Sağır Duymaz Uydurur!

SAĞIR DUYMAZ UYDURUR !

Sağır duymaz uydurur, ya da yakıştırır, derler. Gerçekten de öyle.

Bu uydurma ve yakıştırmalar insanı bazen zor durumda bırakır, bazen kızdırır, bazen de güldürür. Sağır bunlara sebep olur da; ya az gören veya algılama sorunu yaşayan ne yapar? Gençlerde de olur ama yaşlandıkça işin rengi koyulaşıyor. 

Geçen gün internette dolaşıyorum. Romatizma konulu bir video gördüm. Bandırma' da yaşayıp romatizma sorunu olmayan yok gibidir. Biz de elli yıldır Bandırma'da yaşıyoruz. Romatizmadan yana nasibimizi aldık. Ağrılarından şikayetim son günlerde iyice arttı. Özellikle geceleri her tarafım sızım sızım sızlıyor. Bu şikayetle ne zaman doktora gitsem, ya fizik tedavi ya da kutu kutu ilaç. Hiç birinin faydasını görmedim, desem, yalan olmaz. Ara sıra kendiliğinden hafiflese de soğuk ve havanın kapalı olduğu günler kabus gibi. Kim ne derse yapmaya çalışıyorum. Eklemlerimi ısırgan otuyla dalattım. Isırgana allerjim varmış, azraili başımdan zor def ettim ,canımı zor kurtardım. Haşlanmış lahana yapraklarını sıcak sıcak eklemlerime sardım. Sardığım yerler su topladı. Bütün korkuma rağmen arı sokmasına bile katlandım. Tansiyonum nedeniyle kaplıca tedavisi yasak. Ben yine umudumu kaybetmiş değilim. Bir de bitki çayları , karışımlar var denediğim.... Allah kimseyi ağrılı sancılı yaşatmasın. Benim bir de ağrı eşeyim düşük. Mızlanıp sızlanıp duruyorum. Kafuru kokusundan burnum düşecek.

İşte bu; yeni bir umut, bir çare arayışı ile hemen ROMATİZMA adlı videoya tıkladım.

Harika bir müzik. Mum ışığında oturan genç bir çift. Gözgöze bakışıyor, kadeh tokuşturuyorlar. Bu çift az sonra anlatılacak romatizma tedavisinden tam randıman almış besbelli. Umudum yükseliyor. Mum ışığı, tokuşan kadeh neme gerek, yatağıma şöyle ağrısız sızısız bir uzansam dünyalar benim olacak. İzlemeye devam ediyorum; beyefendi zarif bir hareketle hanımın elini tutup dansa kaldırıyor. Hanımın burnu beyefendinin omuzunda gözleri yarı baygın, saçları dalga dalga. Bu görüntü bana ilacın kötü kokulu olmadığını düşündürüyor. Az sonra bu gençler sahilde yalınayak koşmaya başlıyorlar. Romatizma tedavisinde sıcak kumlara gömülmek gibi bir şey. Vücuttaki negatif elektrik toprağa geçiyor, ağrılar kesiliyor diye yorum yapıyorum içimden. Ortada bir aşk var ama; beni aralarındaki elektirik değil, sağlık ilgilendiriyor tabii. Denize iyice yaklaşınca üzerlerindeki fazla kıyafetlerinden kurtulup mayolarıyla kalıyorlar. Kız birden denize doğru fırlıyor, arkasından delikanlı.... Birbirlerine su atıp oynaşıyorlar.... Sahi yazmayı unuttum. Benim elimde kağıt kalem bir ilaç tarif edilirse not almak için. O ana kadar not almamı gerektirecek bir bilgi yok. Birden alt yazı geçmeye başlıyor.( Her fırsatta sevgilinize, sevginizi ifade edecek bir söz veya davranışta bulunun.) Bu ne şimdi? Hafiften kızmaya başlıyorum. Ne yani, bu söz ve davranışlar mı tedavi edecek romatizmalarımı? Oldu canım... Az sonra serenat başlar. Leylak kokulu mum, bir yudum şarap şıp diye keser dizlerimdeki ağrıyı. İnsanla alay eder gibi. Ayıptır yaaa.... Günahtır şifa arayan insanlarla dalga geçmek! Öfkeyle tıklıyorum görüntünün üzerine. Video başa dönüyor. İşte o anda bütün öfkem ve kırgınlığım kendime çarpıyor. O benim ROMATİZMA diye okuğum videonun adı; meğer ROMANTİZM miş....

Sağır duymasın uydursun veya yakıştırsın. Ammaaaaaa! Görme ve algılama sorunu daha kötü mü ne?
ULVİYE KARA AKCOŞ -BANDIRMA 23-04-2019