Plaketleri Toplayın ve Özür Dileyin!

PLAKETLERİ TOPLAYIN ve ÖZÜR DİLEYİN !

20/10/2023

Yer ; Bandırma Santral Kültür Merkezi... (Basın çağrılmadığı ve önceden kimseye haber verilmediği için ben yoktum...Sosyal medyadan paylaşımlarını gördüm.) CUMHURİYETİN 100. YILINDA BANDIRMAYA İZ BIRAKANLAR...BANDIRMAYA DEĞER KATANLAR...VEFA GECESİ gibi edebi tamlamalarla, bir etkinlik yapıldı. Etkinliği yapan Bandırma Kent Konseyi. Başında da Belediye Başkanı CHP li ‘Av’ Tolga TOSUN, Kent Konseyi Başkanı yine ‘Av’ Serdar POLAT var. Masada da, bol bol plaketler...

Şimdi diyorsunuz ki; BİZ BEYAZ TÜRKLER, biz Bandırma’nın sahipleri elit tatlısu solcuları olarak, çalışmalarımızı el altından gizli yürüttük, törene de... bizim için gerekenleri çağırdık, gereksizlerle işimiz yok diyebilirsiniz de, hatta sana mı soracaktık falan da diyebilirsiniz...Ama sizler şehr-ül emin olarak seçimlerle, yani bizim oylarımızla yetki ve sorumluluk üstlenmiş kişiler olduğunuz için, etkinlik masraflarını da biz seçmen milleti Bandırmalıların parasıyla karşıladığınız için, kusura bakmayın böyle bir çalışmanız olduğunda şeffaf ve açık olacaktınız ve elbette haber verecektiniz efendim. Nasıl, sahnede plaket verirken poz verip resim çektirip sosyal medyadan yayınlıyor ve Belediye GAZETESİ konumuna gelmiş, içindekileri Belediyenizde istihdam ettiğiniz BANSES Gazetesini çağırıp, sadece ona haber yaptırıyorsanız, tüm Bandırmalılara haber verecektiniz efendim ! Belediye ve Konsey, özel mülkünüz değildir !

Kendin pişir kendin ye gibi bir VEFA GECESİ...(?)  Basına davetiye gönderilmemiş. Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Emniyet Müdürü de törene gelmediğine göre, onlara da davetiye gitmemiş olabilir. Sen ben bizim oğlan gösteri yapılmış ! Eski CHP li Belediye Başkanı Sedat PEKEL orda da, gösteriyi yaptığınız SANTRAL KÜLTÜR MERKEZİNİ, yine sizin CHP li eski Belediye Başkanınız Dursun MİRZA kazandırmadı mı Bandırma’ya? O bir İZ değil mi ?  O niçin yok ? Bandırma ya okul yaptıranlar  (Hasan ATLI gb) da yoktu...  Aslında ;  Bandırma Protokolü ve asıl sahipler, orda yoktu değil mi ?
Ama Ö.Balıkçı, Ömer Lütfü KAYALAR falan boy boy ödüllendirildi değil mi ? Ne bitmez borcunuz var bazı kişilere ? Bunu da, sayın TOLGA TOSUN belki açıklar !
Gizli sevişenler, "eşgare" doğurur diye bir atasözümüz var. Sizinde doğumunuz elmecbur aleni "eşgare" oldu. Şimdi, eleştiri gelince... kızmaya darılmaya hacet yok !

Öncelikle, bu fikir kimden çıkmış ise gayet yerinde ve güzel. Öyle ya ; Cumhuriyetin 100. Yılındayız, kuruluşta son kurşunu atmış bir gazi şehirden bahs ediyoruz. Bandırma kurtuluşun şehri ve sadece Güney Marmara'da değil, 'de sayılı, nüfusu 200.000 e dayanmış ilçelerden biri. 

Böylesi önemli, stratejik bir ilçede, Cumhuriyetin 100. Yılı bahane edilerek, 100 yıla damgasını, ve mührünü vurmuş ve tarihe geçmiş Bandırmalıları hatırlamak ve onlar için İZ BIRAKANLAR VEFA GECESİ tertip etmek, bu gecede belirlenen kişilere ödüllerini ve plaketlerini, şehr-ül emin eliyle vermek...elbette şahane bir fikir, elbette muhteşem bir vefa örneği ! 

Şimdi, dün gerçekleşen bu vefa gecesine baktığımızda, ilk gördüğümüz ne biliyor musunuz ? VEFASIZLIK ! Siz, bizim paralarımızla vefasızlık ve kayırmacılık yapmışsınız arkadaş ! 

Öncelikle ne yapmanız gerekiyordu ? Paylaştığınız resimlere, caf caflı yüksek sıfatlı kelimelerle açıklama getirirken ; bu işi Kent Konseyi yaptı. Kent Konseyinin kurduğu, VEFA KOMİSYONU dedikleri bir komisyon, yani jüri işbu (plakete layık ?) isimleri belirledi. Komisyon üyelerimiz de şunlar, şunlar diye onları sahneye alacaktınız ve isimlerini de, hangi özelliklerinden dolayı neden komisyona girdiklerini de, sıfatlarını da karşılarına yazıp, bize onları tanıtacaktınız. Yapmadınız ? Saman altından su yürütmeyi, seviyorsunuz maşallah ! 

Komisyonun tanıtımı bitince de, plakete layık bulduklarınızı, Bandırma'da iz bırakmış, Bandırma'ya değer katmış kişilerinizi tek tek sahneye alacaktınız ve onların niçin ödüllendirildiğini de, hem söyleyecektiniz... hem de görsel olarak, sahneye verecektiniz. Orda olmasak ta,  bizler de izleyip, gurur ile ‘vay beee’ şaşkınlık ifadelerimizle sizin videonuzu izleyecektik... Yetmez !  Dünya izlesin diye de,  her yerde yayınlayıp, paylaşacaktık. Bizim bunu yapmamızı, istemediniz !  İyi güzel de, kimi neden niçin ve nasıl seçtiğinizi,gerçek hakedenlerin arasına çakmaları da iliştirip  onların Bandırma ya vurdukları MÜHRÜ, kocaman kocaman gözümüze niçin sokmadınız ? Bizi kör etseydiniz, şimdi bu yazıyı yazamazdık, değil mi ?

Diyorsunuz ki ; “Bandırmamıza değer katan şu an aramızda olmayan Kuvay i Milliyeden başlayıp Bandırmamızın kurtuluşuna, Erken Cumhuriyet döneminde ve sonrasında hizmet eden bir çok ismi yad ettik.  Kimler yok ki Çerkes Ethem, Bekir Sami Günsav, Rıza Başaran, Şehit Mehmet Günenç, Hayrettin Karaca.... ve daha bir şok Bandırmamıza İz Bırakmış isim...”  Sahi, orada "Kıl Tevfik" emeğine saygımız sonsuz ayrı Sayın Tevfik ELMASTAŞ, Bandırmalılara, elitlerin mekanı Şehir Kulübünde en iyi restaurant hizmetini sunduğu için ödül aldı da, Çerkes ETEM, Bekir Sami, Rıza BAŞARAN, Mehmet GÜNENÇ, Hayrettin KARACA için ne yaptınız mesela ? Onların ödüllerini kimlere verdiniz ?

Ş.Mehmet GÜNENÇ’in yaşayan tek yakını, Güney Kore ye kadar gidip anlatan, Harbiye'de Bandırma nın adını haykıran Ahmet FARUK KAYAPALI nın orda olmaması bir utanç verici eksiklik değil mi ? 

Sahi, hiç bir kriteri belli olmayan, isimleri belli olmayan ( JÜRİ nin eski CHP İlçe Başkanı Ömer Lütfü KAYALAR, Önder BALIKÇI, Serdar POLAT olduğu söyleniyor...Kendilerine de plaket almışlar ? ) VEFA KOMİSYONU çıkıp açıklama yapmalı şimdi. Belirlediğiniz ve masraf edip plaketlerini bile yaptırdığınız ama masada kalan plaketlerin sahipleri Vural GÖRENER, Recep GENCER, Osman KOCAMAN v.d neden orda yoktu ? 17 Eylül Üniversitesi Rektör ve Dekanları da yoktu ? Bandırmaspor un ilk kurucusu, başkanı vefat edenlerin  mahdumları,son temsilci Onur GÖÇMEZ mesela neden orda yoktu. Plaket alacak, belirlediğiniz MÜHÜRDARLAR neden orda yoktu ? Resim ve videolarda, göremedik te...! https://fb.watch/nOEr783YAz/?mibextid=VhDh1V 

Önümüzdeki yerel seçimler için, kendinize piar yaparken, ateşle oynadığınızı bilmem fark edecek misiniz ? Kent Konseylerinin görevi, plaket üretmek ve birilerine piar kazandırmak değildir. Yürütme Kurulu bile, işbu vefa göstermek olayından, habersizdir. Kent Konseylerine plaket verilir de, Kent Konseyleri plaket alır da, böylesi bir neden yaratıp plaket dağıtmaz beyler !  Kent Konseylerinin plaket dağıtmak gibi, bir görevi yoktur. Bu etkinlikte VEFA gösterilmemiş, VEFASIZLIK ÖRNEĞİ sergilenmiştir !

YEMMAK var da... YEMTAR niçin yok ? Mesela. Kriter nedir? Siyasiler ve Milletvekilleriniz de yok ? CEHAPELİ Belediyesiniz, Ahmet AKIN neden yoktu ? Ortağınız, İYİ Parti Milletvekili Turhan ÇÖMEZ niye yoktu ? ETİ-MADEN i kim kurdu sahi ? Onlar neden yoktu ? 

Ödül verilenler için de Hafız Emin, Dönce Yoğurt  olmuş ya...Aklıma geldi. Ben, Susurluk ta 1969/70/71 Ayrancı Şükrü’nün çırağı idim. Susurluk Meşhur Ömür Ayranının ve Susurluk Tostunun, imalatını yapan kişiydim de...Süte yoğurt mayalamak, yoğurttan ayran yapmak... belki suyundan, sütünden dolayı köpürür de, köpüklü ayranı dublelere koyup ÖMÜR AYRANI diye sattığımız için, Şükrü ağabey, oğlu Sadık Bey şimdi Susurluk'ta böylesi bir ödül alırsalar, ben de gidip isteyecem arkadaş. Büyük icat, büyük buluş yapmış gibi, müthiş bir iş yapmışsak, hep birlikte yaptık diye ben de isteyecem...  Yani, süte yoğurt çalıp, yoğurda su katıp ayran yapmak büyük iş ise, o işin ustası,  benim arkadaş. 

Yüz elli yıllık Feribotu kaldırmayı başaranlara da ödül vermeyi unuttunuz .  Haaa, Bandırmada da yapılmayan BANDIRMA-KAPIDAĞ Tekne seferlerini ben yaptım mesela... Benim BADETUR Tekne turlarımı Bandırmalılar bilir.  Deniz kenarında o işi, ilk yapan biriyim. Niye Belediye o işi devam ettir-e-miyor ? Niye Denizcilik Fakültemiz bu konuyla ilgilenmiyor?  Zengin ve kapitalist olmadığım için, çalmayı iyi bilemediğim için, elit ve beyaz Türk, tatlısu solcusu falan da olamadığım için, o işi de yürütemedim mesela... Ama bu yaptıklarım, asla ödül almayı gerektiren işler değildir efendim. Sizler yoğurtçuya ödül verin, helvacıya ödül verin de...bunları başka isimle yapın ! Önünüz yerel seçim, biriniz başkan biriniz başkan yardımcısı olacak diye, bizim paralarımızla böylesi saçma proje ve etkinliklerle, Bandırmalıları oyalamayın efendim. TTK diyordum yaa, bundan böyle ‘TANRI BANDIRMALILARI KORUSUN !’ diyorum, esenlikler efendim.

21/10/2023 /RAMAZAN NARİN /NOGAYTÜRK