Yeniden Kuruluş Anayasası Adını Kabul Etmiyorum

KABUL ETMİYORUM.

Yeniden kuruluş anayasası adını kabul etmiyorum.

Her şeyden önce şunu soruyorum: Biz bir şeyi mi yıktık.?

Yıkılan bir şey mi var ki? Ya da yeniden kurulan bir kurum mu var? Adını yeniden kurmak anlamına gelen, "yeniden kuruluş anayasası" koymak istiyoruz..!?

*
 Yaşlısı, genci, kadıni, erkeği ile ulu önder Mustafa Kemal , Türk ulusuna Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak demokrasi ve cumhuriyetle onurlandırdı.
 Hiç bir güç Türk'un bu varolma savaşını yok sayarak cumhuriyetimiz ve onun değerlerine geçmişte kalmış, önemsizmis gibi davranamaz.

*
 Hani birileri çıkıp "Atatürk'ü çok önemsiyor,yaptıklarını abartiyorsunuz" diyebiliyor ya. Tabi ne yapmış ki?

Eskilerin deyimiyle 72 milletle birden hem içte hem dışta savaşıp Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuş. Düşündüm de gerçekten abartmışız. Ne var ki? Herkes her gün böyle varolma savaşı yapıp yeni bir devlet kuruyor.
 Şöyle bir bakıyorum da. Dünyada diğer devletlerin yurttaşlarina yurdunda savaş varken başka yerlere sığınıyorlar.Yurdunda kalıp varolma savaşı vermek yerine başkalarina sığınmayi seciyorlar. Tabi onların bizim gibi üstün yetenekli adı sanı yok olmuş. Bir ulusu yeniden yaratacak liderleri ve bu mücadeleyi verebilecek güç ve azmi yok ki.

*
 Bu topraklar üzerinde Atatürk'ün onun "En büyük eserim"dediği Türkiye Cumhuriyeti ve onun anayasası bu yurdun Türk soyuna ait olduğunun tapusudur. Dünyaya nasıl bir meydan okuduğumuzun kanıtıdır.
 Çok zor. Bu kadar farklı görüşlerin bir araya gelerek uzlasIp bir anayasa yapması gündem yaratmak olarak görüyorum.

*
Eğer yeni bir anayasa yapılacaksa bu Anayasa'da Türk'un adı, Cumhuriyeti'n değerleri mutlaka olmalıdır.
Hani bir zamanlar büyük bir onur,gurur ve coşkuyla "Varlığım, Türk varlığına armağan olsun" diye haykırıyorduk.  İste bu onur hiç bir zaman yok olmayacak.

  Tomris Seviye Kaçal./ 28-02-2021/ GÖNEN