Yardımlaşma Bayramı

YARDIMLAŞMA BAYRAMI 
Kurban Bayramı adı ile bildiğimiz ve kutladığımız bu bayram, islam aleminin; kutsal kitabımız gereği yardımlaşma ve paylaşmaya verdiği önemin kanıtı olan dini ve sosyal bir değerimizdir.

Kurban kesmek bir ibadet değil, sünnet veya farz da değilmiş.(Bu bilgileri rahmetli Yaşar Nuri Hoca'nın söyleşi ve videolarından aldım. Kendisine ve ilmine saygım sonsuzdur.) Ancak kurban kesmenin, insana, ibadet gibi huzur ve gönül rahatlığı verdiğinden eminim. Durumu iyi olanın ihtiyacı olana el uzatması, yardım etmesi sosyal ve insani bir davranış. Bu güzel davranış sadece kurban keserek değil ihtiyacı olanın her neye ihtiyacı varsa onu karşılamak, evlenene, ev yapana, hastayı tedavi ettirmek, borcu olana maddi yardımda bulunmak ,çocuk okutmak gibi yapılan yardımlar da insanlık çok değerli ve bunlar ilk emri( OKU) olan kutsal kitabımızda bize şart koşulmuş..

Yardım yaparken etrafa gösteriş yapmak, ihtiyaç sahibini teşhir ederek incitmek ne insanlığa ne İslamiyete sığar. Bu bayrama eş dost akraba ziyaretlerini de ekleyerek değerini zenginleştirmek güzel ilişkileri geliştirmek açısından önem taşır.

Kan akıtmaya gelince; Sayın hoca hayvanların elektro şok ile öldürülmesinin doğru olduğunu bunu diyanet görevlilerinin de doğruladığını söylüyor. Kurban ve kan akıtmaya gelince; Bu davranış Hz Adem zamanından beri var. Aralarında tartışan oğulları Habil ve Kabil'den birer kurban kesmesini isteyen Hz Adem kardeş anlaşmazlığının belki de ileri noktalara taşınmasını istemediği için öfkelerini en azından hayırlı bir yardım işi yaparak iyiye çevirmek istediyse de kardeş kanının dökülmesini ilk cinayetin işlenmesini engelleyememiş.

Kan akıtmak doğada var. İnsanlar yaşam işinde, birçok kez kan ile karşılaşırlar. Doğum, regl, kaza ve hastalıklarla ilgili kanamalar da paniklememek için hepimiz bir ölçüde kan görmeye alışmak zorundayız. Doktorlar, hemşireler, sağlık görevlileri bunun için özel eğitim alıyorlar. Kan vererek birbirimizin hayatını kurtarabiliyoruz. İlk insanların yaşamak için avlanmak zorunda olduklarını da unutmamak gerekir. Kurban kanı akıtmak bu açıdan bakınca hoş karşılanabilir. Ama insanın, insanı yaralamasını , öldürmesini haklı gösterecek bir neden olduğunu sanmıyorum.

Bu sene uzun bir bayram tatilimiz var. Trafik kazalarına karşı uyanık olalım. Yollarımız kan gölüne dönmesin. Vicdanımız rahat, gönlümüz hoş olsun. Yapılan tüm hayırlar doğru yerlere ulaşsın.
ULVİYE KARA AKCOŞ