Bayram Teğet Geçmesin

BAYRAM TEĞET GEÇMESİN 
İnsanlar arasında yardım ve dayanışmanın arttığı, birlik ve beraberliğin pekiştiği, saygı, sevgi , sabır ve kardeşliğin daha güçlü olduğu islam dünyasının kutsal ramazan ayı bitti. Bu dine inanan insanlar bir ay boyunca oruç tutup ibadet ettiler. Herkes kendi şartlarının elverdiği kadar orucunu tuttu , ibadetini yaptı. ALLAH kabul etsin. Bu kutsal dönem; ibadetlerin yapıldığı özel bir süreç olmanın dışında gözümümüzü, kulağımızı, dilimizi, elimizi diğer organlarımızı ve aklımızı hatalardan, günahlardan arıtıp nefsimizi eğitmemiz için vardır. Kimsenin ibadeti eleştirilmemeli her zaman olduğu gibi ALLAH ile kul arasına asla girilmemelidir. 
Bizim ramazan bayramı olarak adlandığımız bu bayram arap ülkelerinde şükür bayramı olarak kutlanıyormuş.( Ramazan sözcüğünün karşılığı, arapça iftar demekmiş. Ramazan bayramı, son iftar yemeğini takip ettiği için bu bayrama, şükür bayramı adı verilmiş . Türkçe söylenişi şeker sözcüğüne benzediğinden bizde şeker bayramı olarak değişikliğe uğramış. Ramazan sözcüğünün, bunun dışında iki anlamı daha varmış; birincisi ilk ve son bahar aylarında yağan yağmurun havadaki ve yerdeki tozu bastırıp temizlemesi, ramazan ayında insanların günahlarından arınmasına benzetilmiş, ikinci anlamı ise kızgın taşların üzerinde yürüyen insanların ayaklarının yanması insanların çöl sıcağında yanıp kavrularak eziyet çekmeleri anlamına geliyormuş.) Şükür kelimesi dilimize şeker olarak yansıdığı için biz bu bayrama şeker bayramı da diyoruz ya! Bu sözcükle birlikte, bayramda çocuklara şeker dağıtma, tepsi tepsi tatlılar yapıp eşe dosta ikram etmek de bir gelenek haline gelmiş. 
Oysa bu gün şekerin insan sağlığına zararlı olduğu tıbben kabul edildi. Hepimizin, özellikle de çocukların bağımlılık yapan bu maddeden uzak durmaları gerekir. Kıtalardan kıtalara yayılan inanç ve geleneklerin geçiş anında değişime uğramasının ne yazık ki bu tür sonuçları olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Ne yazık ki; her duyduğumuzu araştırıp anlamadan bizim kimliğimize ne kadar uyup uymadığını bilmeden cahilce yapacağımız taklitler, kötü alışkanlıklar olarak sıkıntı yaratabiliyor. Olabildiğince şekerden uzak kalarak eş dost ve akraba ziyaretleri yapalım. Bu güzel dini bayramımızı; ramazan ayında tazelediğimiz, bizi iyi insan yapan değerlerimizin kıymetini bilerek kutlayalım. Şekerden uzak duralım ama; bayramın bize teğet geçmesine izin vermeyelim. Bayram namazına giden erkeklerin güler yüzle karşılandığı, özentili sofralarda ailecek kahvaltıların yapıldığı, çocukların uygun hediyelerle sevindirildiği, kırgınlıkların silinip samimi kutlamaların yapıldığı, yaşlıların gönlünü alıp; fitre , zekat ve kefaretlerle ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüreceğimiz hayırlı bir bayram yaşayalım. 
ULVİYE KARA AKCOŞ