Hoş Geldin Ramazan..Din Akıl ve Eğitim

HOŞ GELDİN RAMAZAN 
DİN AKIL VE EĞİTİM 

İslam alemi ramazanı saygı ve sevgi ile karşılıyor. Birlik ve beraberliğin, paylaşımın, iyi ve doğru iletişimin önemimi bir hez daha gözden geçireceğiz. Ruhumuzu ve bedenimizi iyi güzel ve doğrulara yönlendirip irademizi YÜCE ALLAH'IN huzurunda eğiteceğiz. 
Din her insanın, kendine ait akıl mantık ve şuuru ile oluşturduğu üçgenin içine alıp kabul ettiği inanç olgusudur. Bu olgu, bilgilerin ve düşünme alanlarının genişleyip farklı etkileşmesiyle tamamen yok olabilir veya değişikliklere uğrayabilir. İzan duvarıyla çevrili akıl mantık şuur üçgeni tamamen kapanırsa insan fanatik olur. .Kökten dinçilik buna en iyi örnektir ve bütün dinlerde vardır.IŞİD denen örgütün katliamları hangi inanca sığar?

Eğer bu üçgenin duvarları geçirgense yeni bilgi ve düşüncelerle beslenir. Net gelişmemiş, şekillenmemiş kişilerde bu üçgen dışarıdan gelecek olumlu olumsuz etkilere açıktır. İzan duvarını kendi kontolümüz altında tutmamız gerekir. Ramazan bu eğitimin yapıldığı en önemli zaman dilimidir. Bu dönem aynı zamanda din sömürüsünün de en fazla yapıldığı hassas bir süreçtir.
Ben kendi adıma her dini paylaşıma bu nedenle çok olumlu bakamıyorum. Çünkü din kişiye özel olmalı, şahış ulaşmak istediği bilgiyi kendi sorup, arayıp bulmalıdır. Baskıyla veya kendini görevli sanarak doğru bildiklerini topluma farklı nedenlerle enjekte etmeye kalkan pek çok insan vardır ve her geçen gün sayıları artmaktadır. Paylaşım sitelerinde farklı ulusların kültürlerini din maskesi ile insanlara sunan ve iyi niyetli insanların beynini yıkayıp akıl mantık ve şuurumuza ters düşen düşüncelerle dokumuzu bozanlara fırsat vermemiz gerekir.

Bir erkek kendine üç kadını hak, kadına şiddeti reva görüyorsa, hele bir de kadın bu düşünceye katılıyor duruma uyum sağlıyorsa bunu neresi, din neresi imandır? Bu traji komik durum, akıl mantık şuur üçgenimizin işgali değil de nedir? İyi niyetle yapılmış güzel temennilerin duaların arasına sıkıştırılmış tuzaklara düşmeyip, akıl ve mantık süzgecinden geçirmeden her dini paylaşıma inanıp kapılmayalım. Baş örtüsü aslında gerçekten güzel bir aksesuardır. Kadın kendini bir örtü ile daha güzel daha cazip hale getirebilir veya öyle hisseder. Başını örtmek de diyer kıyafet seçımlerinde olduğu kişinin özgür iradesindedir.Ancak bu gün örtü; bağlama şekliyle ya da rengiyle tarikatların sembolü, mesajı olmuştur. Dini inancım gereği başımı örtüyorum diyen pek çok kardeşimiz hangi tarikata hizmet ettiğinin farkında bile değildir. Bir bez parçasını kullarak akıl mantık şuur üçgenimize sızılmasına izin vermeyelim.

DOĞRU KAYNAKLARDAN BİLGİ EDİNMEK, BU BİLGİLERİ AKIL SÜZGECİMİZDEN GEÇİREREK KULLANMAK EĞİTİMİN ŞARTLARINDAN BİRİDİR !

İslam aleminin kutsal Ramazan Ay' ı insanlığa sağlık huzur, mutluluk, bolluk, bereket ve barış getirsin. Yapılan ibadetlet kabul bulsun. 
ULVİYE KARA AKCOŞ- BANDIRMA