Taliban ve Molla Rejimi

Taliban ve Molla Rejimi

Tariflerde:

Değişim, var olanı geliştirmek…

Dönüşüm, yeni bir hal yaratmaya, oluşturmaya denmektedir.

Mesela, Bursa’nın Koza Han’ı dünden bugüne yapılan düzenlemeler ile fiziki yapısı, çevresi, ısınma sisteminden kullanım biçimine kadar değişmiştir, değiştirilmiştir. (Düzenlemeler, restorasyonlar ile değişen, modern bir ticaret merkezi haline gelen bu hanın içinde adını aldığı ‘ipek kozası’ halen alınıp satılmaktadır.)

Ticaretin konusu ipek kozalarını ören canlı, bir tırtıldır. Tırtıl, önceleri küçücüktür. Bolca dut yaprağı yedikten sonra on – on beş kat büyür. Salyası ile kendine koza dediğimiz güvenli evini örmeye başlar ve bu konforlu yapı içerisinden minik bir kelebek olarak dışarı çıkar.

Tırtıl, dönüşmüş kelebek olmuştur.

**

Değişim, bir süredir sihirli bir sözmüş gibi hepimizin dilinde. Değişimle yatıyor değişimle kalkıyoruz. Seçimlerde iktidara talip olan tüm siyasi partiler kaybetmiş olmasına rağmen CHP tartışılıyor.

Tartışılsın… kişiler değişsin, tüzük yenilensin. Cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, laiklik ilkeleri devletçi ve devrimci adımlarla sağlamlaştırılsın, sağa kayma politikalarından hızla vazgeçilsin.

Ama kurumların değişmesi, binalara dekorasyon yapılması kadar kolay olmuyor; bilgisayara format atmak, elektronik bir aleti resetlemek gibi yapılamıyor.

Değişim, değişim derken kurumu hırpalamak hoş değil. Tartışmanın dozu kaçtığında “pişkin pişkin” gülen bir haber sunucusuna dönüşmek mümkün.

Biliyorsunuz: Eleştirinin ‘kıymeti harbiyesi’, dikkat ve özenle yapıldığında vardır.

Ülkemizde, kültürel ve sosyal ilişkiler yeniden düzenlenmek istenirken: Anayasa’nın değiştirilemez ilk dört maddesi, yapılmak istenen yeni anayasa içinde eritilmek isteniyor mu?

Mültecilere tanınan ayrıcalıklarla demografik yapı bozuluyor mu?

Toplum kutuplaştığında iç barış tehlikeye girer mi?

Dış borçlar, borç alınarak ödenirse borç verenler bizden ne talep edecekler? Sorularına cevap bulması öncelik olmalıdır.

CHP, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk devrimleri adına karşı devrimcilerin önündeki önemli direnç noktalarından biridir ve 28 Mayıs’ta siyasal perspektifleri partiden daha ileri milyonlarca seçmen, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme dönmek için oy kullanmıştır.

**

1950’den beri gerçekleştirilen değiştirme-dönüştürme hamleleri toplumun genetik şifrelerini bozmaya devam ediyor, dikkat: Hızla Araplaşıyoruz.

Afganistan’ın, Taliban yönetimine; İran’ın Molla rejimine nasıl evrildiği hatırlardan çıkmamalı, şeriatla yönetilen ülkelerden yurt dışına çıkan kadınların uçakta kıyafetlerini değiştirdiği unutulmamalıdır.

16-06-2023/SÜHA ORAL /TATLISU