İtibardan Tasarruf Ederek

İTİBARDAN TASARRUF EDEREK

Eskiden, sahnede söyleyeceklerini unutan sanatçıya neler söylemesi gerektiğini hatırlatan, bir köşeye gizlenmiş kişiler vardı ve onlara suflör denirdi.

Zaman ilerledi, bu kişilerin yerini ekranlar aldı. Adına elektronik suflör dendi. Sahnenin uygun yerlerine seyircinin göremeyeceği şekilde yerleştirilmeye başlandı.

Zaman biraz daha ilerledi, ekranları değişen elektronik suflörler ortalık yere çıkarıldı, adları prompter oldu. Haber sunucuları için kolaylık olsun, yayın akışında aksaklık olmasın diye kullanılan prompterleri ‘politika sanatçıları’ da keşfetti.  

Bu politikacılar uzman kişilerin hazırladığı nutuklarını cam ekrandan okumaya başladılar.

Yazılanlar, prompter ekranından kaydıkça kürsünün önündeki kalabalığın sağ ve sol taraflarına bakıyormuş gibi yaparak o noktalara yerleştirilmiş teknoloji harikasından okunmaya başlandı. Parmak sallayıp konuşmaya ruh katılmaya çalışıldı. Söylenmesi zor kelimeler, akılda tutulması zor sayılar bir çırpıda dile getirilirken “Ne hatipmiş, ama…” havasına girildi.

“Nereden nereye gelindi,” diyerek hologram teknolojisi kullanılan mitingler yapabilirlerdi, ama yapmadılar. Aynı anda beş ilde, on beş ilçede alanlarda olma fırsatını kaçırdılar.

**

Neyse, eşit şartlarda olmasa da seçimler yapıldı, oylar sayıldı.

Cam ekrandan kayan yazıları okuyan prompterli politikacılar kaybetti!  

Atatürk’ten, demokrasiden, parlamenter sistemden, laiklikten yana olanlar; yüzü medeniyete dönük, devletin dininin adalet olduğunu kabul edeler, halkın refahını gözetenler kazandı.

Pek de iyi oldu.  

2/2

**

İlçemizde:  

Cumhuriyet Meydanı’nın “takılacağım, düşeceğim” korkusu yaşatan kırık karolarını söktürüp yenilerini döşetmekle işe başlayan anlayış,

“Hoş geldin!”

Kapalı Pazar yerindeki alışveriş arabalarını “çalıyorlar” diye kilit altına alan “tepeden inme” anlayış,

“Güle güle…”  

**

Ülkemizde:  

Halktan, hukuktan yana, çevreye duyarlı, kenti insana ve hayvana yakışır kılmaya çalışan seçilmişler, ‘şehrin emanet edildiği güvenilir insanlar’ işiniz kolay değil.  

Bilmelisiniz ki itibardan tasarruf ederek, ranta bulaşmayarak, liyakatli insanlarla yapacağınız her iyi şeyin arkasında halkın desteği olacak… 

 

Yolunuz açık olsun

06-04-2024/ BANDIRMA