30 Ağustos Zafer Bayramı

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

Birinci Dünya Savaşı sonlarında, Osmanlı Devleti iyice zayıf düşmüş, sürekli küçülüyor, toprak kaybediyordu. Hiçbir yaptırım gücü kalmamıştı . Düzenli bir ordu yoktu. Halkımız aç ve perişan haldeydi. Kendi çevresini korumaya odaklanan saray yetkilileri çaresizlik içindeydiler. Topraklarımız emperyalist güçler tarafından işgal edilmişti. Azınlıkta kalan vatanseverler arasında iletişim yoktu. Kimse kimseye güvenemez haldeydi. Durumu iyi anlayabilmek için; KURTULUŞ SAVAŞIMIZI ANLATAN KİTAPLARI DİKKATLE OKUMAK, HİSSETMEK DOĞRU DEĞERLENDİRMEK GEREKİR!

İşte bu şartlarda Mustafa Kemal adındaki genç bir subay kendisi gibi düşünenleri bir araya getirerek düzenli bir ordu kurup ülkeyi bu çıkmazdan kurtarmaya karar verdi. Düşüncelerini bütün güçlüklere rağmen birer birer planlı bir şekilde hayata geçirerek iç ve dış düşmanlarla savaştı. O'na inananlar, tüm güçleriyle yanında oldu destek verdiler. Yüzlerce insanımız şehit düştü. Kadınlarımızı, bebeklerimizi acımasızca öldürenler, seri savaşlarla yenilgiye uğratılıp yurttan atıldılar. 30 AĞUSTOS 1922 TOPRAKLARIMIZIN DÜŞMANDAN TAMAMEN TEMİZLENİP ZAFERİN İLAN EDİLDİĞİ GÜNDÜR .

1923 Tarihinden beri kutlanmaktadır. 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI olarak, ilk kez Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'in katılımı ile Dumlupınar' ın Çal Köyü yakınlarında kutlanmıştır. Cumhuriyet Tarihi bütün okullarda tüm ayrıntıları ile zorunlu ders olarak okutulmalıdır. Gelecek nesillerin yakın geçmişimizi bilmek en büyük sorumluluğudur. İşte o zaman bu ülkede teröre, düşmanca düşüncelere ve irticaya geçit verilmez. Ülkemiz gelişmiş ülkeler arasında hak ettiği yeri alır.

Bütün bunlar elbetteki tarih kitaplarına sığmayacak kadar büyük bir destanın parçalarıdır. Tüm dünyanın hayret ve hayranlıkla izlediği bu dönem dünya tarihinin en önemli sayfalarına böyle geçti.

Bu savaş; bir ulusun, Mustafa Kemal önderliğinde yaptığı ve kazandığı mücadelenin tümünü kapsıyordu. İşte bu nedenle de 30Ağustos Zafer Bayramı yediden yetmişe tüm ulusumuzun bayramıdır. Şartların gereği bazı yıllarda , sadece askeri kesim veya okullarda kutlanmış olsa da; bütün vatandaşlar, bu bayramın önemini bilir, bayrağımız asar, yapılan kutlamaları izler, gururunu ta yüreğimizde yaşarız. Bu yıl da 30 Ağustos Zafer Bayramı şenlikleri yapılacak tüm ulusumuz bu bayramı coşkuyla kutlayacaktır.

Nice 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı özgürce ve ulusca kutlamak dileğimdir.

ULVİYE KARA AKCOŞ