Cumhurbaşkanımız Konuştu

CUMHURBAŞKANIMIZ KONUŞTU

Corona virüs salgını hakkında Sayın Cumhurbaşkanı'mız beklenen konuşmayı yaptı. Saygıyla dinledik. Kendimizce önemli bulduğumuz cümlelerin altını kırmızı, kalın uçlu kalemle çizdik. Her bir vatandaşın kafasına üzerinde onlarca kesit bulunan birer kristal küre taktıklarını varsayıyorum. Her kesitten başka başka kesimleri görelim, dünyayı sadece kendi bulunduğumuz ortamdan ibaret sanmayalım diye.

Bir kesitten baktığımızda tuzu kuru insanları görüyoruz. Yazlığı, kışlığı, arabası, bankada geleceğinin güvencesi bir miktar yatırımı var. Çoluğunu çocuğunu okutmuş evini , işini kurmuş vatandaş. Allah düzenini bozmasın. Güzel şey bunlar. Böyle rahat konumda olup da gözü doymayan, daha fazlasını isteyen varsa onların da gözünü toprak doyursun. Ne diyelim. Bu gördüklerimiz, tüm kürenin kaçta kaçını oluşturuyor? Bakın bunu görmek için; kürenin içinden değil dışından bakmak gerek. Kürenin içinden bakınca sadece baktığınız kesitten görünen kesimi görebiliriz.

Geçin, bir başka kesitten bakın; Buradan görecekleriniz diğer kesitten gördüklerinize benzemiyor. Burada felaket yaşanıyor sanmayın. Herkes sessiz sakin. Herşey yolunda görünüyor. Çünkü buradan gördüğünüz insanlar; şükretmeyi , elindekiyle yetinmeyi öğrenmişler. Öyle ya insan karnı; tuz ekmekle de doyar, baklavayla, pastırmayla, kebapla da doyar. Yalan mı? Maksat yaşayacak kadar yemek ve doymaksa, şükür etmek gerekir. Şükreden insan sakin olur, sessiz olur. Bunu bilmekde fayda var. Bilmiyorsan da din ve devlet adamlarımız işbirliği ile size bunu öğretirler. Bu kesite fazla takılmaya gerek yok!

Bakın bu kesitten ne görünüyor? Adamın biri almış benzin bidonunu tepesine döküp kendini yakmaya çalışıyor. Niye? İşsizmiş, çoluğuna çocuğuna yiyecek götüremiyormuş. Biri de esnaf kredisi alamamış. Prosedürü tamamlamasına imkan yokmuş. Hani kedileri ciğer vereceğim diye çağıran adam; ciğeri sırığın tepesine bağlayıp oradan göstermiş, kedicikler ulaşamamış ya ciğere. İşte aynen öyle. Esnaf bu krediyi alabilmek için gerekli evrakları tamamlıyamıyormuş bir türlü....Bu kesitten bakınca insanın içi darlanıyor. Bence geçin başka kesite. Aneeeey! Burada sanırım şenlik var. Bir dede çıkmış ortaya bel kıvırıp gerdan kırıyor. Etrafındakiler de el çırpıp tempo tutuyor. Emekli maaşını peşin peşin almış harcamış. Oynamayıp da ne yapsın?Biz oyun seven bir ulusuz. Düğün yapar para saçarız ortalığa. Davullar güm güm vurulur. Çoluk çombak bir oyun, bir göbek...Değme gitsin. Kıyamet düğün için alınan kredi borcu ödenemeyince kopacakmış. Kopsun anasını satayım, nerden inceyse ordan kopsun. Oyna dedem oyna. Emekli maaşına daha çook zaman var. O gün gelinceye kadar Oyna ki ; vakit geçsin. Bakarsın corona size de uğrar, alır götürür seni. Gerİde kalanlar düşünsün... Yansı bal mumlar yansın. Borçlulular ... alsın.

Bu kesitlere bakmakla bitmez. Çıkar kafanı kristal küreden. Bak şimdi; her yer aynı.

Sen şimdi ülkenin durumunu Sayın başkandan dinle. Bulandırma kafanı. İspanya'ya uçak dolusu, İtalya'ya gemiyle sıhhi yardım göndermişiz. Bize de iban numarası verdi. Toplumun her kesiminden Yasin' i Şerif gönderenler de olacak Hatim gönderenler de. Dua yağacak eminim. Ülkemiz dua ile ayakda duruyor. Ben duanın gücüne inananlardanım. Bazı ödemeler ertelenmiş. Mısırdaki dedesi ölünce miras alacak olanlar o zaman ödeyecekler de. Dedesi çulsuz olanlar ne yapar onu bilmiyorum. Yükselen inen rakamlar var onların hesabını ilgilenenler yapacak. Programlarda kaydı olan iki milyon aileye biner lira yardım verilecekmiş. Tanıdığınız , programa kayıtlı biri varsa müjdeyi verin. Benim tanıdığım yok. Bazı öğrenci yurtlarında ücretler dört ay alınmayacak. Hazır bedavayken öğrenciler yurtlara postu sersinler diyeceğim ama şu anda o binalarda yurt dışından gelenlere karantina uygulanıyor. Sağlıkçılarımız hediye internetlerini güle güle kullansınlar. Kendi yağımızla kavrulabilen ülke olduğumuzu söyledi de neden soğan , saman, pirinç , patates v.s ithal ettiğimizi birilerinden öğreneceğiz. On bir milyon dolar hayır severlerimizden destek gelmiş. Bakanlarımız ve kabineye eşlik eden değerli insanlarımızdan beş milyon liranın üstünde bağış yapılmış. Kendilerine sonsuz teşekkürler. Yedi aylık maaşını bağışlayarak kampanyayı başlatan Sayın Cumhurbaşkanı'mızı da en büyük teşekkürü ayırdım. İnanıp inandırınız ki bu ülke batmaz. Yazımın altına yapacağınız yorumlar sizi bağlar karışmam haberininiz olsun. Kalın Sağlıcakla!

ULVİYE KARA AKCOŞ/31-03-2020