19 Mayıs

 19 MAYIS  
 İNSAN omurgalı canlılardandır. Omurga bedeni dik tutar, yığılmayı, o tarafa bu tarafa kaymayı engeller. Yaşamımızı şekillendiren , yönümüzü belirleyen düşünce ,görüş, bilgi, deneyim ve tercihlerimizle yaşarız. Bu değerlerimizle çevremizde güven sağlarız.
 Hiçbir düşünce, ideoloji, rejim ya da inanç, üzerine parmağımızı koyduğumuzda kaybolmaz. Hiçbiri üzerinden atlayabileceğimiz bir çizgi değildir, hatta düzlem de değildir.  Bu değerlerimizin; eni, boyu ,yüksekliği,  derinliği ve yoğunluğu vardır.  Bir gül fidanının dalını budağını kestiğimizde nasıl kökleri güçleniyorsa. İdeolojiler, inançlar da aynen öyle kesintiye uğradıkça kök salar, güç kazanırlar.
  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı . Bu tarih bir yaşam biçiminin başlangıcıdır. Bu yaşam biçimi diğer milli bayramlarımızla bütünleşip taçlanarak bu güne geldi. Üzerinden yüz yıl geçti. Eleştirildi, darbeler aldı, kesintiler oldu, ülke zaman zaman  farklı yönlere çekildi...

Büyük bedeller ödendi.

 Vakti gelince, yine ülkenin büyük çoğunluğu bu bayramı coşku ile kutlayacak. Marşlar söylenecek, bayraklar asılacak, şenlikler olacak. 14 Mayıs seçimleri henüz netleşmedi. İlk turda sonuç alınmaması  taraflarda gerginlik yaratmış olsa da omurga sağlam. Sonuç ne olursa olsun, taraflar karşılıklı saygı çerçevesinde sandığa gidecek oylarına sahip çıkacaklar.  Başta dediğim gibi, insan; kafasında oluşan, yüreğine yerleşen neyse  ona sahip çıkmalıdır, arkasında  durup  desteğini vermelidir. Yetişkin insana; istediği olmayınca küsmek, öfke, ters tepki  yakışmaz. Kısa bir sürelik şok sonrasında, yaşam biçiminin, hayat görüşünün, uzun bir süreç olduğunu hatırlayıp kendini resetler, kaldığı yerden, daha kararlı bir şekilde yoluna devam eder. Engeller aşılır, yollar açılır, güneş yine doğar. Dünya doğu batı doğrultusunda dönmeye devam eder.

 Bayramımız  ulusumuza kutlu olsun!
        BANDIRMA- ULVİYE KARA AKCOŞ