Şubat Sevgililer Günü..Emek İster,Yürek İster,Güç İster

ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ 

Hayatımızın temel taşlarından en önemlisi. Eşimiz, nişanlımız, sevgilimiz. Olmazsa olmazımız için, bazı kesimlerce seçilmiş gün; 14 ŞUBAT Sevgililer Günü. İşin içinde ticari çıkar varsa, piyasalara biraz hareketlilik gelecekse; insan sevdiğini mutlu etmek için bütçesini zora sokmayıp, ölçüyü kaçırmadıkça bence sakınca yok.

Aksine; sevgisini ifade etme konusunda biraz özürlü sayılan insanlar için bir dürtü, bir fırsat olarak değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Amaç sadece lay lay lom bir gün geçirmek, yiyip içip hediyeleşmek, günün anlamına uygun sözler bulup karşı tarafta yapay bir mutluluk yaratmaksa , bence saçma! Sevgililer gününde mutluluktan dört köşe olan çift, ertesi gün birbirini en yumuşak yerinden vuracaksa, bu günü yok saysınlar daha iyi. Eğer seçim; canım cicimli bir gün geçirmekse, tabii bu da bir tercihtir. Her iki taraf da böyle düşünüyorsa; diledikleri gibi olsun.... Sadece; bağlılık, sorumluluk, aşk, güven, sevgi, sevgili kavramlarını tüketmesinler. Yaşadıklarına ne ad verirlerse versinler.

Seveceksen, sevgili diyeceksen ; adam gibi sevmeyi bileceksin bir defa!

Güvenilir, inanılır olacaksın. Ağzından çıkanı kulağın duyacak, yüreğin onaylayacak. Yok öyle yarı yolda bırakmak, yok öyle zoru görünce kaçmak! Kıymet bileceksin, değer vereceksin. Hoş tutacaksın. En öfkeli ve kırgın olduğun zamanlarda bile kontrolünü kaybetmeyeceksin ve bu düşüncelerini sevdiğine hissettireceksin. Normal zamanlarda herkes dost, herkes sevgili! Sorun; zorluklara göğüs germek, güçlükleri birlikte aşmak. Kabalaşmadan, çirkinleşmeden, saldırgan ve acımasız olmadan, konuyu dağıtıp çarpıtmadan, geçmiş sıkıntıları temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp gündeme getirmeden, başkalarını konuya dahil etmeden problemleri doğru yerde doğru zamanda birlikte çözebilmek, iyi ve kötü günde birlikte olabilmek. Varlığını yüksünmeden paylaşacaksın. Sönmüş ateşten kıvılcım çıkmaz. Ateşin hep taze kalacak. İlişkide yalan olmayacak.

Samimi ve dürüst olacaksın. Kısacası; kolay değildir sevgili olmak.

EMEK İSTER, YÜREK İSTER, GÜÇ İSTER!

Kökünden sökülen gül çiçek açmaz.
Ateş kül olduysa kıvılcım saçmaz 
Çatlak sürahide ayran yapılmaz 
Adam gibi seveceksen sev beni.

Ömür kaset değil, başa sarılmaz,
Seven sevdiğinden bıkmaz usanmaz.
Kurumuş saksıda çiçek sulanmaz
Adam gibi seveceksen sev beni.

Bugün sevdalanıp yarın bırakma.
Her duyduğun söze inanıp kanma!
Canın isteyince beni arama,
Adam gibi seveceksen sev beni.

Laf için, şansını bende deneme,
Yorgunu, yokuşa süreyim deme.
Soğuk fırınlara mercimek sürme.
Adam gibi seveceksen sev beni.

Kıymet bileceksen bugünden başla.
Bir gelip bir gidip canımı sıkma.
Kötü huylarını kendine sakla.
Seveceksen adam gibi sev beni.

Irmak gibi çağla canıma can kat,
Yemeğimi paylaş döşeğimde yat.
Dünya varlığına gönlünü kapat.
Adam gibi seveceksen sev beni.

Kısacası zordur sevgili olmak.
Yürek ister, emek ister, aşk ister.
Varsa gücün sonsuza dek gidecek,
Adam gibi seveceksen sev beni.
ULVİYE KARA AKCOŞ-13-02-2019 BANDIRMA