz S.O.S Çevre gönüllüleri platformunun BANDIRMA Birimi Başkanlığını büyük bir özveri ve başarıyla yerine getirmiş olan bu İnsan değerli kardeşim İRFAN ASTUNÇ tur.

İRFAN ASTUNÇ hakkında yazdıklarımın eksiği vardır fazlası abartısı asla yoktur, İrfan ASTUNÇ böyle bir iki satır ya da bir iki sayfa ile anlatılamaz.

Ailece kimseyi kırmaz gücendirmezler, şu anda Susurluk Demirkapı’da virane baba ocağını uzun uğraşlar sonucu ihya ederek ve çok güzel de bir botanik bahçesi yetiştirerek, yılların sıkıntısı ve stresinden sıyrılarak, Eşi Seval hanımla Hak ettikleri emekliliklerinin keyfini sürüyorlar, Bütün dostlarını davet ediyor ve o cennet bahçede ağırlıyorlar. Allah (cc) mutluluklarını daim kılsın.

Çok büyük sıkıntılarla gençlik yıllarının çoğunu ÜLKENİN, EMEĞİN, İNSANLIĞIN ve ÇEVRENİN Korunmasına ve yararına harcayan bu İnsanlar, ne gariptir ki, SOLCULUK, SENDİKACILIK ve Adeta KOMÜNİSTLİKLE suçlanmak istenmiştir.

Eğer “KOMÜNİSTLİK” buysa ve Komünistliğin ruhunda böyle dürüstlük ve paylaşım varsa, gelin hep beraber “KOMÜNİST” “olalım diyorum.

NOT: İrfan ASTUNÇ’un “ZAMANA IŞIK TUTMAK” isimli bu güzel eseri, başta belirttiğim gibi (roman değildir), adeta Geçmişten örneklerle Geleceğe ışık tutan bir belgesel, değerinde, kendi gerçek hayatının hikayesidir ve eserde yer alan yer ve isimlerin tamamı gerçektir, hayatı tanımak için okunması gerekir.

* Kitabın kapağına “Diren ya kulum” yerine, “Dik yürü ya kulum ya da “DİK YÜRÜYEN ADAM” yakışırmış. Çok güzel bir eser, Kalemine, Dimağına sağlık İrfan kardeşim, Kutluyorum.

Esen kalınız…

FİKRET ÇAĞIN- BANDIRMA 29-09-2018