Gülmesen de Gülümse

GÜLMESEN DE GÜLÜMSE
      İnsanları genel de seviyorum. Genelde diyorum; aslında yakın zamana kadar, herkesi seviyordum. Güzel, çirkin,iyi, kötü demeden. Irk, cins , dil, din, ırk ayırmadan.  Salyalı sümüklü çocuklar, huysuz, nemrut yaşlıların zaten  masumiyetlerini severim de, yuva yıkan insanların, cinayet işleyenlerin, tacizcilerin, hırsız ve uğursuzların bile bir acınılası yanlarını bulabiliyordum. Ne bileyim ruhsal bir bozukluk, kötü bir geçmiş, dejenere ortamlar, şanssızlıklar insanları kötü yapabilecek olasılıklardı bana göre.  En kötü diye tanımlanan kişinin bile; kötü olmak için haklı nedenleri vardır diye düşünüyordum.   Elbette herkesi aynı kefeye koymuyorum. Elbette benim de kendimce bir değerlendirmem var. ... Belki de; görmek istediğim insan profilinin, beynimde yarattığı algı bu. Her insan iyidir, iyi olmalıdır. Belki bu kadarı aptallık, salaklık, gereksiz iyimselik!
       Ne oldu? Nasıl oldu? Başıma; ben görüp hissetmeden koca bir  taş mı düştü, yoksa biraz akıllanmak, gerçekçi olmak için bu günü mü bekledim  bilmiyorum.  İçimden lav gibi bir tepki yükseliyor. Olmaz diyorum, olamaz diyorum... İnsan bedeninde yaratılmış bir varlık; bana bu kadar  sevimsiz, bu kadar itici, çirkin, kötü, iğrenç geliyor olmamalı... Ama gerçekten yüzüne bakamıyorum, sesini dinliyemiyorum, varlığını kabul edemiyorum. Neyse ki; yakınımda yaşayan, katlanmak zorunda olduğum, karşılaşmam gereken biri değil. Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesinin rafine gençlerine söylenen sözler beni deli ediyor.  Çocuk istismarlarına çıldırıyorum. Eğitim hakkının dengesiz dağılımı canımı yakıyor.
       Gülmeyi bilmeyen insanlara tepkiliyim. Gülmek insan yüreğindeki sevginin yüze yansıması, yüzde şekillenmesidir. Gülen insanın yüzünde ışık olur. Bu ışığa bazıları( NUR) der. Gülmeyi bilmeyen insana da nursuz denir. Sırıtmaktan söz etmiyorum.  Yerli yersiz atılan kahkahalar da gülmek değildir.  Bu ifadeler gülmenin dejenere olmuş halidir. Gülmenin ve gülümsemenin bir sebebi olur. Bazen bu sebep o kadar derinlerdedir ki; bulup çıkartamazsın.
       Gülmek gülün açılmiş hali ,gülümsemek ise gonca halidir. Bir de gülme ve gülümsemenin  tomurcuk hali vardır. Yüreği sevgi dolu insanların  yüzünden hiç eksik olmaz. En acı günde , en zor zamanda bile kaybolmaz. Yüzümüzdeki tomurcuklar kuruyup solmasın. Goncalarımız, açılmış güllerimiz olsun. Yüreğimizdeki sevgi, dejenere olup yüzümüzde sırıtma veya itici  kahkaha olarak  görünmesin.
       Anneler günü  ile aklımda yazmak istediğim olumlu cümleler vardı. Eşim televizyonu açtı; görmek istemediklerimi gördüm, duymak istemediklerimi duydum bir anda. Aslına her gün farklı bir şekilde önümüze çıkıyor, bozuk adalet, rant savaşçıları, çirkin siyasetçiler. Bunları da doğuran, büyüten biz anneler değil miyiz? Belli ki bir yerlerde bazı hatalar yapılıyor, bu hataların sonuçları tusunami gibi artarak üstümüze üstümüze geliyor şimdi. Yapılacak şey; daha dikkatli olmak, daha çok düşünmek, daha çok bilgi sahibi olmak, sormak , sorgulamak, araştırmak...
      Çirkinliğin giderek arttığı ortamlarda anne olmak  büyük sorumluluk!
                                 ANNE RUHU TAŞIYAN , ÇOCUĞA EMEK VERENLERİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN!
                                               Ulviye Kara Akcoş

08-05-2022