124 Yıl Öncesi Bandırma

 124 YIL ÖNCESİ BANDIRMA
1899 yılında kentimize gelen Belçikalı madenci Joseph Sepulchre tarafından çekilen fotoğraflar, 118 yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı.
Joseph Sepulchre’nin torunun oğulları olan Paul ve Michel Sepulchre tarafından bugünlere kadar taşınan fotoğrafların orijinallerinden taranan dijital kopyaları Sepulchre kardeşler tarafından Bandırma Belediyesi’ne gönderildi.
1899 yılında çekilen 4 adet fotoğraf Komisyon tarafından incelenerek kayıt altına alındı.Hazırlanan katolog sayfalarında yerlerini alacaklar.
Fotoğraflar incelendiğinde, 1899 yılında Bandırma’da ciddi bir yerleşim olduğu, (o yıllarda kent merkezinin nüfusu 13 bin kişi), limanının canlılığı dikkat çekiyor. Sahilde İstanbul’a malzeme taşımacılığında kullanılan yelkenli gemilerin çokluğu, Bandırma’nın o yıllarda da önemli bir ticaret merkezi olduğunu gösteriyor.
Kentimizin en eski binalarından olan bugünkü öğretmenevi, Bandırma Ortaokulu’nun yerinde bulunan İsteryanos Konağı ve Ulu Cami’nin henüz yapılmadığı, eski askerlik şubesi binasının ise yapıldığı görülüyor.
Haydar çavuş Camii’nin ilk büyük yangından sonra
( 1874 ilk büyük yangın) yenilenmiş hali bütün güzelliğiyle Bandırma sahilini süslüyor. Deniz ile Haydarçavuş Camii arasında sadece dar bir yol var. Deniz bugünkü Saatçiler Caddesi’ne kadar sokulmuş.
Şimdiki Barış Manço Kültür merkezinin ön giriş kapısı denize rıhtım.Kültür merkezi yapılırken hafriyat sırasında çıkan ağaç iskele kalıntılarının nedeni bu fotoğrafla belgelenmiş oldu.

08-01-2023/Sebahattin Pravadılı