Bir şehrin güzel insanları ..

Bir şehrin güzel insanları ..
Yıl 1942 Deniz kuvvetlerin ait Adatepe , Tınaztepe ,Yavuz ve Zafer adlı zıhlı savaş gemileri Bandırma limanında demirlemiş.Trak yolcu vapuruda iskeleye yanaşıyor.
Olayı Bana kendi ağzından Erdek / yazlıkta bir yıl misafirimiz olan Kömür Tevzii müdürü  Kaleci  Ziya Olcaylı amca anlattı.
Donanma Bandırma limanını ziyaret etmiş halk coşku içinde sahilde donanmayı selamlıyor.Bahriyelilerde Bandırmayı. Gece gemilerin Tenviratları ( Direkleri boydan boya aydınlatma ) çekilmiş Körfez ışık içinde muhteşem bir manzara var körfezde. Yavuz zırhlısının bandosu gece sahilde gösteri yapmış kalabalık coşkuyla alkışlıyor.
Ertesi gün pazar . Bandırma yıldızları ile Yavuz zırhlısı arasında bir futbol maçı düzenlenmiş.kalecide Kömürcü Ziya amca. Takımda ise o zamanın bütün Bandırma yıldızları.
Bando önde takımlar arkada halkla birlikte sahaya gidilimiş Bando Stad'da da bir gösteri yaptıktan sonra maç başlayacak takımlar sahada yerini almış.
- Birde herzaman ki gibi Stadda yerini alan biri daha var.Bütün Bandırmalıların ebesi Ebe ŞEFİKA abla .Ve her zamanki gibi yerinde . Bandırma yıldızlarının kale direğinin arkasına omuzunu dayamış kırmızı uçlu gelincik sigarası ağzında.maçı izliyor.
Maç başlamış Yavuz'un futbolcuları fırtına gibi esiyor sahada , goller sırayla geliyor. Yavuz her gol atışında da bando " Yavuz geliyor Yavuz " marşını çalarak futbolcuları coşturuyor.Ebe Şefika abla da her gol atıldıkça Gelincik sigarasının arkasına bir çapraz atıyor kaleminle.
Kaleci Ziya amca çok sıkıntılı ama bir o kadar da mutlu bu maçta oynamaktan.
Bir ara Yavuz hucumunda top kale diğerini sıyırarak dışarı çıkıyor. Ziya amca Ebe Şefika ablaya
- Aman abla bunu yazma gol değil aut diyor.
Ebe şefika abla :
- Hadi sen işine bak işine iyice kova oldun bugün , Mızıka ne zaman çalarsa ben o zaman çapraz atıyorum 7 tane oldu diyor..
Ne güzel günlermiş. Düşünsenize.
Kaleye omuzunu koymuş futbol hastası bir kadın. Ebe şefika Abla . Bandırmanın yıldızları ,
Işıklar içinde yatsınlar..
31-01-2023/ S.P.