Hoop Dedik Abi Bandırmalı Mısın?

HOOOP DEDİK ABİ BANDIRMALI MISIN?
(Hooop dedik abi bandırmalı mısın?) bu cümleyi bir sürücü kardeşimizin söylediği belli. İyi de kime söylüyor? Trafik olan bir yolda ; yolu ortalayıp rahat rahat yürüyen yaya kardeşimize. Onu da anladık. Niye bandırmalı mısın diye soruyor?
İşim gücüm, derdim tasam yok ya şükürler olsun! Takıldım bu cümleye. Bizim buralarda kaldırımlar biraz dardır. Bazı yerlerde yoktur bile. İki kişi hele bir de yanında çanta bavul benzeri birşey taşıyorsan, karşıdan da gelenleri hesap edersek, yürümek imkansızdır. Eeee, şöyle yolun ortasına doğru biraz akış zorunlu olur. İlk sebep bu olabilir diye, bu ihtimali cepte tutalım. Başka nedenler olabilir mi? Örneğin bandırmalı, kendini cengaver sanıp ölüme meydan okuyor olabilir mi? Belki de yolu ortalayıp yürürken, insan kendini o yörenin tek sahibi sanıyor, egosu yükseliyor, ne bileyim ben, bi havalar geliyor üstüne ... filan... Okey ! Bu da dursun cepte... İnsan, neden kaldırım varken yolun ortasından yürür? Konya Ovası mı burası? Kosova Meydanı mı? Ne yapıyorsun arkadaş sen? Nereye gidiyorsun elini kolunu sallaya sallaya? Mazallah ya bir kaza olursa? Ha diyorsun ki; o sürücünün sorunu. Baktın gördün önünde bir yaya var! Yavaşla, direksiyonu, sağa kır, sola kır, bir geçiş alanı yarat kendine. Olmadı dur! Frenin yok mu senin? Bu fren niye icat edilmiş, ne işe yarar bilmez misin? Altında araban var diye alçak dağları sen, yüksek dağları babanla ikiniz mi yarattınız? Duracaksın... Saygın olacak yaya vatandaşa!
Acaba diye diye düşünürken, sabahı ettim bak senin yüzünden. Neyse; canım Bandırma 'ma ve bandırmalıma feda olsun uykularım. Yeter ki çözelim şu cümlenin anlamını.( Hoop dedik abi, bandırmalı mısın? ) deyince gücüne gidiyor insanın. Altını dolduralım bu cümlenin. Bir ağırlığı, bir anlamı olsun değil mi ya?
İster inanın, ister inanmayın düşünmekte fayda var. Bakın aklıma ne geldi. Bandırma' nın rüzgarı , fırtınası boldur ya!!!! Rüzgar fırtına bol olunca ne oluuur? Dükkan kapılarına asılı tabelalar salıncak gibi, gacır gucur sallanır. Şırraaak diye düşebilir her an. Cam içine konan saksılar patır patır dökülür milletin tepesine..Yalan mı? Öyleyse ne yapmak lazım? Kaldırımdan, duvar diplerinden yürümeyeceksin1; Ortala yolu; rahat rahat yürü git, gideceğin yere! Ohhh missss!,
Kaldırım ve duvar dibi dediğin yer de çok tekin değil aslında. Çok çok yakınım biri, boyu bir doksana yakın. Aklınca kendini güvenceye almış, kenardan kenardan giderken; bir evden yola doğru yarım metre uzatılmış kombi borusu coooort diye taaa gözüne giriverdi yemin olsun. Aman Allah'ım; aklımız yerinden oynadı. Şükürler olsun korktuğumuz başımız gelmedi. Buz koyduk, doktora koştuk birkaç gün içinde atlattık olayı. 
Ah benim canım Bandırma'm, ciğerim bandırmalım. Herşey güzel olsun istiyorum. Çarpık kentleşme engellensin. Geniş, ferah yolların, parkların , yeşil alanların olsun. Tiyatro, konser salonların dolup dolup boşalsın. Kocamaaan kocaman otoparkların olsun. Sürücüler de yayalar da trafik sıkıntısı yaşamasınlar. Sosyal yardım kurumları yıkık dökük mekanlarda kira vererek çalışmak zorunda kalmasınlar. Sivil kuruluşlar etkinliklerini artırarak devam ettirsinler. Limanımız ve yakın çevremiz atıklardan arınsın. Angus ve çöp kokusu yerine, mis gibi Bandırma havası soluyalım. Pazar yerleri ve satış merkezleri denetlensin. Organik beslenme olanaklarımız olsun. Bir vatandaşımız kapalı kutu peynirden çıkan yabancı maddeyi ilgililere gösterip bilgi vermek için kapı kapı dolaşmak zorunda kalmasın. Devlet dairelerinde görmeye alışkın olduğumuz Atatürk resimleri kaldırılmasın. Atatürk' e benzetmekte zorlandığımız minik çerçeveler gözden ırak köşelerde değil; düzgün, gerçek Atatürk fotorafları uygun çerçeveleriyle hak ettiği yerlere asılsın. Bandırma tarihinde imzası olan binalar, yıkılıp okulların, sokakların adı değişmesin. Çimlerin üzerine yayılıp çekirdek çitleyen öbek öbek çöp biriktiren kardeşlerimiz kendilerine çeki düzen versinler. Çalışanlara saygı duyalım , işsizlere iş bulunsun. Toplum olarak gördüdüğümüz yanlışları düzeltip güvenlik görevlilerine yardımcı olalım. Belediye başkanı ve muhtar adaylarımıza eşit şans tanıyalım. Güllük gülüstanlık ilçemizde mutlu mesut yaşayarak büyükşehir olma yolunda güvenle ilerleyelim.
ULVİYE KARA AKCOŞ