Marmara OSB Ufuk Açma Dersi

MARMARA OSB UFUK AÇMA DERSİ...
Özellikle gençlerimiz, özellikle bir iş kurma niyetindeki girişimcilerimiz ve müteşebbislerimiz ve özellikle ;  Bandırma lı, Susurluk'lu, Gönen'li, Manyas'lı, Erdek'li, Biga'lı, Lapseki'li, Karacabey'li, M.Kemalpaşalı olanlar v.d  için UFUK AÇMA olsun ! 
MARMARA YÜKSEK TEKNOLOJİ ve MAKİNE İHTİSAS OSB Şehrimizde ve Balıkesir/Çanakkale/Bursa sınırları içinde, Güney Marmara Merkezli olarak, şimdilik, 2.200.000 M2, akabinde 48.000.000 M2 ve devamında da, daha fazla genişleyecek şekilde kuruluyor. İlk aldığımız bilgilere göre ; Marmara OSB'nin patronları 76 şirket. 
Bugün itibariyle, OSB Basın buluşmasında denildi ki ; (5) yıl içerisinde bu sahaya 171 Fabrika gelecek. Şimdilik, 70 Parselin imar planları hazırmış, 7 Fabrikanın temeli atılmış, 9 Fabrikanın Ruhsat süreci ve hafriyatları ile ara yolları ve orada var olan derelerin ıslahı sürdürülüyormuş. 100 parselin imar çalışmaları devam ediyormuş. Hareketlenen 16 firma ve fabrika var yani. Parsellerin firmalara tahsisi devam ediyormuş. Ayrıca yan sanayii için 40 parsel ayrılmış ve bunun 30 unun dışardan geleceğini ama 10 tanesini Bandırmalılara verebileceklerini beyan ettiler. Her parselin kapısına doğalgaz, su ve elektrik ve kanalizasyon için de çalışmalar devam ettiriliyor tabii ki ! Yani ; FABRİKALAR KENTİ’nin alt yapısı, üst yapısı kuruluyor !

Bandırma'nın nüfusunu, 600.000 lere, milyona yükseltecek, bir oluşum içindeyiz.
Öncelikle ; çevre ilçeler dahil... Bandırma sayın Kaymakamı, (BANSİAD) Bandırma Sanayiici ve İş Adamları Derneğinin Başkan ve Patronları, (BTO) Bandırma Ticaret Odasının Başkanı, Mimarlar ve Mühendisler Odaları gibi Meslek Odalarının Başkanları-Yöneticileri, Sayın B.Ş Belediye Başkanı-Meclisi, Bandırma Belediye Başkanı ve bazı Meclis üyeleri (üstelik OSB Mütevelli heyetindesiniz), bu listeye genelde iktidar AKP, yerelde iktidar CHP'nin il-ilçe başkan ve yöneticilerini de ilave edebiliriz. Arkadaş ;  OSB Patronlarıyla, oturup-kalkıyorsunuz... Yani, bu gelişmelerden haberiniz var ! Haberimiz yok derseniz, özrünüz kabahatınızdan büyük olur ona göre... Ama ben, BTO üyesiyim ve 35 yıldır beni çağıran, beni bilgilendiren bir ODA olmadı ?
Siyasi ve Ticari ve Sosyal yöneticiler...Para ve güç sadece sizlere mi yakışır ? Bu bölgede yaşayan insanların, bizlerin... işe güce, para kazanmaya ihtiyacı yok mudur? Sizler nasılsa kazanırsınız merak etmeyin, bütün işlere ve kazançlara talip olarak... faşistlik yapmayın ! 
Peki, bu gelişmeler karşısında üyeleriniz İşadamları ve esnaflarımıza, girişimcilere, müteşebbislere kaç toplantı yapıp, BİLGİLENDİRME yaptınız ? Basına, açıklamalar mı gönderdiniz mesela ?  Arkadaş, Bandırma ve havalisinde, geleceğimizi tamamen değiştirecek bir faaliyet var ! Hatta bu faaliyet, Dünya ve Türkiye Patronajının, Siyasetçilerin bilgisinde. Sizler de kapalı kapılar arkasında görüşüyorsunuz değil mi ? 
Kapalı kapılar arkasında, daha önceki OSB Yönetimiyle yemekler yiyen "Çevre Derneklerimiz" vardı da, bu kapalı kapılar, tehlikeli ! O çevre dernekleri, -amaçları çevre olmadığı için-bırakın itirazları derneklerini kapattılar ! 
Hatırlıyorsunuz değil mi ? İş bu proje 1/100.000, 1/50.000 ÇDP Planları ile, Hükümet-Bakanlıklar nezdinde onaylanırken, siz taaa Hollanda ya, Roterdam a kadar gittiniz..! Bandırma ROTTERDAM olacak diye de, sinevizyonlarla kamuoyuna caf caflı yalan-yanlış bilgiler de sundunuz değil mi ? (Roterdam demek KOVULAN SANAYİİ demektir.) Edip UĞUR ölmüş olsa da;   Bandırma Belediye Başkanımız Dursun MİRZA nın, eski Başkan Tolga TOSUN un Roterdam, Tematik Park ve bu projelerle ilgili kamuoyuna söylemediklerini, gördüklerini söyleme vakti gelmedi mi ? Buyrun, planın geçmişine ve geleceğine dair, kamuoyunu lütfen aydınlatın ! Şehr-ül eminler olun ! 
Haaa ; OSB Patronajı, Balıkesir Valisi, Bandırma/Erdek/Manyas/Gönen Kaymakamları, işbu 1/100.000 Plan hakkında, kurulacak-kurulan Sanayii ile ilgili, halkın karşılaşabileceği çevre kirliliği ve nüfus ve ekonomi patlaması ve halkın hangi konularda uyanık olması konusunda, tedbirler ve halkın nasıl konuşlanması gerektiği hakkında, HALK TOPLANTILARI/BASIN TOPLANTILARI yapmaları gerekmiyor muydu ? Yaklaşık 10 yıldır bu gelişme, niçin halktan gizleniyor ve OSB Patronajı ile, kapalı kapılar arkasında, ilişkiler neden sürdürülüyor ? Bunu anlaMAdık ! 
Hatta, şimdi benim vermeye çalışacağım UFUK DERSİNİ, siz sivil toplum örgütleri, siz siyasi yöneticilerimiz, bu halka vermeniz gerekmez miydi ? Bizi uyandıran, bizi geleceğe yönlendiren yöneticiler olma yerine, bizi uyutan yöneticiler olmanız... doğru mu ? 
Ben yıllarca Ortaokul ve liseler de, Üniversitenin İthalat ve İhracat bölümünde, ULUSLARARASI TAŞIMACILIK Dersi dahil, sosyal bilimlerde öğretmenlik/hocalık yaptım. O yıllarda, DENİZ konusunda UFUK açmaya çalışmıştım ve bundan istifade eden yüzlerce girişimci, müteşebbis ve çalışan, para kazanan insanlar kazandım. DENİZ ve DENİZCİLİK konusuna başka bir yazımda tekrar girerim. Bandırma 17 Eylül Üniversitesinin DENİZCİLİK FAKÜLTESİ ne çok sevinmiştim ama ; hala hüsran yaşıyorum o fakülte hakkında... Onlar da görevlerini yapmıyorlar !
OSB UFUK... sizi DÜŞÜNMEYE davet ediyorum !
FABRİKALAR KENTİ KURULUYOR ARKADAŞ !

Bu kent kurulunca ; göçlerle nüfusumuz patlayacak...arsa-daire-araç-ulaşım-kiralar ve dahi herşeyin fiyatlarında, suni ve fahiş fiyatlar ile, herşeyde müthiş bir pahalılık ta oluşacak. Trafik sorunumuz vardı, daha da artacak. Kullandığımız SU dahil, pekçok ihtiyaçlara artık, bugünkü gibi ulaşamayacağız ! Çevre kirliliğini, projeye gizlenen AVRUPANIN ÇÖPLÜĞÜ olacağımızı, kanserde lider olduğumuz gerçeklik iken ; ortalama ömrün bölgemizde 45 yaşına kadar, düşme tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz da... cabası ! 
Arkadaş, bölgemize bu sene belki 17 tane, gelecek sene sonuna kadar 171 veya 150 tane fabrika kuruluyor ! Kuruluş aşamasında, sayın OSB PATRONAJI Ana müteahhidini, her nasılsa dışarıdan getirmiş ve yukarıda anlattığım harfiyat, temel, inşaat işleri son hızla başlamış... Bu işler için ; mimarlar-mühendisler lazım değil mi ? İş makineleri lazım değil mi ? Kamyonlar, Servis araçları lazım değil mi ? Part Time-Ful Time, vasıflı-vasıfsız İşçiler lazım değil mi ? Taşeronlar lazım değil mi ?
Oralar ; 1. Sınıf Tarım arazilerimiz idi mesela, üstündeki verimli nebati toprak sıyrılıyor... sıyrılan bu toprak ı, OSB Yetkilileri her ne kadar B.Ş Balıkesir Belediyesine verdiklerini söyleseler de, çevre köylerde satıldığını da duyuyoruz ! Önce bu konuda, yöneticilerimiz ne düşünüyor, ne yapıyor... bilmek isteriz arkadaş! B.Ş Belediyesi de, bu toprağı ne yapıyor bilmek isteriz ! 
OSB Ana müteahhidinin, Bandırma’dan (2) taşeron ve % 80 Bandırmalı işçileri çalıştırdıklarını söyleseler de, Bandırma da ben, OSB için işçi aranıyor diye birşey duymadım, çalışanların da Bandırmalılar olduğunu, düşünmüyorum. Bandırma İş Kurumunda da, böyle bir talep yok ! 
OSB Fabrikalarının kuruluş safahatında, inşaat, harfiyat sektörleri... İşletmeler safahatında ilk yıl için 10.000 istihdam, ama tam kurulumda bölgemizde 50.000 kişinin istihdam ile çalışabileceğini unutmayalım. Yani vasıflı vasıfsız binlerce insanımız, burada bir İŞ SAHASI olduğunu önce düşünsünler.  Her fabrikanın yan sanayiileri ile, evlerde fason iş verecek yapılara kadar, bölgenin FABRİKALAR Kenti olmanın yanında, bir İŞ KENTİ olacağını da, şimdiden düşünmeli ve hayatımızı ona göre kurgulamalıyız. Bkz. İzmit/Bursa....
Bugün yaşayan BANDIRMA lılar... OSB denilince, lütfen ufkunuzu açık tutun ve ileriye dönük düşünün ve gelecekte kendinizi, ailenizi... burada nasıl konuşlandıracağınızın hesabını, şimdiden yapın derim !  Çok değil (5) sene sonra, bu dediklerimizin büyük kısmı gerçekleşecek, gelecek (10) senede de olgunlaşacaktır. Unutmayınız ki ; Türkiyenin ve Avrupanın kovulan sanayiileri, buraya gelecek ! 
MARMARA OSB de; patron mu olacaksınız ? Esnaf mı olacaksınız ? Beyaz yakalı müdürler mi olacaksınız ? Mavi yakalı işçiler, teknikerler mi olacaksınız ? Çalıştığınız sektör her ne ise, ilgi alanınız mesleğiniz her ne ise ;  bunları şimdiden düşününüz arkadaş ! 
Ufkunuzu açık tutup bunları düşünmez iseniz ; Sermaye ve patronlar daha çabuk ve daha çok kazanmak için, elbette ki ; alternatiflerini üreteceklerdir. Müdürlerini, mimarlarını, ustalarını... geldiklerini yerlerden getirecekler, yetmeyince de AFGANLI-SURİYELİ-HİNTLİ, AFRİKALI gibi göçmenleri, fabrikalarında istihdam edeceklerdir ki, ondan sonra gelip işsiziz diye, parasızız diye hayıflanmaya ve ağlamaya, hakkınız dahi kalmayacaktır.
*Bir kısas ; Dininin bütün gereklerini fazlasıyla yerine getiren bir adama AZRAİL gelmiş, canını alacam demiş ! Adam da, yahu ben DİNDARIM bunca yıl dine hizmet ettim, bari önceden haber verseydin ! Demiş. Azrail de ; yahu yıllardır haber verdim, dişlerini döktüm, saçlarını döktüm, bunca ilaçlar kullandın verdiğim ağrılara-hastalıklara... daha nasıl haber verelim demiş ! Nasıl.....?
*Bir hatıra ; Askerliğimi yaparken, nöbetteyim. Nöbetçi subay, nöbet yerimde beni izlemiş ve dipçiğini yere koyduğum silahımdan destek alarak, gözlerimi kapattığımı fark etmiş... Subay geldii ve ben tekmilimi verdim. Avcı Taburu 2. Bölük erlerinden Ramazan Narin-Balıkesir emret komutanım !  O da bana, bir tokat attı ve bağırdı... ASKER..!  UYURSAN ÖLÜRSÜN ! SEN ÖLÜRSEN, BİZ DE ÖLÜRÜZ !........  
Ramazan NARİN olarak ben de ; 10 yılı geçen zaman da defalarca, işbu OSB konuda yazdım-çizdim, ulaşabildiğim mecralarda yayınladım. https://www.gercekbandirma.com/marmara-osb-basin-bulusmasi   İstiyorum ki ; bölgemizin ve şehrimin demografisi fazla dejenere olmasın ve biz yerliler dururken, dışarıdan gelenlere, köle olmayalım. 
Bandırmalılar ve bölgem insanları, uyanık olsunlar ufukları açık olsun ve gelecek döneme, şimdiden konuşlansınlar. OSB nin ortağı olan, burada konuşlanacak 76 şirketin isimlerini, defalarca deşifre ettim. Gençlerimizden kaç kişi, bu şirketlerle temasa geçti bilmiyorum. Kaç kişi (5) sene, (10) sene sonrasını, kendisinin o tarihlerde ne olduğunu, ne olacağını düşündü, bilemiyorum ?

Hayaliniz OSB olsun arkadaş..! Unutmayın, nasılsa hayalleriniz gerçek olacaktır.

TTK. 03/06/2024  NOGAYTÜRK