Kelle Peyniri..

Bundan 200 yıl evvel Osmanlı döneminde

Mihaliç ( Karacabey)'e gelip yerleşen Arnavutların ülkeye tanıttığı damak tadı.

Bugün dünya Kelle Peyniri günü

- Kelle Peyniri :

Bandırmalıların vazgeçemediği damak tadı.

Yemeklerine bile katmışlar .Özel soslarda kullanmışlar ,

Simit / Kelle peynir ikilisini yaratmışlar.Bandırmaya özel Kelle peynirli patlıcan kızartmayı Türk mutfağına armağan etmişler.

Adını Bursa'nın Karacabey ilçesinin eski adı olan Mihaliç'ten almıştır.

(Eskişehir Mihalıççık peyniri ile karıştırılmasın )

Karacebey'in yanı sıra Bandırma , Susurluk, Gönen , Manyas , M.Kemal Paşa ilçelerinde de üretimi yapılır. Halk arasında Mağlıç olarak telaffuz edildiği de görülür. Kelle peyniri aynen beyaz peynir'de olduğu gibi tuzlu su içerisinde ( Salamura )saklanır.

Bursa ve Balıkesir yöresinde, genellikle tam yağlı çiğ kıvırcık koyun sütünden yapılan, 2-3 mm kalınlığında kabuk ve 3-4 mm çapında yuvarlak gözler içeren, yarıksız, çatlaksız, oldukça tuzlu, sert bir peynir türüdür.

Türkiye'nin en sevilen ve saygı duyulan klasik peynirlerinden biridir. Türkiye peynirlerinin şahı olarak adlandırılır. Batılı damaklar bu peyniri diğer bütün toprağa yakın peynirlere göre daha iyi bulurlar. Üretimde hem inek sütü hem de koyun sütü kullanılabilir. Ama koyun sütü daha koyu bir damak tadı getirir ve daha uygun bir olgunlaşma sağlar. Birkaç aylıkken beyazdır, üzerinde delikler vardır. Bundan sonra koyu sarı bir renk a lır ve çok zinde olur. İnce kesilirse lezzetli ve daha yoğun bir tat verir. O bakımdan kalın parçalar yerine ince parçalar halinde yemek daha yerinde olur. Aynca badem, kuru meyve, karpuz ve kahvaltıda domates ile iyi gider. Tencere yemeklerinde yada ızgara olarak da mükemmeldir. Az tuzlu, Normal tuzlu ve Eski olmak üzere üç tipi vardır.Eski olanı makbuldur.

Peynir, sert, yağlı, tuzlu ve bol gözeneklidir. Bu nedenle peynir oldukça dayanıklıdır.

22-01-2023/Sebahattin Paravadılı