Gendüme Aralık 2023

GENDÜME
ARALIK 2023

 Yine bir yılın sonu, bir sonraki yılın da başlangıcı yaklaştı. Kaç kez bu yoldan geçtin sen? Bir çoğunun farkında bile değildin. Oysa her geçiş seni biraz büyüttü ve biraz da mutlak sona yaklaştırdı.
 Belki de arkandaki yol, önündeki yoldan çok daha uzun.  Arkadaki yola bir bak!  Neler , neler yaşadın ! Neler neler bıraktın  ve kimler  kimler terketti seni. Elinde olmayan bir güç seni buralara taşıdı ve artık geriye dönme şansın hiç yok.

Şimdi keşkelerin ve iyi ki lerinle yüzleş. Bu yolda yalnız değildin.Senden önce,  senden sonra ve seninle  yola çıkanlar hep birlikte aynı yöne ilerlediniz. Pek çoğu bu yarışı bilerek veya bilmeyerek terk etti. Sen devam edenlerdensin. Peki; bu iyi mi? İşte bu sorunun cevabını şimdiden bilemezsin! Sen sadece sana çizilen yolda Yüce Güç  sana ( Dur!) deyinceye kadar ilerleyeceksin! Belki yürüyerek, belki koşarak, belki de; sürüne sürüne! İşte bu hallere hazır olman gerekir ve sen ne yapacağını bilmiyorsun.  Bunun için sıkma canını . Çünkü hiç kimse önündeki yolu nasıl aşacağını bilemez.

Zaman içinde kimsenin bilmediği iyi kötü sürprizler vardır. Bazen ayağına taş değer, bazen boşluğa basarsın, bazen uçar bir dala konarsın, bazen de sağlam olur adımların; bastığın yeri görür, gördüğün yere basarsın. Bu yol tamamlanıncaya kadar yapman gereken; iyiyi umut etmek, kötüye hazır olmak ve eninde sonunda bu yolun biteceğini bilmektir. Heybeni elinden bırakma, içinde sana ait olanları ihtiyacı olanlarla paylaş. Arka cebinde mutlaka bir umut taşı. En çaresiz olduğun anlarda ona tutun.  Bunca yıl yaşayıp da; gördüklerinin gerçek ve kalıcı olduğunu düşünüyorsan yazık sana! Bak! Şu konuda haklı olabilirsin. Belki gördüklerin gerçek ve kalıcıdır. O zaman şunu sorman gerekir kendine; evren gerçek ve kalıcı olsa da; sen gerçek misin? Sen kalıcı mısın? Doğru cevabı verdiysen eğer zamanını boşa harcama. Yaptığın her şeyin olumlu bir anlamı olsun. Yaşadığın sürece yaşamındaki bütün boşlukları,iyilik , güzellik ve mutlulukla doldur. Kalan gücünle gördüğün çapakları temizle. Sadece önüne değil, görebildiğin en uzak noktalara odaklan. Senden sonra bu yoldan geçecekler için ışıklı uyarı levhalar as. Belki bu ışığın senden geldiğini kimse bilmeyecek. Ama sen arkanda bıraktığın aydınlığın ne işe yaradığını hep bileceksin...
                                       ULVİYE KARA AKCOŞ
not; Bu yazı KENDİM İÇİN YAZDIĞIM BİR DİZİDEN ALINTIDIR. GENDÜME(KENDİME)anlamını taşır. Anadolu'da buğday ve nohutla pişirilen bir çorbaya verilen isimdir.  

07-12-2023