Elbette Geçcek Gitcek

      ELBETTE GEÇÇEK GİTCEK
 Uzay dediğimiz boşluk sürekli değişim içinde. Bulutlar yer değiştiriyor, toprak sürekli kendini yeniliyor, Küçükler büyüyor. Ömrünü tamamlayanlar yeniden başlamak üzere doğaya karışıyor. Canlılar mutasyon geçiriyor. Gök cisimleri şekilden şekile giriyor.
 İnsanlar da bu  değişime ayak uyduruyorlar. Biz  dünkü biz değiliz. Değişimin her aşaması öyle keyfimize göre olmuyor. Bugün beni üzen, yoran şartlar; yarın bir başkasının karşısına dikilip onu zora sokuyor. Birinin yararına olan, ötekine zarar veriyor. Değişim; zorda olanın umudu... Neyse ki her şart ve her konumda umut var!
 Koca dünya, tüm gelişmişliğine rağmen mini minnacık bir virüsün karşısında nasıl da çaresiz kaldı. Hani uzay yolculuğu? Hani kilometrelerce uzak yerlere bir iki tuşla görüntülü bağlanmayı sağlayan teknolojı? Hani uğruna  can verilen petrol, altın , elmas? Süleyman'ın Harun' un o hiç bitmecek sanılan hazineleri. Hepsi geçti, hepsi gitti, hepsi bitti...Yeni Süleyman' lar, yeni Harunlar  tuttu  köşeleri. Ama hiçbiri sonsuza dek kalıcı değil. Kısacası kerser de sap da dönecek. Kısacası her hesabın da  bir finali olacak. GEÇÇEK , GİTCEK, BİTCEK!
 Tarkan bir şarkıyla bunu hatırlatıverdi topluma! Yerinden memnun olanların yüreği hopladı.( Ne yani bu sözler bize mi?) diye uykuları kaçtı.  İçinde bulunduğu şartlardan memnun olmayanların da yüreği hopladı. Kurtulacaklarına dair bir umut buldular şarkının sözlerinde.
 Sanki kimse bilmiyor değişim içinde olduğumuzu. Sanki herkes bulunduğu yere kazık çakacak!  Değişim;Tarkan bu şarkıyı söyledi  diye değil, doğanın işleyişi bu olduğu için, her taş yerinden oynayacak.  

Evet; geççek, gitcek, bitcek...
Bazı arkadaşlar da şarkının sözlerine takılmışlar; TDK'nun kurallarına uymuyormuş. Radyo ve TV lerde söylenmemeliymiş!... Hey Allah'ım! ( Buyur burdan yak! ) derler ya . işte tam da öyle! Sanki Radyo TVlerde söylenen tüm şarkı ve  türküler TDK' nun denetiminden geçmiş!

 Ülkemizin yedi bölgesinde konuşulan türkçe sözcüklerin her biri ayrı şive ile söylenir. Birini dediğini diğeri anlamakda zorluk çeker. Bu şivelerin hepsi dizilerde, söyleşilerde  kullanılır. Her bölgeye ait şarkı, türkü; o bölgenin şivesiyle okunur. Tarkan'ın bu şarkısını engellemekse niyetiniz, bu yoldan başaramazsınız. Müzik kalitesi hakkında ise konunun uzmanları değerlendirme yapacaklardır. Güfte ve bestenin Sezen Aksu' ya ait olabileceği söyleniyor. Doğrusu bana da öyle geldi. Her kim yazıp bestelediyse, doğrusu damardan girdi. Melodi kulağa hoş geliyor. Sözler, kimini ürkütüyor, kimine umut veriyor... Bence, yakında Tarkan, bu şarkıyı ingilizce sözlerle dünyaya duyuracak. Pandemiden bıkan, savaş içinde yaşayan, baskı ve zulüm gören, dünyadaki; hava, su ,toprak,düşünce ve bilişim kirliliğiden bıkanlar, şarkıyı söyleyecek , dinleyecek.
İşgillenenler varsa; onlar da dingildemeye devam edecekler.
                          ULVİYE KARA AKCOŞ BANDIRMA/20-02-2022