Hem Dost,Hem Düşman

HEM DOST HEM DÜŞMAN 
Çok güzel, çok zengin ve çok akıllı olmak ! Bunlara sahip olduğunda, çok mutlu olacağını sanan ve bunlara sahip olmak için tüm gücünü sarfeden insanlar vardır. Oysa çok güzel olmak için illaki genlerimizde bir alt yapının olması gerekir. Orantısız bir vücudu altın orana ulaştırmak mümkün değildir. Büyük küçük operasyonlar, makyaj ve hileleri, yapay kalçalar, göğüsler, kaslarla noksanlar tamamlanır ama asla ideal ölçülere ulaşılamaz. Mesela ne yaparsanın yapın insanın boyunu azami 8,10 cm den fazla uzatamazsınız. O da son derece pahalı ve uğraşlı iş. Sadece bir ölçüde, olduğundan daha uzun görünme sağlanabilir. Çook zengin olmak için de; ya illegal yollardan geçilir veya mirasa konmak gerekir. Ha bir de milli piyango, define bulma şansı.

Akıl sonradan kazanılmaz , sadece bir miktar geliştirilebilir. Diyelim ki; bunlardan bir veya bir kaçına sahip oldunuz. Mutluluk garanti olmadığ gibi, aksine çoook zengin, güzel veya akıllı olmak insanı mutsuz ediyormuş. Bu insanların doyumsuz, sapkın, ve huzursuz olma ihtimali % 99 muş. Çünkü; çoook güzel insan, kendinden daha güzel birinin var olması düşüncesine bile katlanamıyormuş. Bir toplulukta herhangi bir nedenle sönük kalıp dikkat çekemezse, saçma davranışlar sergiliyor, saldırganlaşıyormuş. Yaşlılığı asla kabul edemiyormuş. En ufak bir rahatsızlık anında renginin solması, bir uçuk, bir sivilce onu gereğinden fazla etkiliyor, hastalanmasına sebep oluyormuş. Güzel olduğu için kendini herşeyin en iyisine layık görüyor, bir türlü eş seçemiyor, hiçbir şeyi beğenemiyormuş. Bütün bu ruh haliyle geçimsiz, gergin ve mutsuz oluyormuş. 
Çoook zengin insan; çevresindeki insanların kendisine para için yaklaştıklarını düşünüyor, kimseye güvenemiyormuş. Her an saldırıya uğramaktan, varlığını kaybetmekten korkuyor paranoyak oluyormuş. Her istediğini para ile elde etme alışkanlığı gelişiyor etik değerlerini kaybediyor, sevimsiz ve itici oluyormuş. Çevresindeki insanları para ile imtihan ediyor, hata üstüne hata yapıyormuş. 
Çok akıllı insan aklını iyiye kullanmakta zorlanıyormış. Sürekli sıradışı düşüncelere kapılıp sosyal dengelerden uzaklaşıyormuş. Kimsenin düşüncesini beğenmiyor, dost edinemiyor, eğitimi reddediyormuş. Hatta en acımasız işkence aletlerini, kimyasal silahları bulanların, zararlı bilisayar oyunları hazırlayanların, seri katillerin, illegal örgütlerin başında türlü suçlara imza atıp bir türlü yakalanamayan haydutların, uluslar arası dolandırıcıların kontrolsüz üstün zekalara sahip oldukları biliniyor. Bütün bunlara dayanarak büyüklerimiz ; para, akıl ve güzellik çok fazla olunca, insana hem dost hem düşmandır demişler.
Yakın çevremizde çooook zengin, çoook akıllı ve çoook güzel insan varsa dikkatli olmakta fayda var demek ki! Bir de bu değerlerin, dengemizi bozacak kadar fazlasına sahip olmaya özenmeyelim. Güzelliğini, parasın, üstün zekasını idare edemeyen kötüye kullanan ve bunun zararını gören insanlardan ibret alalım. 

Yılbaşı yaklaşıyor. Şans oyunlarına rağbet artıyor. Milli piyangodan geçmiş yıllarda zengin olmuş insanları hayatını inceleyin; çoğuna mafya musallat olmuş rahat vermemiş. Yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmış insanlar. Bir kısmı bu paranın hiç bitmeyeceğini sanmış, çılgınca harcamış, kötü alışkanlıklar edinip tükenmişler. Bir kısmı, çok parayı görünce sapıtıp zıvanadan çıkmış. Paranın değiştirdiği hayatlar hüzünle son bulmuş, zengin olmadan önceki hallerinden daha kötü durumlara düşmüşler.

( Ben kazandım!) diye başlayan( Ben bittim.) diye sonlanan yaşamış bir öyküyü paylaşıyorum izninizle. ABD' li Jock Whittaker' in biletine 2002 yılında 410 trilton lira para çıkıyor. Bu ülkede kazanılan en büyük ikramiye. O günden sonra 7 defa evi 3 defa arabası soyuluyor. Adam herşeyi para ile satın alabileceğini düşünüyor. İçki ve kumara düşkünlüğü her geçen gün artıyor. Ödemediği federal vergi 20 milyon dolara ulaştığı halde devletin uyarılarını dikkate almıyor. En yakın dostu içkisine ilaç koyup 2000 dolarını çalıyor. Torunu Brandi fidyeciler tarafından acımasızca öldürülüyor. WHATKER'in Virginia eyalet mahkemesinde iflasını bildirirken verdiği son ifade( Mutluyum.O uğursuz paradan kuruş kalmadı.) oluyor. Bu milli piyango zenginlerinden milyonlara sahip olup hayattan bıkanlardan sadece bir tanesi. Bu insanların tek ortak noktaları para ile mutlu olamadıkları. Umarım şans yüzümüze güler ama sonumuz onlara benzemez. Biz sahip olduklarımızla mutlu olmayı seçelim en iyisi...
ULVİYE KARA AKCOŞ

Bandırma Gerçek Medya