Bandırma Belediyesi Özel Halk Otobüsleri !

BANDIRMA BELEDİYESİ ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ !

Değerli okurlar, bilindiği gibi Mehmet Cemal ÖZTAYLAN’ın Belediye Başkanlığı döneminde kent içi toplu taşıma hizmeti 49 yıllığına özelleştirildi. O zaman Bandırma'nın çeşitli semtlerine  insanları ücreti mukabili taşıyan, (dolmuş da denilen) Halk Otobüslerinde “BANDIRMA BELEDİYESİ ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ” yazıyordu.

Büyükşehir gelince şimdi  bu otobüslerde B.T.T. (Büyükşehir Toplu Taşıma) yazıyor!.

Ancak bu otobüsleri özel bir şirket “BANDIRMA ULAŞIM A.Ş. işletiyor.  Bu birim Bandırma Belediyesi'ne ne kadar bağlı ya da bağlı değil ,bu otobüslerin yönetiminde Bandırma Belediyesi ne kadar müdahil ya da neden müdahil değil onu bilmiyorum,vatandaşta bilmiyor! 

Böyle çok bilinmeyenli denklem olunca olan vatandaşa oldu. Gerek bilet fiyatları gerek vatandaşa davranış sıkıntıları ve diğer sıkıntılarda öylece yaşayıp gidiyoruz.

Şayet Büyükşehİri aşarak Belediyemizin bunlara müdahale yetkisi varsa, o zaman Belediyemiz, Denetim ve HAT yönünden büyük bir ihmalin içindedir.

Belediyemizin Yetkisi yoksa, 100 kilometre öteden Bandırma toplu taşıma işini Büyükşehir yönetiyorsa (ki sanırım öyle) daha büyük sorun ve elbette bu iş “Topal ördek” olur.

***

Masa başında yolcu memnuniyetine önem verildiğini beyan eden şirket yetkilileri de yolcuya ne kadar değer ve önem verildiğini araştırıp denetleyip saptadıklarını sanmıyorum,kimse de sanmıyor.

Öncelikle Bandırma'da güzergah ve durak sıkıntısı yaşanmaktadır, ama kimse buna kafa yormuyor. (Naçizane bir örnek ve öneri gerekirse) İnönü caddesi Eski Belediyenin köşesinden Kaşif Acar caddesine dönüp, (cadde daraltılıp tek yön yapılmadan) eski Devlet Hastanesinin yolundan yeni yapılan Pazar yerine ve Çınarlı, ya da Toki Kayacık bağlantılı bir hat konulamaz mıydı?.Yaşanan bunca sıkıntıya değer mi?

İhsaniye Mahallesi, 17 Eylül Mahallesinin Eski stadyumun arkasında kalan bölümü labirent  Cin çukuru: Ş.M.G Lisesi ve Eski Devlet hastanesi civarlarından, Levent’e, Cumartesi pazarına (kapalı pazara), Adliye’ye ve Devlet Hastanesine gidebilmek için İnsanlar, ya Karakol’un üst tarafındaki durağa, ya da Halk Bankası'nın önüne kadar iki üç kilometre yürümek zorundalar, ancak gidecekleri yere, kalan iki üç kilometrelik yola da ücret ödeyerek gidecekler ve bunun adı AMME hizmeti olacak! Geçiniz!.

Gerçekten "Amme hizmeti" ve yolcu memnuniyeti söz konusu ise o güzergaha toplu taşıma hattı konulmalıdır. Hem vatandaşa hizmet hemde özel şirkete gelir.İki tarafta kazansın.

İkincisi, bu otobüslerde  maaşlı şoför çalıştırılmakta, “Burada yolcusuna iyi davranan otobüs sahibi sürücüleri tenzih ederim” ama o maaşlı elemanların yolcuya, yaşlıya iyi davrandığı söylenemez. Herkes şahittir. Otobüste kartını okutmaya çalışan yaşlı insanların ve kadınların henüz yerlerine oturamadan, sürücülerin gaza basmaları, onları çok sıkıntıya sokuyor ve bu eziyet her zaman her durakta yaşanıyor. Belli ki şöforlerde mutsuz hıncını vatandaştan çıkarıyor.

Duraklarda bekleyen bir kişi varsa çoğu "şoför hazretleri!" Görmezden gelerek almıyor transit geçiyor. Bu agresifliğin muhatabı vatandaş mı olacak.

Yollarda hız kestirici yapay setlerden tüm agresifliğiyle tam gaz geçerken, arka koltukta oturan 20 santim havaya zıplayan yaşlı bir bey! “Kardeşim yavaş ol belim kakıldı” dediğinde şoförün yanıtını duyunca ağzım açık kaldı, aynen şöyle buyurdu hazret! “Sen de arabanın en çok hoplatan yerine oturmuşun yav”.

Bu mudur?. Belli ki ;arabada beş kuruşluk sermayesi yok bu sürücünün, öyle kullanılan arabada ne amortisör kalır ne de ön takım.

Buna benzer bir çok çirkin davranışlar var ve ben bunları gördüğümde hep şu gelir aklıma acaba bu elemanlar havuza değil de herkes kendine çalışsa yolcuya müşteriye böyle haşin davranabilirler mi? Böyle davrananlara mal sahipleri iş verir mi? Ya da git büyük kentlere dolmuşçuluk nasıl yapılıyor öğren de gel mi derler? Eğitim sorunu burada da gerekli. Anlatmak lazım bu emekçi kardeşlerimize.

***

İnsanlar varsa siz varsınız, halk sizin velinimetiniz, ekmeğiniz, unutmayın.

Sayın özel şirket yetkilileri : Öyle yolcu memnuniyeti, Amme hizmeti gibi süslü laflarla bu işler iyi yürümüyor. Önce yolcu memnuniyetine ve İnsana saygı gerektiğine inanılıyorsa, Belediye mi olur, Ulaşım A.Ş. mi olur kim yetkiliyse Kaptan sürücüleri uyarsın psikoteknik kurslarla  eğitsin. Özellikle 65 yaş üstü denilen yol ücretini devletin ödediği yaşlı insanların bazılarına çok kötü davranılıyor, sanki meccanen taşıyorlarmış gibi adamlarda bir surat, bir surat! 

Pazarcı esnafının vatandaşa davranışı düzeldi, pazara medeniyet geldi deniliyor,

Haydi biraz da bu Ulaşım A.Ş.de muhtemelen düşük ücretlerle çalıştırılan emekçi şöforlerimize insanca davranış eğitimi verelim, herkesin derdi sorunu var kimin yok ki! Ama burada bir kamu hizmeti veriliyor ve   toplu taşımaya da medeniyet gelsin ne dersiniz?... Esen kalın…

10-03-2020