Türk Kadını Gücünü Fark Et!

Türk Kadını Gücünü Fark Et!

Bu yazıma söylemekten büyük keyif aldığım cümleyle başlamak istiyorum:"Dünyanın ilk kadın hakanı ve O bir Türk, Tomris Kaan"
Hani zaman zaman kadın ile erkek eşittir, diye konuşuruz, hemen birileri çıkar.  Kadınlar duygusaldır, çabuk ve emin kararlar veremez. Güneydoğu veya Doğu Anadolu bölgesindeki, sınır karakollarında gece nöbet tutamazlar. "Gidin nöbet tutun da görelim!." der.   Bir başkası; "geçmişte olduğu gibi bugün de dünyanın çoğunu erkekler yönetiyor", diye karşımıza çıkıyor.

Hemen ortaya konan bu tezlere bir bakalım:
Dünyanın ilk kadın hakanı Tomris Kaan bilinen ilk Türk boyu Şaka(İskit) Türklerinin hakanı Pers imparatorunu yenen hakanımızdır.  Boarik Kaan:Sabar Türk boyunun hakanıdır.100.000 kişilik Sabar ordusunu yöneten Bizans  imparatoru 1.Justinianus'a diz çöktürmüştür. Bırakın ileri karakollarda nöbet tutmayı 100.000 kişilik Sabar ordusunu yönetmiştir.
 Fatma Seher(Kara Fatma), Binbaşı Ayşe,Nene Hatun ve daha bir çok adını sayamadığımız güçlü, kahraman,zeki, cesaretli Türk kadınları nice zaferlere imzasını atmışlardır.
Türk Kadını cesaretini Tomris, Boarik vb hakanlardan, gücünü ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi damarlarındaki asil kandan, Türk Ulusundan, yolunu Atatürk'ten alır.

**
Günümüze baktığımızda: Yurdumuzda yüzlerce kadın, kan donduran cinayetlerle, akıl almaz bir şekilde öldürülmektedir.Bu durumun çözümünü sadece siyasette, yasalarda,ya da anlaşmalarda aramak soruna yüzeysel bir çözüm getirir.Sorunun köküne inmeli kalıcı çözümler getirmek gerekir.
 Köklü bir çözüm için: Kadınıyla erkeğiyle basın yayın organlarıyla hep beraber çalışmak ve kadınlarımızın daha örgütlü bir şekilde tepki vermesi gerekir. Bir de kadınlar hakkında ki kararları erkekler değil, kadınlar vermelidir. Kadinlar kendi hakkında kendi kararlarını verebilmelidir. Bunun yolu da: TBMM'de vekil sayısının yarısının kadın olmasından geçer. Ulusun yönetiminde en üst seviyeye gelmeli Cumhurbaşkanı, önemli bakanlıkları İçişleri, Dışişleri, Milli Eğitim Bakanlık görevlerini  yapmalıdır.
  Bunun en güzel örneği Finlandiya'dır.  Finlandiya'da Başbakan, adalet, İçişleri, Eğitim Bakanı kadındır. Birakalım bizim yurdumuzu da kadınlar yönetsin. İste bu noktada Türk kadınlarına sen ki zamanında ne imparatorları dize getirdin.Turk kadını gücünü fark et!  Harekete geç, demek istiyorum.

**
  Kadınlarımız tam anlamıyla örgütlenip güçlü tepkiler verememektedir. Örnegin:TV 'de perde, tencere,tava, temizlik vb reklamlarda sadece kadınlar oynuyor. Kadin evi tek başına temizliyor.Yemeği tek başına yapıyor.Ya da dizilerde erkek yemek yedikten sonra masadan kalkıyor,sofrayı kadın topluyor,veya erkek koltukta oturuyor!. Kadın ona çay ve meyve getiriyor. Burda bir algı operasyonu yapılıyor. Erkek üstündür,kadın erkeğe hizmet eder algısı üretiliyor. İki yaşında bir çocuk bu durumu görüyor.Beynine şunu yerleştiriyor:Ben erkeğim kadın bana hizmet eder. Demek ki erkek üstündür. Peki kadınlar güçlü bir şekilde örgütlenseydiler.  Hayat;  kadınıyla erkeğiyle birlikte vardir. O zaman reklamlarda, dizilerde evi beraber temizleseler.O dizilerde bir kere de kadın koltuğa otursa erkek ona içecek getirse diye tepki verirlerdi.
Yada kadın evlenince neden sadece kendi soyadıyla yaşayamıyor? Sadece kendi soyadını almak için insan üstü bir mücadele vermek zorunda kalıyor?
  Hani her insan eşit haklara sahip, özgür ve eşit olarak doğar. Neden?  Sonradan kadınların ayağına zincirler vurguluyor?
Bu zincirleri kırmanın yolu:Sosyal hayatta, yönetimde,ticarette,her alanda üst makamlarda daha fazla varolmaktır.

Tomris Seviye Kaçal / Gönen/ 04-01-2021