Müftü Nikahı Yasasında Esas Sorun Giderilmedi!

Resmi nikâhtan önce nikah kıyan çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası veren yasa maddesini , 2015 yılında AYM tarafından iptal edidi.

İptal edilen yasanın  bir garip yanı vardı.

İmam nikahı ile evlenen çiftlere ceza var ama, esas ceza verilmesi gereken imamlara ceza yok.!

Sadece dini nikâhla evlillikler nedeniyle toplumda çocuğun soy bağı, nafaka konusunda yaşanan hukuki sorunları yarattığı bir gerçek..

Hapis cezasının kalkmasıyla geçerli olan uygulama, imam nikahına geniş imkan sağlayan ve kadınların,. çocukların aleyhinde bir durum yaratıyordu.

Yeni tasarı dini nikahlarında resmi bir sıfat almasını sağlaması açısından doğru bir yaklaşım.

Ama esas sorunu gidermiyor !.

Türkiye de esas sorun resmi nikahı olan erkek,bir veya daha fazla kadınla beraber yaşamasını, imam nikahı ile toplum bakışına uygun hale getiriyor.

Müftülüklerde resmi AYM nin imam nikahı ile evlenen çiftler hapis cezası verilen yasa eşitlik ilkesi anlamında iptal etmesinden sonra muhalefet partileri o zaman müftülerin resmi nikah kıyması ve resmi nikah dışında dini nikah kıyan imamların cezai işlem hapis cezası verilmesi önerisini mecliste gündeme getirselerdi daha isabetli olurdu.

Esas sorunları yaratan yasalara aykırı ,kaçak olarak imamların kıydığı nikah.

Resmi bir evliliği olan erkek yaşadığı ikinci kadınla imam nikahı için imama parasını vererek ,yasal olmayan ,kaçak bir şekilde evlenebilecek.

Bu işlemi yapan imamlara cezai ,hapis cezası verilmesi gerekli.

Muhalefet in görevi şer-i hükümler geliyor kampanyası yapmak yada muhtarlara da nikah yetkisi verilmesi gibi önerilerle konuyu gevşetmeden çözüme odaklanması gerekliydi..

Bu aşamada mecliste yeni tasarıya ,'' resmi KAYITLI nikah olmadan yalnızca dini nikah yapan imam ve   din yetkililerine cezai şart hapis cezası konması ve yaptığı nikahta kızın yaşı 18 yaşından küçükse cezanın artması maddesinin '' ilave edilmesi önerisi verilmesi tartışmalara bir yön verilmesini sağlayabilirdi.

ORHAN SEYREK -KÜÇÜKKUYU.